Με το δεξί...

Τέρι

Παίζοντας σούπερ-μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης νίκησε με 87-83 την Ουνικάχα και ξεκίνησε με το δεξί

Ο Νταβόρ Κους, πήγε να κερδίσει μόνος του το παιχνίδι για τους Ισπανούς, αλλά στο τέλος η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που χαμογέλασε και μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα.
Από το ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και παρότι ο Άρης, έδειξε να στέκεται καλύτερα στο παρκέ με το προβάδισμα με 7-4 που πήρε, η Ουνικάχα, τον χτύπησε με τον Εν Ντονγκ, μέσα στη ρακέτα και γρήγορα προσπέρασε με 9-11. Ο Τσαλδάρης, ήταν αυτός που ανέλαβε να κρατήσει την ομάδα του και με τα τρία εύστοχα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και ακόμα ένα από τον Αγαδάκο, οι "κίτρινοι" το έκλεισαν προηγούμενοι με 24-23.

Καταλυτική ήταν η παρουσία του Άρη στο γήπεδο, μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παίζοντας καλή άμυνα, οι παίκτες του Χέρμπερτ, που πήραν μεγάλη βοήθεια και από τον Τέρι, ολοκλήρωσαν με το 31-23 με βολές του Ηλιάδη, ένα σερί 10-0. Οι "κίτρινοι" διατήρησαν το προβάδισμα αλλά οι Ισπανοί, με όπλο τον Σαντιάγο, που άρπαξε πολλά ριμπάουντ και δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να ισοφαρίσει η Μάλαγα σε 39-39 ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, για να διαμορφώσει ο Καλαϊτζής, το 40-39 του ημιχρόνου.

Η ζημιά από τον Κους
Την αφλογιστία του και την μεγαλοπρεπή παρουσία τους Κους, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (ο Κροάτης σημείωσε 9 πόντους για να γίνει το σκορ 44-51), πλήρωσε ο Άρης, που έμεινε πίσω με 7, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει για ένα πεντάλεπτο. Η απάντηση του Άρη, ήταν ένα σερί 6-0 δια χειρός Μάσεϊ και Ράιτ, που μείωσε στον πόντο, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε αφού η ομάδα του Σκαριόλο, διατήρησε την ψυχραιμία της και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 6 (51-57).Κάπως έτσι συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, στο οποίο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν μείνει ακόμα πιο πίσω, αλλά κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, χάρη στα καλάθια του Μάσεϊ, για να ολοκληρωθεί η περίοδος, με σκορ 57-65.

Σούπερ Άρης στην τελευταία περίοδο
Για ακόμα μία φορά, ο Άρης με γκολ φάουλ του Ηλιάδη και βολές του Μότολα, μείωσε στον πόντο στο ξεκίνημα, κάνοντας σαφές μέσω του παιχνιδιού του, ότι ήθελε να πάει το παιχνίδι μέσα στο καλάθι, για να φθείρει περισσότερο τους ψηλούς των "πρασίνων", που ήταν ήδη φορτωμένοι με φάουλ. Το σερί των "κιτρίνων" έφτασε στο 9-0 για να γίνει το 66-65 υπέρ της ελληνικής ομάδας, που συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Με τον Μάσεϊ να δίνει λύσεις και τον Τέρι να αυξάνει τη διαφορά, με κρίσιμα καλάθια, οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 83-76 στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και από εκεί και πέρα, η Μάλαγα δεν κατάφερε να επανέλθει.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 40-39, 59-65, 87-83

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 3 (1), Τέρι 18, Σεραπίνας , Ράιτ 13, Καλαϊτζής 3, Ηλιάδης 5, Μότολα 9 (1), Μάσει 20, Αγαδάκος 5 (1), Τσαλδάρης 11, Παντελιάδης

Ουνικάχα (Σκαριόλο): Πόποβιτς , Ροντρίγκεζ 7, Κους 17 (1), Βελς 7, Καμπέθας 10 (2), Ν' Ντογκ 16, Γκαμπριέλ 3 (1), Χιμένεζ 4, Χάισλιπ 12 (2), Σαντιάγο 7

Χέρμπερτ: " Χωρίς τον κόσμο μπορεί να χάναμε"
Στην πολύτιμη βοήθεια του κόσμου, αλλά και στη μαχητικότητα των παικτών του, στάθηκε μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής του Άρη, Γκόρντον Χέρμπερτ.

" Πρώτα από όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια και να ευχαριστήσω τους φιλάθλους, μας για την εκπληκτική τους υποστήριξη για 40 λεπτά και επίσης να συγχαρώ τους παίκτες μου. Δεν πιστεύω ότι κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Δώσαμε μάχη και δεν αφήσαμε καμία φάση, είχαμε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο. Η ενέργειά μας στο τελευταίο δεκάλεπτο μαζί με αυτή του κόσμου, ήταν τα στοιχεία που γύρισαν το παιχνίδι, όταν ήμασταν πίσω με 8 πόντους ενώ είχαμε 11 ριμπάουντ".

"Πέρυσι χάσαμε με την Ορτέζ κάπως διαφορετικά στο τελείωμα, ενώ σήμερα είχαμε καλές άμυνες όπως και σωστές επιθετικές επιλογές

".

Δικαιολογώντας τον πανηγυρισμό του, στο κάρφωμα του Τέρι, προς το τέλος του ματς, είπε: " Ήταν η φάση που διέλυσε το ηθικό της Μάλαγα όπως είδα στα πρόσωπά τους".

" Αναφερόμενος στην έδρα του Άρη, είπε: Είναι σαφώς πιο ευχάριστο να κοουτσάρεις εδώ ως γηπεδούχος, αφού οι φίλαθλοι ξέρουν πότε να κάνουν φασαρία. Θυμάμαι ότι ως φιλοξενούμενος, δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με τους παίκτες μου".

Στη συνέχεια, μίλησε για την επίθεση της ομάδας: " Έχουμε βάλει ένα σύστημα και αυτό που προσπαθούμε είναι να αξιοποιήσουμε όποιον βρίσκεται σε μέρα, πηγαίνοντας την μπάλα σε αυτόν. Για αυτό και κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Αυτό που πρέπει να βελτιώσουμε είναι την άμυνά μας".

" Πιστεύω ότι το νόμισμα έχει δύο όψεις. Η Μάλαγα είχε πρόβλημα με την ταχύτητα του Μάσεϊ και του Τέρι αλλά κι εμείς με τους Σαντιάγκο και Ν΄ Ντονγκ.

Για την διατήρηση των παικτών με 4 φάουλ στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο, είπε: " Το έκανα γιατί έμεναν 7 λεπτά μέχρι το τέλος και έπαιζαν καταπληκτικά. Αν γινόταν το πέμπτο φάουλ ας γινόταν. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου".

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης, τόνισε: " Ξεκινήσαμε με νίκη και αυτό είναι το σημαντικό. Είχαμε πάθος και δεν παίζουν μπάσκετ τα μπάτζετ".

Την πρώτη του εμφάνιση σε επίσημο παιχνίδι με τη φανέλα του Άρη, συνδύασε με νίκη ο Ρεϊσόν Τέρι: " Ήμασταν κάπως νευρικοί αφού ήταν το πρώτο μας παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Εγώ νιώθω όμορφα και ικανοποιημένος, οι φίλαθλοί μας ήταν φανταστικοί και μας βοήθησαν".

Ο Λάζαρος Αγαδάκος, τόνισε για την ατμόσφαιρα: " Ήταν κάτι που δεν το έχω ξαναδεί. Έχω ζήσει το ΣΕΦ αλλά αυτή η ατμόσφαιρα ήταν κάτι το διαφορετικό. Αν δεν ήταν ο κόσμος σήμερα ίσως και να χάναμε. Μας έκανε μια γροθιά. Πλέον περιμένουμε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό".

Τελευταίος από πλευράς παικτών, μίλησε ο Γιώργος Καλαϊτζής: " Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, για μας το κλειδί ήταν το πρώτο παιχνίδι. Πέρυσι κερδίζοντας μια ομάδα που είχε βλέψεις να φθάσει μέχρι το Final Four, όπως ήταν η Φερνέμπαχτσέ/Ουλκέρ, και φέτος κερδίζοντας την Μάλαγα κάναμε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα".

Σκαριόλο: " Νωρίς για συμπεράσματα"
Στην καλή απόδοση του Άρη, κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, απέδωσε την ήττα της ομάδας του, ο Σέρτζο Σκαριόλο, που τόνισε ότι ακόμα δεν είναι νωρίς για να δείξουν οι ομάδες το καλό τους πρόσωπο.

Ο τεχνικός της Ουνικάχα, Σέρτζο Σκαριόλο, τόνισε: " Θα ήθελα να συγχαρώ τον Άρη για τη νίκη του. Νομίζω ότι έπαιξε καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου αμυνθήκαμε πολύ άσχημα και γενικότερα ο Άρης ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία".

"Εμείς δεν μπορούσαμε να βάλουμε τους ψηλούς μας στο παιχνίδι και αναγκαστήκαμε να παίξουμε με κοντή πεντάδα σε αντίθεση με τα τρία τεσσάρια του Άρη να έπαιξαν πολύ καλά".

"Νομίζω ότι το ρόστερ του Άρη μοιάζει καλύτερο. Γενικότερα πάντως είναι νωρίς για συμπεράσματα. Δεν ξέρω ποιος μπορεί να ορίσει φαβορί στον όμιλο, το σίγουρο είναι πως είναι πολύ νωρίς. Εμείς για παράδειγμα, με το καλύτερο ρεκόρ στην πρώτη φάση, δεν φθάσαμε ούτε καν στα πλέι οφ, ενώ πέρσι ως τέταρτοι στον όμιλο φθάσαμε μέχρι το Final Four

".

" Όσο για τον όμιλο που είμαστε φέτος με τον Άρη οι διαφορές είναι πολύ μικρές για να ορίσεις κάποιον ως φαβορί. Δεν έχουμε κάνει ούτε μία προπόνηση όλοι μαζί αν και μπορώ να πω ότι σε αυτή τη φάση είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από ότι πέρσι".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Άρης Tσαλδάρης (3-0)
1' Καλάθι και φάουλ Ουνικάχα Χιμένεθ (3-2)
1' Δίποντο Άρης Ράιτ (5-2)
2' Δίποντο Ουνικάχα Εν Ντονγκ (5-4)
2' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (7-4)
2' Δίποντο Ουνικάχα Εν Ντονγκ (7-6)
3' Δίποντο Άρης Εν Ντονγκ (7-9)
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Εν Ντονγκ
4' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (9-9)
4' Δίποντο Ουνικάχα Κους (9-11)
4' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (12-11)
5' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (15-13)
3/3 τρίποντα από τον Τσαλδάρη που είναι ο ηγέτης του Άρη
6' Δίποντο Ουνικάχα Χέισλιπ (16-16)
6' Δίποντο Ουνικάχα Χέισλιπ (16-18)
7' Δύο βολές Άρης Τέρι (18-19)
7' Καλάθι και φάουλ Άρης Τέρι (20-19)
8' Δύο βολές Ουνικάχα Εν Ντονγκ (21-21)
9' Τρίποντο Άρης Αγαδάκος (24-23)
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-23
Μεγάλο ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο, με τον Άρη να προηγείται με 1 πόντο στο τέλος της περιόδου, έχοντας ως καλύτερους παίκτες τους Τσαλδάρη και Τέρι
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Άρης Τέρι (26-23)
13' Τρίποντο Άρης Μότολα (29-23)
14' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (31-23)
Στο 10-0 το σερί του Άρη
14' Τρίποντο Ουνικάχα Χέρμαν (31-26)
15' Δύο βολές Άρης Τέρι (33-27)
16' Δίποντο Ουνικάχα Σαντιάγο (33-29)
17' Δίποντο Άρης Καστλ (35-29)
18' Δίποντο Ουνικάχα Σαντιάγο (35-34)
18' Δύο βολές Άρης Τέρι (37-34)
19' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (39-39)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-39
Αν και προηγήθηκε μέχρι και με 6 πόντους, ο Άρης πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός. Η αδυναμία της ελληνικής ομάδας, να σταματήσει τους ψηλούς του κόστισε τη διαφορά
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Τρίποντο Ουνικάχα Κους (42-46)
7 συνεχόμενοι πόντοι από τον επικίνδυνο Κροάτη
23' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (44-46)
24' Δίποντο Ουνικάχα Κους (44-48)
24' Καλάθι και φάουλ Ουνικάχα Κους (44-51)
Μεγάλη ζημιά από τον Κους που σημειώνει 9 στο ξεκίνημα
25' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (46-51)
25' Δίποντο Άρης Ράιτ (48-51)
25' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (50-51)
Σούπερ Μάσεϊ, ο Αμερικανός ίπταται και με φόλοου μειώνει στον πόντο
26' Δύο βολές Ουνικάχα Βελς (50-53)
26' Δίποντο Ουνικάχα Εν Ντονγκ (50-55)
26' Δίποντο Ουνικάχα Κους (51-57)
Κακή η άμυνα στον Κους που ξανασκοράρει
28' Δίποντο Άρης Ράιτ (53-57)
29' Δίποντο Ουνικάχα Κους (53-61)
Η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τους Ισπανούς
29' Δύο βολές Άρης Ράιτ (55-61)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (57-63)
Ανάσα από τον Αμερικανό
30' Δύο βολές Ουνικάχα (57-65)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (59-65)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-65
Η χειρότερη περίοδος του Άρη στο παιχνίδι, τον βρίσκει να είναι πίσω με 6
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης (62-65)
31' Δύο βολές Άρης Μότολα (64-65)
32' Δίποντο Άρης Μότολα (66-65)
Μπροστά ο Άρης που πάει να γυρίσει το ματς
33' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Σκαριόλο
Καλεί τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του Άρη ο Σκαριόλο
33' Δύο βολές Ουνικάχα Χιμένεθ (66-67)
33' Δίποντο Άρης Μότολα (68-67)
35' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (70-69)
36' Τρίποντο Άρης Τέρι (73-70)
36' Δίποντο Ουνικάχα Καμπέθας (73-72)
37' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (75-72)
37' Δίποντο Ουνικάχα Εν Ντονγκ (75-74)
38' Δίποντο Άρης Τέρι (83-76)
Μεγάλος Άρης στην τελευταία περίοδο και αγκαλιά με τη νίκη ο Άρης που παίρνει το μεγαλύτερό του προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο
39' Τρίποντο Ουνικάχα Χάισλιπ (83-80)
σερί 0-4 από τη Μάλαγα
40' Λήξη αγώνα 87-83
Μεγάλη νίκη για τον Άρη, που έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και υπέταξε την Ουνικάχα