EURO

Νίκη στο τέλος για Γερμανία

μπαλακ

Μέσα σε 8 λεπτά, η Γερμανία ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και νίκησε με 2-1 την Σερβία, στο "Αουφσάλκε Αρίνα" χάρις σε τέρματα των Νόιβιλ και Μπάλακ

Τα "πάντσερ" μπορεί να μην ικανοποίησαν με το ποδόσφαιρο που απέδωσαν απέναντι στην Σερβία, στο Γκελζενκίρχεν και στην "πρόβα τζενεράλε" πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, όμως έδειξαν πως διατηρούν ακόμα το πείσμα που τους χαρακτηρίζει τόσα χρόνια. Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σάσα Ίλιτς που βρήκε στην πλάτη της γερμανιής άμυνας τον Γιάνκοβιτς, που με πλασέ κάτω από τα πόδια του Λεμαν έκανε το 1-0.

Οι Γερμανοί πάντως δεν το έβαλαν κάτω. Στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 74', με τον Νόιβιλ, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Την ανατροπή για την Γερμανία, ολοκλήρωσε στο 82ο λεπτό, ο Μίχαελ Μπάλακ με εκτέλεση φάουλ.

Οι συνθέσεις:

Γερμανία: Λέμαν, Λαμ, Μερτεζάκερ, Μετζέλντερ, Γιάνσεν, Φρινγκς, Μπάλακ, Φριτζ, Σβαϊνστάιγκερ, Κουράνι, Γκόμεζ

Σερβία: Στοΐκοβιτς, Ρουκάβινα, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Ντραγκουτίνοβιτς, Μπάμποβιτς, Κουζμάνοβιτς, Σμίλιανιτς, Γιάνκοβιτς, Πάντελιτς, Ίλιτς

Ρουμανία-Μαυροβούνιο 4-0

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η εθνική ομάδα της Ρουμανίας ενόψει του EURO 2008. Η ομάδα του Πιτούρκα συνέτριψε 4-0 το Μαυροβούνιο, στο τελευταίο τεστ που έδωσε ενόψει της διοργάνωσης που ξεκινάει την ερχόμενη εβδομάδα στα γηπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας.

Ο Μούτου ένοιξε το σκορ στο 15΄, το 2-0 πέτυχε ο Γκιονέα στο 49΄ κι από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Ντίκα, ο οποίος με δύο γκολ στο 55΄ και 70΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα υπέρ των Ρουμάνων.

Πορτογαλία-Γεωργία 2-0

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Πορτογαλία επικράτησε 2-0 της Γεωργίας, στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι των Ιβήρων ενόψει της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας. Το σκορ για την ομάδα του Σκολάρι άνοιξε στο 19΄ ο Μουτίνιο, ενώ στο 45΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι ο Σιμάο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.