Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Καλαμαριά, που επικράτησε του Εργοτέλη με 2-1

Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σίκοφ, Στάθης (46' Μπούσι, 82' Ζαπρόπουλος), Καραλιόπουλος, Περόνε, Σπυριδάκης, Παπαδόπουλος, Σαρακατσάνος (28' Φαβάλι), Ουέλινγκτον, Αμπονσά.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Χατζί (65' Θεοδωρίδης), Ογκνιένοβιτς, Γραμμόζης, Ανυφαντάκης, Μελισσάς (71' Μπούντιμιρ), Ζούνιορ, Μιλάντιν (78' Κοιλιάρας), Τάσιτς.

Βοηθοί: Βλάχος (Γρεβενών), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Ουέλινγκτον, Καραλιόπουλος, Φαβάλι, Μπούσι, Σίκοφ, Κόβατς, Περόνε (Απόλλων Καλαμαριάς), Ογκνιένοβιτς, Γραμμόζης (Εργοτέλης)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων Καλαμαριάς. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Ζούνιορ στο 19', όμως η Καλαμαριά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με γκολ των Καραλιόπουλου (41'), Μπούσι (48') να φτάσει στη νίκη.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου αξιοποίησαν την πρώτη ευκαιρία που τούς παρουσιάστηκε, όταν στο 19' ο Χατζί ανατράπηκε από τον Σαρακατσάνο μέσα στην περιοχή του Κόβατς. Καθαρό το πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο Παμπορίδης και αξιοποίησε ο Ζούνιορ.

Οι γηπεδούχοι δεν συνήλθαν από το γκολ, ήταν ασύνδετοι και ο Εργοτέλης έδειχνε να κρατά εύκολα το προβάδισμα. Μέχρι που στο 41' ο Απόλλων κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ο Μερκούρης Καραλιόπουλος με σουτ-φωτοβολίδα ισοφάρισε, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Καλαμαριά πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο πρώτος σκόρερ της στην περσινή σεζόν, Αλμπάν Μπούσι, σούταρε διαγώνια από το ύψος της περιοχής και έγραψε το 2-1, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά την είσοδό του στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να "γυρίσουν" το ματς, το οποίο κράτησαν υπό τον έλεγχό τους έως το τέλος του και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Συνέντευξη Τύπου
Ο Μάκης Κατσαβάκης δήλωσε: " Πετύχαμε την πρώτη μας νίκη μετά από μία πού δύσκολη προσπάθεια. Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με μας να μην είχαμε ισορροπία στην αναχαίτιση και την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο δεύτερο διορθώσαμε κάποια πράγματα στην ομάδα και είχαμε μια εικόνα ανάλογη με την περσινή με στόχο μας να προεκτείνουμε την εμφάνιση αυτή για τη καλύτερη δυνατή συγκομιδή".

Όσο για τους διαιτητές τόνισε πως: " Θα ήθελα να πω πάντως ότι έχω παράπονα για την εύκολη κίτρινη κάρτα που βγάζουν οι διαιτητές στην ομάδα μας κάτι το οποίο γινόταν και πέρσι".

Αναφερόμενος στην υπόθεση του Λαναρή τόνισε: " Ελπίζουμε να βγει το δελτίο του Λαναρή γιατί χτύπησε ο Μπούσι και δεν ξέρουμε αν θα είναι έτοιμος για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ", ενώ για την παρουσία του κόσμου δήλωσε: " Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την συμπαράσταση και να καυτηριάσω κάποιους λίγους για την συμπεριφορά τους προς τον Ουέλινγκτον. Είναι ένα παιδί που θέλει στήριξη".

Σε ερώτηση γιατί δεν ξεκίνησε ο Φαβάλι απάντησε: " Ήταν μια τετράδα παικτών ο Φαβάλι, Καραλιόπουλος, Σπυριδάκης και Ουέλινγκτον που πήγαν καλά με την Καλλιθέα και έπρεπε να ρισκάρω", ενώ όσον αφορά την κατάσταση του Μπούσι είπε: " Έχει ένα ισχυρό αιμάτωμα στον μηρό που προήλθε από σύγκρουση με γόνατο αντιπάλου. Αύριο θα γίνει εκτενής εξέταση και θα δούμε αν θα παίξει ή όχι στην Τούμπα".

Κι όσο για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του απάντησε: " Θα συνέλθουμε. Προσαρμόζεται ο Σίκοφ που είναι «ντουέτο» με τον Κόφι και θα βρούμε λύσεις".

