ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Ολυμπιάδα-Άρης: 67-85

Ράιτ

Αξιοποιώντας τους Μάσεϊ (15π., 15ρ.) και Ράιτ (20π.), ο Άρης, επικράτησε με 67-85 της Ολυμπιάδας στην Πάτρα

Οι "κίτρινοι" συνάντησαν αντίσταση μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, από την Ολυμπιάδα, που κρατήθηκε στο ματς, λόγω του Νάγκις που βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, είναι ότι ο Ράιτ, χρησιμοποιήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ως πλέι μέικερ, με τον Καστλ να παίζει στη θέση "2", σχήμα που απέδωσε για τον Χέρμπερτ.
Το ρεσιτάλ του Ράιτ
Έχοντας τον Νάγκις σε πολύ καλή μέρα, η Ολυμπιάδα, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατέφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα, με 11-5 στο πεντάλεπτο, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Χέρμπερτ, που έψαχνε λύσεις περισσότερο από την περιφέρεια, χωρίς αποτέλεσμα. Οι "πορτοκαλί" διατήρησαν το προβάδισμα κάνοντας το 13-9, αλλά σε εκείνο το σημείο, "αφυπνίσθηκε", ο Μπρέισι Ράιτ, που με τη βοήθεια του Μάσεϊ, οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε ένα σερί 0-11, το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 13-20, για να κλείσει η πρώτη περίοδος, με σκορ 16-22.

Ασταμάτητος ο Μάσεϊ
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Τζερεμάια Μάσεϊ, να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, αφού ο Ράιτ, σίγησε. Ο Αμερικανός, έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του, αφού τόσο ο βαρύς Γκιμος, όσο και ο Δορκοφίκης, δεν είχαν τη δυνατότητα να τον σταματήσουν. Έτσι, παρά το γεγονός ότι ο Άρης δεν έπαιζε πολύ καλό μπάσκετ, διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ, όταν η Ολυμπιάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά (μείωσε σε 21-24, 23-26). Με τη βοήθεια και των Αγαδάκου-Μότολα, οι "κίτρινοι" έκλεισαν το πρώτο μέρος, προηγούμενοι με 37-41.

Ακόμα 10 από τον Ράιτ
Το ρόλο του σκόρερ ανέλαβε και πάλι ο Ράιτ, στην τρίτη περίοδο. Παρότι ο Νάγκις, που ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του στο παιχνίδι, μείωσε δύο φορές στους 2 πόντους (40-41, 42-43), ο Άρης, δεν έχασε το προβάδισμα. Με τον Αμερικανό να σημειώνει δύο καλάθια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-7 και πέρασαν με 42-50. Από εκεί και πέρα, ο Χέρμπερτ, είδε την ομάδα του να έχει τον πλήρη έλεγχο και με τις λύσεις από τους Ράιτ και Αγαδάκο, να κλείνει την περίοδο με διψήφιο αριθμό διαφοράς (54-65).

Ακόμα και χωρίς τους Μάσεϊ (είχε 4 φάουλ από το τρίτο δεκάλεπτο) και Ράιτ, ο Άρης, κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, που έφτασε στο +20. Χωρός τον Νάγκις στην πεντάδα, η Ολυμπιάδα, ήταν ανήμπορη τόσο μέσα, όσο και έξω από τη ρακέτα να σκοράρει. Έτσι οι λύσεις από τους Αγαδάκο και Τσαλδάρη εκτόξευσαν το προβάδισμα του "Αυτοκράτορα", που έκλεισε το παιχνίδι με διαφορά 18 πόντων (67-85).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-41, 54-65, 67-85

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιάδα (Χριστόπουλος): Γκιμπς 7 (1), Ουίτφιλντ 4 (1), Ιωακειμίδης 3 (1), Μπράουν, Πέττας 9 (2), Τζέφερσον 7 (1), Δορκοφίκης 8, Πετρόπουλος 3 (1), Λάππας 7 (1), Νάγκις 19 (2)

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 10 (2), Τσαλδάρης 8 (2), Σεραπίνας, Ράιτ 20 (3), Καλαϊτζής 4, Καραδολάμης, Τσαϊρέλης, Μότολα 10, Μάσεϊ 15, Αγαδάκος 18 (2)

Χέρμπερτ: " Το Πρωτάθλημα είναι Μαραθώνιος"
Τη διάθεση να ξεπεράσει γρήγορα τη νίκη επί της Ολυμπιάδας, έδειξε στη συνέντευξη Τύπου, μετά το παιχνίδι, ο προπονητής του Άρη, Γκόρντον Χέρμπερτ, που ήδη σκέφτεται τη Μάλαγα.

