ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δεν χάθηκε ολόκληρη η παρτίδα

New Image

O Ουσάμα Μελούλι χάνει τα μετάλλια του, προλαβαίνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες! Μία αμφεταμίνη που πήρε για να κρατηθεί ξύπνιος και να ολοκληρώσει μία εργασία του, στάθηκε η αιτία να χάσει τα μετάλλια που κέρδισε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Τυνήσιος πρωταθλητής, νικητής στα 800 μέτρα ελεύθερο και δεύτερος στο 400άρι, τιμωρήθηκε με αποκλεισμό 18 ετών από την ενεργό δράση. Η ποινή του 22χρονου φοιτητή του UCLA ξεκίνησε να μετράει από τις 30 Νοεμβρίου 2006, όταν και βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ.
Ακυρώνονται τα μετάλλια του, αλλά προλαβαίνει να συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η FINA του είχε επιβάλλει ποινή αποκλεισμού δύο ετών, όμως ο Μελούλι πήγε την υπόθεση στο CAS και νίκησε.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 800 μέτρα ελεύθερο πλέον είναι ο Πολωνός Πρέμισλαβ Στάντσικ, ενώ το αργυρό του Μελούλι στα 400 μέτρα θα "κληρονομήσει" ο Γκραντ Χάκετ που... πάτωσε στη Μελβούρνη.