Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν στο "Καυτανζόγλειο" ο Απόλλων Καλαμαριάς και ο ΟΦΗ

Απόλλων Καλαμαριάς: Κόβατς, Γαλανόπουλος, Μουράφσκι, Περόνε, Μπούσι, Φαβάλι, Κόλτσης, Σαρακατσάνος, Σίκοφ, Βέλα Τζούνιορ, Ουέλινγκτον

ΟΦΗ: Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος, Πόποβιτς, Νουαφόρ, Ισά, Κουνενάκης Ν., Γκέρμπερ
Με μια ματιά
Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο "Καυτανζόγλειο" ανάμεσα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς και τον ΟΦΗ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πολύ καλό θέαμα.

Πιο δυνατά στην αναμέτρηση μπήκε ο ΟΦΗ, που ευτύχησε να προηγηθεί στο 18ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Ταραλίδη μετά από κάθετη μπαλιά του Νουαφόρ σε υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Οι "Πόντιοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους, τον Μπούσι, απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Τζόρβα.

Οι Κρητικοί είχαν σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακά τους, που κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και ιδιαίτερα με την είσοδο του Μπρίτο, που έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του.

Μάλιστα ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης, καθώς στο 70' έκανε μια επέλαση από τα αριστερά, επιχείρησε τη σέντρα-σουτ και ο Περόνε απλά "έσπρωξε" την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αργεντίνος, όμως, εννέα λεπτά αργότερα, έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού σε προσπάθεια για κεφαλιά, βρήκε την μπάλα με το χέρι, δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, σε μια χρονική στιγμή όπου το μομέντουμ ήταν υπέρ του Απόλλωνα.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μπούσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το "τρίποντο" στην ομάδα του, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο.

Πάντως, οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα για τη φάση του 54ου λεπτού, όταν ο Περόνε σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή από τον Αρβανίτη, τη στιγμή που ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Τζόρβα.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Η επιθετική διάθεση των δύο ομάδων, που προσέφεραν σπουδαίο θέαμα στους, δυστυχώς, ελάχιστους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Καυτανζογλείου".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την σχεδόν μηδαμινή προσέλευση των φιλάθλων, που δεν ξεπέρασαν τους 600, σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
16' Σουτ Απόλλων Κ. : Ουέλινγκτον
Σουτ του Ουέλινγκτον, εντυπωσιακή απόκρουση του Τζόρβα
18' Γκολ ΟΦΗ : