ΚΥΠΡΟΣ

Αγκαλιά με τον τίτλο το ΑΠΟΕΛ

iprtosderby

Το ΑΠΟΕΛ με καρδιά πρωταθλητή πήρε κρίσιμο ντέρμπι επί της Ομόνοιας του Λεμονή και αγκάλιασε τον τίτλο (videos)

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Αλαμπί αλλά πάρα το γεγονός πως ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα.
Στην επανάληψη η απόδοση της Ομόνοιας έπεσε και τα ηνία του αγώνα ανέλαβε το ΑΠΟΕΛ πραγματοποιώντας επική ανατροπή τίτλου. Ο Κόντης ισοφάρισε στο 68' και επτά λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα ο Πίντο έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Τάκης Λεμονής χάνει σχεδόν όλες τις ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος και θα πρέπει να περιμένει ένα θαύμα για ανατροπή του υπάρχοντος σκηνικού.

ΟMONOIA: Γιωργαλλίδης, Πάντιτς, Ντικουμάνα, Χαραλάμπους, Αλαμπί, Ζλόγκαρ, Κασέκε, Γραμμόζης (73' Ντούρο), Αλωνεύτης (76' Καϊάφας), Χριστοφή (66' Καφού), Μ. Κωνσταντίνου.
ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Μπρούσερ, Κόντης, Ηλία, Μιχαήλ (46' Αλεξάνδρου), Μοραΐς, Πίντο, Κοσόφσκι, Ονουάτσι (80' Σατσιάς), Ζεβλάκοφ (63' Μιροσάβλιεβιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των play-off:

Σάββατο
ΑΠΕΠ - Αλκή 0-4 (5' Ηλία, 45'+1 Τζένιτς, 61' Ρούγκα, 68' Ζάντι)
ΕΝΠ - ΑΕΠ 0-0
Εθνικός Άχνας - Δόξα 0-2 (21' και 65' Σερτζιάο)

Κυριακή
ΑΠΟΠ/Κινύρας - Απόλλων 2-2 (45'+1 Βασκοντσέλος, 60' Μπούις / 72' Πάντος, 92' Μασμανίδης)
Ανόρθωση - ΑΕΛ 1-0 (21' Φρούσος)