"Μην εστιάζετε στο γεγονός, ότι ήταν τόσο ανοιχτό το σκορ. Έγινε ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι στο οποίο οι αντίπαλοί μας ήταν μέσα, στα πρώτα 25 λεπτά. Στη συνέχεια αποκτήσαμε τον έλεγχο εμείς και φθάσαμε στη νίκη".

"Έχουμε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι με την Μάλαγα για την Ευρωλίγκα και αυτό βλέπουμε από εδώ και πέρα".

Για τη νίκη του Άρη στην πρεμιέρα, όπου η παράδοση δεν είναι και η καλύτερη για τους "κίτρινους", ο Καναδός κόουτς, τόνισε: " Ήταν ένα μόνο παιχνίδι, ενώ όλο το Πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος".

Τέλος, ο προπονητής του Άρη, μίλησε για τα άσχημα αμυντικά διαστήματα της ομάδας του: " Από το τέλος του τρίτου μέχρι το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, κλείσαμε τα κενά μας και τις διεισδύσεις του αντιπάλου. Είμαι ευχαριστημένος μόνο από αυτό το χρονικό διάστημα".

Όσον αφορά, στον τεχνικό της Ολυμπιάδας, Γιάννη Χριστόπουλο, τόνισε: " Για τριάντα λεπτά, ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Κάναμε πολλά λάθη στο τέλος και χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα. Συνεχίζουμε, αφού το Πρωτάθλημα έχει ακόμα πάρα πολύ δρόμο και θα κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (2-0)
2' Τρίποντο Ολυμπιάδα Νάγκις (6-1)
Καλό ξεκίνημα για την Ολυμπιάδα που παίρνει προβάδισμα 5 πόντων
3' Δύο βολές Άρης Ράιτ (6-3)
4' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγκις (8-3)
4' Δίποντο Άρης Ράιτ (8-5)
Σε μονομαχία Νάγκις-Ράιτ εξελίσσεται το παιχνίδι
5' Τρίποντο Ολυμπιάδα Γκιμπς (11-5)
5' Δίποντο Άρης Μότολα (11-7)
6' Δίποντο Άρης Ράιτ (11-9)
Πολύ όμορφη προσπάθεια του Ράιτ, που μείωνει στον αιφνιδιασμό στους 2
6' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγκις (13-9)
6' Καλάθι και φάουλ Άρης Μότολα (13-12)
Στον πόντο μειώνει μετά από αρκετή ώρα ο Μότολα
7' Τρίποντο Άρης Ράιτ (13-15)
Μεγάλος Ράιτ, που δίνει προβάδισμα στον Άρη και φτάνει τους 10 πόντους
8' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (13-17)
Νικάει κατά κράτος τον Δορκοφίκη, ο Αμερικανός, που δίνει το +4 στον Άρη
9' Τρίποντο Άρης Αγαδάκος (13-20)
9' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Χριστόπουλος
Προβληματισμένος ο τεχνικός των "πορτοκαλί", από την κακή άμυνα της ομάδας του που επέτρεψε στους παίκτες του Άρη να βρουν τα ελεύθερα σουτ και να κάνουν σερί 0-11
9' Τρίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (16-20)
10' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (16-22)
Κακός ο Δορκοφίκης, που έχασε ακόμα μία μάχη από τον Μάσεϊ ο οποίος είναι ασταμάτητος
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-22
Καλύτερος ο Άρης, που "ξύπνησε" στο δεύτερο μισό της περιόδου και με ηγέτες τους Ράιτ και Μάσεϊ πήρε προβάδισμα μέχρι και επτά πόντων.
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (16-24)
12' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (19-24)
12' Δύο βολές Ολυμπιάδα Νάγκις (21-24)
Στους 10 και ο Νάγκις που "ροκανίζει" τη διαφορά
12' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (21-26)
13' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Τζέφερσον (23-26)
Εκπληκτικό καλάθι από τον Αμερικανό, που "στέκεται" στον αέρα μετά το φάουλ του Ράιτ και μειώνει στους 3
13' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
14' Δίποντο Άρης Μότολα (23-28)
15' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (28-32)
Αντίδοτο στον Μάσεϊ δεν βρίσκει ο Χριστόπουλος, ο Αμερικανός σκοράρει και παίρνει ριμπάουντ όποτε θέλει απέναντι σε Γκιμπς και Δορκοφίκη
18' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (29-35)
18' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Γκιμπς (31-35)
19' Δίποντο Άρης Καστλ (31-37)
19' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (33-37)
19' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (33-39)
20' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Χριστόπουλος
20' Δίποντο Ολυμπιάδα Γκιμπς (35-39)
20' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (35-41)
20' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (37-41)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-41
Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο μέρος, με ηγέτη τον Μάσεϊ που κάνει ότι θέλει τους ψηλούς της Ολυμπιάδας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά χαμηλά και να κλείσουν το ημίχρονο μόλις 4 πόντος πίσω
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Ολυμπιάδα Νάγκις (40-41)
Στους 15 πόντους φτάνει ο Λιθουανός
22' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (40-43)
23' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγκις (42-43)
23' Δίποντο Άρης Ράιτ (42-45)
24' Τρίποντο Άρης Ράιτ (42-48)
Πήρε φόρα ο Αμερικανός που σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους
24' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (42-50)
Σερί 0-7 για τον Άρη που προηγείται για δεύτερη φορά στο ματς με 8 πόντους, αναγκάζοντας τον Χριστόπουλο να πάρει τάιμ άουτ
24' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Χριστόπουλος
25' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Νάγκις (44-50)
26' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (44-52)
26' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πέττας (47-52)
26' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Βλέποντας τους παίκτες του να χαλαρώνουν λίγο στην άμυνα μετά το +9, τους καλεί για να πάρουν οδηγίες
27' Δύο βολές Ολυμπιάδα Πέττας (49-52)
27' Τρίποντο Άρης Ράιτ (49-55)
Ανάσα από τον Αμερικανό που "ξεκολλάει" τον Άρη
28' Τρίποντο Άρης Αγαδάκος (49-58)
Στη μέγιστη τιμή της η διαφορά με τον Έλληνα σέντερ να δίνει πολλές λύσεις απόψε
29' Δίποντο Ολυμπιάδα Ουίτφιλντ (51-58)
29' Τρίποντο Άρης Καστλ (52-61)
Ξανά στο +9 ο Άρης που διατηρεί την ψυχραιμία του
29' Δίποντο Ολυμπιάδα Ουίτφιλντ (54-61)
30' Δίποντο Άρης Ράιτ (54-63)
30' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (54-65)
Ο Έλληνας γκαρντ διασχίζει όλο το γήπεδο και σημείωνει το καλάθι με την εκπνοή δίνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του
30' Λήξη 3ης περιόδου 54-65
Ο Άρης δείχνει ότι ελέγχει το παιχνίδι κι αν συνεχίσει έτσι θα καταφέρει να πάρει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα. Οι "κίτρινοι" με τον Ράιτ να φτάνει τους 20 πόντους βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να κάνουν το +11
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πέττας (57-67)
33' Δύο βολές Άρης Καστλ (57-69)
33' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (57-71)
34' Καλάθι και φάουλ Άρης Μότολα (57-74)
34' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Χριστόπουλος
Πολύ κοντά στην ήττα είναι η Ολυμπιάδα και ο Χριστόπουλος καλεί τάιμ άουτ για να συνεφέρει την ομάδα του
35' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (57-77)
36' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (59-77)
36' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (59-80)
37' Τρίποντο Άρης Καστλ (60-83)
38' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (60-85)
39' Τρίποντο Ολυμπιάδα Ιωακειμίδης (63-85)
40' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πετρόπουλος (67-85)
40' Λήξη αγώνα 67-85
Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα ο Άρης, που επικράτησε με 67-85 στην έδρα της Ολυμπιάδας.