Από την πλευρά του, ο Νίκος Καραγεωργίου τόνισε: " Είμαι χαρούμενος που υπάρχουν γνωστά πρόσωπα αλλά όχι χαρούμενος που χάσαμε σε μία έδρα που στα δύο τελευταία παιχνίδια μας φεύγαμε ικανοποιημένοι. Έγινε καλή προσπάθεια και αγγίξαμε τη νίκη. Ήμασταν ποιοτικά ανώτεροι, αλλά ο Απόλλων είχε δύναμη. Είχαμε τον έλεγχο μετά το 2-1 και χάσαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε. Το πρόβλημά μας δεν είναι βαθμολογικό γιατί σε αυτή τη θέση με μία νίκη μπορούμε να βγούμε από πάνω περνώντας δυο-τρεις ομάδες. Το πρόβλημά μας είναι η ψυχολογία και θέλουμε μία νίκη για να επιστρέψει η εμπιστοσύνη στο πρόσωπο των παικτών. Ζητάμε ένα θετικό αποτέλεσμα για να έρθει η ψυχολογία".

Κι όσο για την εικόνα του παιχνιδιού δήλωσε: " Το παιχνίδι μέχρι το 40' βάδιζε υπέρ μας. Από μία στημένη φάση ο Απόλλων σκόραρε. Στο β' ο Απόλλων με την πρώτη φάση έκανε το 2-1 και είχαμε υπεροχή εμείς, χωρίς όμως να έχουμε την κλασσική φάση", ενώ για την γκρίνια του για την διαιτησία επισήμανε: " Η γκρίνια προέρχεται για τα τελευταία δέκα λεπτά και τις καθυστερήσεις που έκαναν οι παίκτες του Απόλλωνα και τις μάλες που πετούσαν οι φίλαθλοι στο γήπεδο. Τα παιδιά έδιναν την μπάλα στην κερκίδα και οι φίλαθλοι την πετούσαν".
Όλα τα λεφτά
Ο καλός Μπούσι είναι πηγή δύναμης για την ομάδα της Καλαμαριάς. Ο Αλβανός επιθετικός μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε. Στον διεθνή παίκτη πιστώνεται μεγάλο μέρος της επιτυχίας των Θεσσαλονικέων.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Εννέα κίτρινες κάρτες έδειξε ο ρέφερι. Σκληρό το ματς στο Καυτανζόγλειο...
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Εργοτέλης
Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σίκοφ, Στάθης, Καραλιόπουλος, Περόνε, Σπυριδάκης, Παπαδόπουλος, Σαρακατσάνος, Γκονσάλβες, Αμπονσά
Η 11άδα των γηπεδούχων Απόλλων Κ.
Πόσα, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Χατζί, Ογκνιένοβιτς, Γραμμόζης, Ανυφαντάκης, Μελισσάς, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Τάσιτς
Κίτρινη κάρτα
1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Απόλλωνα Καλαμαριάς και Εργοτέλη.
9' Σχόλιο
O Eργοτέλης πιέζει στα πρώτα λεπτά τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.
14' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
17' Πέναλτι Εργοτέλης
Ο Χατζί ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα.
18' Γκολ Εργοτέλης Τζούνιορ (0-1)
Ο Σίλβα Τζούνιορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανοίγει το σκορ για τον Εργοτέλη στο Καυτανζόγλειο.
19' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Ο Καραλιόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Πόσα όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.
28' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Στη θέση του Σαρακατσάνου πέρασε ο Φαβάλι.
29' Σχόλιο
Ο Απόλλωνας θέλει να βρει τον δρόμο προς την εστία του Εργοτέλη χωρίς όμως αποτέλεσμα.
40' Σχόλιο
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν έχει αλλάξει.
41' Γκολ Απόλλων Κ. Καραλιόπουλος
Ο Καραλιόπουλος με άψογη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πόσα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
44' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Γκονσάλβες
45' Λήξη ημιχρόνου 1-1
Ο Εργοτέλης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 19'. Ο Απόλλωνας ισοαφάρισε στο 41. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά όμως το ημίχρονο έληξε 1-1.
46' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Μπούσι πέρασε στη θέση του Στάθη.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Γκολ Απόλλων Κ. Μπούσι (2-1)
Με όμορφο σουτ του Μπούσι ο Απόλλων Καλαμαριάς μπαίνει μπροστά στο σκορ.
49' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Καραλιόπουλος
51' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Φαβάλι
58' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Μπούσι
65' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Θεοδωρίδης πέρασε στη θέση του Χατζί που τραυματίστηκε.
71' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπουντιμίρ αντικατέστησε τον Μελισσά.
75' Κόρνερ Εργοτέλης
Ο Εργοτέλης κέρδισε κόρνερ όμως οι αμυντικοί του Απόλλωνα απομάκρυναν εύκολα.
77' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Τζούνιορ βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Κόβατς.
78' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κοιλιάρας μπήκε στον αγώνα, στην θέση του Μιλάντιν.
80' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Γραμμόζης
82' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Ζαπρόπουλος αντικατέστησε τον Μπούσι που αποχώρησε τραυματισμένος.
85' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Σίκοφ
90' Έναρξη καθυστερήσεων +5
92' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Κόβατς
93' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Περόνε
94' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Ο Περόνε έχασε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα για την ομάδα του.