Άρης-ΠΑΟΚ 3-1

κοκε ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Άρης κυριάρχησε στο ντέρπι με τον ΠΑΟΚ (3-1) κερδίζοντας με 2 γκολ του Κόκε και 1 του Γκαρσία (vids)

Ο Άρης σε μια ακόμη μεγάλη του βραδιά, κυριάρχησε έναντι του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Κόκε στο 16ο λεπτό και αν και ισοφαρίστηκε από τον Μπαλάφα μόλις στο 30ό λεπτό, κατάφερε στην επανάληψη με άλλο ένα τέρμα του Ισπανού επιθετικού και ένα του Γιονάν Γκαρσία να πάρει την νίκη με 3-1.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ν. Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο (85' Βανγκέλι), Ίβιτς (65' Σιστόν), Χαβίτο (46' Παπάζογλου), Κόκε, Ρονάλντο

ΠΑΟΚ (Φ. Σάντος): Φερνάντες, Βαγγελής, Χαραλάμπους, Κνολ, Μελίσσης, Μπαϊάνο, Μπαλάφας, Ορφανός (61' Βρύζας), Κωνσταντινίδης, Λάκης (64' Γεωργιάδης), Χριστοδουλόπουλος (80' Ίλιεφ)
td> Με μια ματιά
Ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατό στο παιχνίδι, το οποίο όμως είχε τραγικά αργό ρυθμό στα πρώτα του λεπτά.

Ένα φάουλ του Νέτο ελάχιστα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά και μια κεφαλιά του Κόκε μετά από σέντρα του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ του Άρη, έφεραν την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς κοντά στα καρέ του Φερνάντες, χωρίς όμως ο Πορτογάλος να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Μέχρι και την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να φτάσουν με αξιώσεις, η μια στην περιοχή της άλλης αν και οι γηπεδούχοι, είχαν φανερά την υπεροχή.

Οι "κίτρινοι" όμως, ευτύχησαν στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση, να φτάσουν στο 1-0. Συγκεκριμένα, ο Βλάνταν Ίβιτς, πέρασε πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά στον Χαβίτο που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Φερνάντες, με τον Κνολ να προλαβαίνει να του τσιμπήσει με τάκλιν την μπάλα, η οποία όμως έφτασε στον Σέρχιο Κόκε, που απέναντι από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ δεν αστόχησε ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, βάζοντας παράλληλα "φωτιά" στις εξέδρες του "Κλεάνθης Βικελίδης".

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, φάνηκαν να εκνευρίζονται με την συγκεκριμένη εξέλιξη, κάτι που έδειξε άλλωστε και η αψυχολόγητη ενέργεια του Φερνάντες να μπλοκάρει την μπάλα εκτός περιοχής σε μια φάση που δεν πιεζόταν από κανέναν, δίνοντας έτσι φάουλ σε πολύ καλή θέση στον Άρη και τιμωρούμενος με την κίτρινη κάρτα.

Το φάουλ που παραχώρησε ο Φερνάντες εκτέλεσε στο 28ο λεπτό, ο κόκε, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα ψηλότερα από το οριζόντιο δοκάρι του Πορτογάλου κήπερ του ΠΑΟΚ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του για την νίκη.

Κάτι που τελικώς κόστισε στον Άρη καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαϊάνο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή του Άρη, με τον Μπαλάφα να παίρνει την κεφαλιά, τον Ρονάλντο να προσπαθεί να διώξει όμως άθελά του να στρώνει την μπάλα στον αμυντικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος με δυνατό δεξί σουτ, ισοφάρισε.

Το πρώτο μέρος από εκεί και πέρα ήταν κάκιστο ποιοτικά με την καλύτερη φάση που σημειώθηκε από την φάση του γκολ του ΠΑΟΚ και στο τέταρτο που μεσολάβησε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ήταν μια κεφαλιά του Βλάνταν Ίβιτς που πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε, καθώς αμφότερες οι ομάδες βγήκαν με περισσότερο επιθετικές βλέψεις κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά κιόλας.

Αυτήν την φορά ήταν ο ΠΑΟΚ εκείνος που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, όταν μετά από πολύ όμορφη πάσα του Χριστοδουλόπουλου, ο Κνολ βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά όμως αυτό που επιχείρησε έμοιαζε περισσότερο με "πάσα" προς τον κήπερ του Άρη που δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μάρκο Αουρέλιο εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον Παπάζογλου να νικάει τους αντιπάλους του στον αέρα να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες.

Και αν ο Πορτογάλος κήπερ, γλύτωσε την παραβίαση της εστίας του στην ευκαιρία του Παπάζογλου δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και 5 λεπτά αργότερα, όταν ο Ίβιτς πάσαρε στον Κόκε, ο οποίος αν και με κολλημένο πίσω του τον Ορφανό κατάφερε και κοντρόλαρε πολύ όμορφα προς την περιοχή, γύρισε το σώμα του και έπιασε το διαγώνιο συρτό σουτ που άφησε άναυδο τον Ντάνι Φερνάντες για το 2-1.

Τρία μόλις λεπτά, μετά το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ο Κόκε έφτασε πολύ κοντά στο να ολοκληρώσει το χατ-τρικ, όταν ο Ίβιτς, ο οποίος ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, έκανε πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά για τον Κόκε, ο οποίος όμως απέναντι από τον Φερνάντες νικήθηκε από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Τελικώς ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ευτύχησε να δει την ομάδα του να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο 70ό λεπτό, όταν ο Αουρέλιο εκτέλεσε ένα από τα πολλά φάουλ που παραχώρησαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ στις πτέρυγες, ο Γιονάν Γκαρσία σηκώθηκε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι και με πολύ όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του 20 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του Άρη που δημιούργησε καταπληκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο, αλλά και ο Βλάνταν Ίβιτς από του οποίου τις πάσες προήλθαν τα δύο πρώτα τέρματα των "κιτρίνων".
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ που μετά την ήττα από τον Θρασύβουλο έγραψαν μία ακόμα μελανή σελίδα στην φετινή χρονιά, με την -με κάτω τα χέρια- ήττα από τον Άρη.
td> Συνέντευξη Τύπου

Φερνάντο Σάντος: "Θέλουμε πολύ δουλειά"

Για το αγωνιστικό κομμάτι δήλωσε: "Δεν μπαίνει ζήτημα ούτε συμπεριφοράς στο γήπεδο ούτε δουλειάς. Δεν είχαμε καλή οργάνωση στην αρχή. Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κυριαρχούσε η ομάδα του Άρη και στη συνέχεα εξισορροπήσαμε το παιχνίδι.

Από πλευράς τακτικής το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Δεν υπήρχαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ αν και μπήκαν δύο γκολ. Είχαμε καλή άμυνα με τον Άρη να μην μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις κινδύνου. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό. Δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ με τρόπο που δεν θα έπρεπε να διευκολύνουμε μέσα στην περιοχή μας. Μετά χάσαμε λίγο την συγκέντρωση και την οργάνωση.

Μία οργάνωση που θα έπρεπε να κρατήσουμε όπως και στο πρώτο ημίχρονο όπου ισοφαρίσαμε. Επικράτησε το άγχος όπου από μία στημένη φάση δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ"

.

Όσο για την επόμενη μέρα του ντέρμπι; "Θα πρέπει να δουλέψουμε πολύ μέσα στην εβδομάδα ειδικά στις στημένες φάσεις. Χρειάζεται προσοχή στο μαρκάρισμα, οι παίκτες προσπαθούν αλλά έχουν δυσκολίες σε τέτοιου είδους φάσεις. αν δεν αμυνόμαστε καλά θα έχουμε δυσκολίες πάντα", με τον Σάντος να επισημαίνει για το παιχνίδι με τον Άρη: "Δεν καταφέραμε να αμυνθούμε και να επιτεθούμε συγχρόνως. Είναι θέματα προς επίλυση και χρειάζεται πολύ δουλειά".

Όσο για τον Ορφανό τόνισε: "Τον Ορφανό τον είχαμε χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι με την Σαχτάρ. Είναι καλός παίκτης στην άμυνα αλλά έχουμε δυσκολίες στην δεξιά πλευρά της άμυνας. Έπρεπε να βρεθεί μία λύση που θα έδινε κάποιες εγγυήσεις αν και πάντα υπάρχει κίνδυνος στις επιλογές".

Για την χρησιμοποίηση των Λάκη και Χριστοδουλόπουλου στην επίθεση του ΠΑΟΚ είπε: "Όλη την εβδομάδα προπονήθηκαν μαζί οι δύο επιθετικοί μας. Το βασικό ζήτημα είναι όταν μιλάμε για επίθεση και δεχόμαστε τρία γκολ τότε μιλάμε για πρόβλημα".

"Είναι θέμα ομάδας. Δεν μπορώ να πω ότι φταίει ο ένας ή ο άλλος παίκτης. Δουλεύουμε και θα πρέπει να τα καταφέρουμε", για να καταλήξει: "Υπάρχει κάτι θετικό. Ήμασταν πολύ καλύτεροι από ότι στο προηγούμενο παιχνίδι και ειδικότερα η διάθεση και η στάση των παικτών μας. Καμία σχέση δηλαδή όπως στο παιχνίδι με τον Θρασύβουλο".

Ντούσαν Μπάγεβιτς: "Φάνηκε, αλλά δεν ήταν, εύκολο"

"Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι. H νίκη μπορεί να φάνηκε εύκολη αλλά δεν ήταν. Ήταν ένα ντέρμπι και για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα αν και μετά το γκολ της ισοφάρισης είχαμε δύσκολες στιγμές αφού δεν λειτουργήσαμε όπως ξεκινήσαμε. Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε το παιχνίδι δικό του. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήμασταν πιο ουσιαστικοί. Μπήκαμε μέσα και το πιστέψαμε. Είχαμε ευκαιρίες και άλλα δύο γκολ. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και τη νίκη".

Για την παρουσία του Παπάζογλου: "Μας βοήθησε πολύ. Είναι ένα ταλέντο και του αξίζουν οι ευκαιρίες".

Για το πώς ήθελε να παρουσιαστεί το σύνολό του απάντησε "Εμείς θέλαμε να έχουμε την κυκλοφορία της μπάλας και να δώσουμε όσο το δυνατόν λιγότερο την μπάλα στον ΠΑΟΚ και να έχουμε κάποια ευκαιρία για να βάλουμε το γκολ με το δεύτερο ημίχρονο να ήταν δικό μας σε ένα παιχνίδι που το θέλαμε πολύ και ενεργήσαμε όπως το συζητήσαμε. Μας βοήθησαν και οι αλλαγές αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι".

Κι όσο για τα δύο γκολ του Κόκε: "Σας είχα πει ότι περίμενα από παιχνίδι σε παιχνίδι να σκοράρει. Σήμερα το έκανε δύο φορές και θα μπορούσε να σκοράρει άλλη μία".

Για την σημασία της νίκης: "Είναι δική τους η επιτυχία. Εγώ μπορώ να πω ότι θέλω αν δεν το κάνουν οι παίκτες", κι όσο για την παρουσία του Νάτσο Γκαρσία είπε: "Μίλησα μαζί του, τον πίστεψα ότι δεν μπορούσε να αλλάξει το εισιτήριό του και αποφάσισα να τον έχω στην 18άδα αλλά και στην ενδεκάδα", ενώ για τον Πρίττα: "Δεν ήταν μέσα όπως και άλλοι. Θέλω όλους τους παίκτες να είναι έτοιμοι γιατί ξέρετε τι μας περιμένει".

td> Τα γκολ του αγώνα σε video

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 11.565 και οι εισπράξεις ήταν 191.890 ευρώ
td> To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
Φ. Σάντος: Φερνάντες, Βαγγελής, Χαραλάμπους, Κνολ, Μελίσσης, Μπαϊάνο, Μπαλάφας, Ορφανός, Κωνσταντινίδης, Λάκης, Χριστοδουλόπουλος
Η 11άδα των γηπεδούχων Αρης
Ν. Μπάγεβιτς: Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο, Ίβιτς, Χαβίτο, Κόκε, Ρονάλντο
1' Έναρξη αγώνα
Η αναμέτρηση αρχίζει με τους ποδοσφαιριστές του Άρη στην σέντρα.
4' Σχόλιο
Ο Άρης είναι εκείνος που έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και πιέζει προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, έχοντας πατήσει ήδη δύο φορές σε αυτήν
5' Κεφαλιά Αρης Κόκε
Ο Νέτο σεντράρει από δεξιά, ο Κόκε πιάνει την κεφαλιά μέσα, όμως η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φερνάντες
11' Σχόλιο
Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ακόμα την μεγάλη φάση στο παιχνίδι
16' Γκολ Αρης Κόκε
Ο Ίβιτς περνάει πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά για τον Χαβίτο, ο οποίος αν και απέναντι από τον Φερνάντες δεν προλαβαίνει να σουτάρει καθώς κόβεται από τον Κνολ, η μπάλα φτάνει στον Κόκε, ο οποίος με πλασέ ανοίγει το σκορ
24' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ορφανός
26' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα ακόμα και μετά από το γκολ του Κόκε, παραμένει κακός, με τον ΠΑΟΚ πάντως να δείχνει διάθεση να ανέβει
27' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Φερνάντες
Παιδαριώδες λάθος του Φερνάντες που μπλοκάρει την μπάλα εκτός περιοχής χωρί πίεση χαρίζοντας ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Άρη
28' Φάουλ Αρης Κόκε
Ο Ισπανός επιθετικός του Άρη αναλαμβάνει την ευθύνη της εκτέλεσης, όμως από το δυνατό του σουτ, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ
30' Γκολ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Ο Μπαϊάνο εκτελεί φάουλ από δεξιά και μακριά από την μεγάλη περιοχή, ο Μπαλάφας πιάνει την κεφαλιά, ο Ρονάλντο προσπαθεί να απομακρύνει όμως στρώνει άθελά του την μπάλα στον αμυντικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφαρίζει.
40' Κεφαλιά Αρης Ίβιτς
Ο Μάρκο Αουρέλιο σεντράρει από αριστερά, ο Βλάνταν Ίβιτς παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα καταλήγει πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Φερνάντες
44' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαλάφας
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Παπάζογλου παίρνει την θέση του Χαβίτο.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σουτ ΠΑΟΚ Κνολ
Μετά από πάσα του Χριστοδουλόπουλου, ο Κνολ βρίσκεται πολύ κοντά στο γκολ, όμως αρκείται στο να "πασάρει" την μπάλα στον Χαλκιά
52' Κεφαλιά Αρης Παπάζογλου
Ο Μάρκο Αουρέλιο εκτελεί ένα ακόμα φάουλ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Παπάζογλου είναι εκείνος που σηκώνεται πιο ψηλά από έναν όμιλο παικτών πιάνει την κεφαλιά όμως στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες
57' Γκολ Αρης Κόκε
Ο Κόκε κοντρολάρει την μπάλα ακριβώς στην γραμμή της περιοχής μετά από πάσα του Ίβιτς με κολλημένο πάνω του τον Ορφανό. Γυρίζει προς το τέρμα του Φερνάντες και με διαγώνιο σουτ, αφήνει τον Φερνάντες όρθιο να κοιτάει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-1
60' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Ο Ίβιτς βρίσκει τον Κόκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Ισπανός επιθετικός όμως νικιέται από τον Φερνάντες.
61' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Βρύζας παίρνει την θέση του Ορφανού
64' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γεωργιάδης παίρνει την θέση του Λάκη
65' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σιστόν παίρνει την θέση του Ίβιτς
69' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κωσνταντινίδης
70' Γκολ Αρης Γκαρσία
Ο Αουρέλιο εκτελεί ένα ακόμα φάουλ από αριστερά, με τον Γιονάν Γκαρσία να σηκώνεται μόνος του από το ύψος του πέναλτι και με πολύ όμορφη κεφαλιά να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Άρη
80' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
O Ίλιεφ παίρνει την θέση του Χριστοδουλόπουλου
85' Αλλαγή παίκτη Αρης