ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Συνεχίζεται ο κατήφορος της Μποαβίστα

Μποαβιστα

Άλλη μια ήττα για την Μποαβίστα, αυτή την φορά με "θύτη" την Μπελενένσες όπου επικράτησε με 4-2

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Μπελενένσες καθώς προοηγήθηκε στο 26' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο, όμως η απάντηση ήταν άμεση απο τους γηπεδούχους καθώς τρία λεπτά αργότερα (29') ο Μαρσελάο έφερε το παιχνίδι στα ίσια.
Στο 51' ο Σίλα έβαλε μπροστά για άλλη μια φορά τους φιλοξενούμενους, όμως και πάλι με σκόρερ τον Μαρσελάο 67' η Μποαβίστα ισοφάρισε σε 2-2.

Είκοσι λεπτά πριν απο την λήξη της κανονικής διαρκειάς του αγώνα (70') ο Γκόμεζ έκανε το 3-2 για την Μπελενένσες, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να αντιδρούν και να δέχονται άλλο ένα γκολ στο 90' με σκόρερ τον Πέδρο.

Στα υπόλοιπα ματς της Δευτέρας που έκλεισαν την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, η Μπράγκα επικράτησε με 1-0 της Νασιονάλ, ενώ η Πάκος Φερέιρα νίκησε με 2-1 της Αμαδόρα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 06/10/07

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Γκιμαράες 3-0 (60’, 69’ Ιζμαΐλοφ, 86’ Τονέλ)

Κυριακή 07/10/07

Λεϊσόες-Ναβάλ 0-1 (18’ Μαρσελίνιο πεν.)
Μαρίτιμο-Σετούμπαλ 0-0
Λεϊρία-Μπενφίκα 1-2 (2΄Καντού/30΄,64΄ Νούνο Γκόμες)
Ακαδέμικα-Πόρτο 0-1 (28’ Λούτσο Γκονζάλες πεν.)

Δευτέρα 08/10/07

Μπράγκα-Νασιονάλ 1-0 (87’ Λιντς πεν.)
Πάκος Φερέιρα-Αμαδόρα 2-1 (71’ Φουρτάδο, 75’ Κέιρος/85’ Ανσέλμο)
Μποαβίστα-Μπελενένσες 2-4 (30’, 67’ Μαρσελάο/27’ πεν., 90’ Πέδρο, 51’ Σίλας, 70’ Γκαβιλάν