Η ανασκόπηση της 12ης αγωνιστικής

Βεροια πανηγυρικο

Η Βέροια σταμάτησε το αήττητο σερί του Αστέρα Τρίπολης. Νίκησε μετά απο 2,5 μήνες ο ΟΦΗ

Οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν του Παναθηναϊκού (με 1-0 χάρις στο γκολ του Τζιμπόρ) για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1978-1979.
Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ κι ο Ατρόμητος έμειναν στο 0-0, ενώ ο Άρης μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε στις επιτυχίες, με το 2-0 επί της Ξάνθης.

Στο μεταξύ την Κυριακή, η Βέροια με τον Γιάννη Μαντζουράκη για πρώτη φορά στον πάγκο, έβαλε τελος στο αήττητο σερί του Αστέρα Τρίπολης, επικρατώτας των Αρκάδων με 1-0.

Νίκη μετά απο 2,5 μήνες πανηγύρισε ο ΟΦΗ (2-0 τον Ηρακλή). Ισοπαλία σε Καυτανζόγλειο (Καλαμαριά - Λάρισα 1-1) και Λιβαδειά (Λεβαδειακός - Εργοτέλης 0-0).
12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2007

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 0-0
Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου) Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Πρώτος βαθμός εκτός έδρας φέτος για τον ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς προέρχονταν από πέντε ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια και κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους πόντο στην έδρα του Ατρομήτου.
Αρης-Skoda Ξάνθη 2-0
Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθηνών)
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές, κερδίζοντας με 2-0 στην αναμέτρηση με την Skoda Ξάνθη στο "Κλεάνθης Βικελίδης", για την 12η ημέρα της Σούπερ Λίγκα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια διαμαρτύρονται για το γκολ του Ίλια Ίβιτς που ακυρώθηκε στο 49' ως οφ σάιντ.

Τα τέρματα των Γκαρσία (64') και Σανσόν (86') έφεραν τους τρεις βαθμούς στους "κιτρινόμαυρους" μετά από 36 ημέρες και την εκτός έδρας νίκη επί του Ατρομήτου την 8η αγωνιστική (10/11/2007).
Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0
Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Οι παραδόσεις δεν μπορούν να κρατήσουν αιώνια και ο Πανιώνιος 28 χρόνια μετά κέρδισε εντός έδρας τον Παναθηναϊκό με 1-0. Οι "κυανέρυθροι" με γκολ του Τζιμπούρ στο 42' νίκησε τους "πράσινους" που για άλλο ένα ματς απογοήτευσαν.

Στα επαγγελματικά χρόνια οι "κυανέρυθροι" δεν είχαν κερδίσει ποτέ τον Παναθηναϊκό (από Μάιο 1979) αλλά σήμερα οι παίκτες του "ιστορικού" Πανιώνιου, έγραψαν ιστορία. Με πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος "εκτέλεσε" τον Γκαλίνοβιτς στο 42' και οι γηπεδούχοι πήραν μια σπουδαία νίκη.

Αντίθετα, οι "πράσινοι" μετά το "διπλό" στο Καυτανζόγλειο συνέχισαν τις μέτριες εμφανίσεις και έδειξαν και πάλι ένα "χλωμό" πρόσωπο, που τους στοίχησε την άνοδο στην κορυφή της βαθμολογίας. Η δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα αφήνει την ομάδα του Πεσέιρο τρείς βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση, διαφορά που μπορεί και να μεγαλώσει.

Οι παίκτες του Πορτογάλου τεχνικού πέταξαν άλλο ένα ημίχρονο (πρώτο) στα "σκουπίδια" και έδειξαν για άλλη μια φορά αδυναμίες στην ανάπτυξη τους.

Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2007

Βέροια-Αστέρας Τρ. 1-0
Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Βέροιας

Με το γκολ του Σαμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Βέροια νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στο ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο της.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η "βασίλισσα του Βορρά" πήρε βαθμολογικό... οξυγόνο, καθώς κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης μετά από πέντε αγωνιστικές (μόλις η 2η επιτυχία της στο φετινό πρωτάθλημα), με την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία να φαίνεται ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο στο ανέβασμα της ψυχολογίας των παικτών.

Στο αντίποδα ο Αστέρας Τρίπολης (ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ του Φιλομένο, που ήταν τραυματίας και έμεινε εκτός αποστολής) γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από την 2η αγωνιστική (22/09, 2-0 από Skoda Ξάνθη) καθώς και μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να φτάσει τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση της κατάταξης και να "ψηλώσει" ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο κεντρικός αμυντικός Σαμαράς, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 72' με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μασάντο.
Λεβαδειακός-Εργοτέλης 0-0
Διαιτητής: Θεόφιλος Φωτιάδης (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Ο Λεβαδειακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά τελικά έμεινε στο 0-0 με τον Εργοτέλη. Οι Βοιωτοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Δασκαλάκη, που ήταν στην σωστή θέση όποτε χρειάστηκε.

Στο β' ημίχρονο, ''άνοιξε'' ο ρυθμός του αγώνα, οι δυο ομάδες εκτός απο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν είχαν και απο ένα δοκάρι, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Απ. Καλαμαριάς-Λάρισα 1-1
Διαιτητής: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Γήπεδο:Καυτανζόγλειο

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο "Καυτανζόγλειο" ο Απόλλων Καλαμαριάς και η Λάρισα που έμειναν στο 1-1. Το σκορ "άνοιξε" για τους φιλοξενούμενους ο Κλέιτον στο 17ο λεπτό, ενώ ο Μπρίτο ισοφάρισε στο 56' για λογαριασμό των γηπεδούχων. Πάντως, οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες αρκετές ευκαιρίες ώστε να πάρουν το "τρίποντο".
ΟΦΗ-Ηρακλής 2-0
Διαιτητής: Ηλίας Μαζαράκος (Αρτας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Οι "Κρητικοί", επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από ένα τρίμηνο με τους Νουαφόρ και Σίμιτς να χαρίζουν το "τρίποντο" επί του Ηρακλή στο "Παγκρήτιο".

Ο ΟΦΗ επέβαλλε εξ αρχής τον ρυθμό του και κατάφερε να απειλήσει αρκετές φορές την εστία του Πάρντο, πριν από το 18ο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ, με τον Ζόσεφ Νουαφόρ. Τη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, "κλείδωσε" ο Σίμιτς με τέρμα του στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη νίκη τους αυτή, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 11 βαθμούς και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, παραμένοντας πάντως κοντά σε αυτήν.
Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-0
Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Τον λένε Ντάρκο Κοβάσεβιτς, ξέρει να βάζει γκολ και το απέδειξε για μια ακόμη φορά. Η κεφαλιά του στο 82', έλυσε τον γρίφο για τον Ολυμπιακό και έκρινε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, καθώς οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν την ΑΕΚ με 1-0, πήραν αυτό που ήθελαν και έπιασαν την "Ένωση" στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αλήθεια είναι ότι το "χρυσό" γκολ, από την μαεστρική σέντρα του Τοροσίδη, έμοιαζε με φιλί ζωής για τον βραχυκλωμένο στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακό, αλλά έφτανε και περίσσευε για να στείλει την ΑΕΚ ηττημένη στα αποδυτήρια.

Οι "κίτρινοι" έχοντας καταναλώσει μεγάλη ενέργεια και φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους, είδαν τον Ολυμπιακό να τους παίρνει τη μπουκιά από το στόμα και τον "χρυσό" βαθμό από το στόμα. Ήθελαν την ισοπαλία, μπορούσαν και το διπλό, είδαν όμως τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν.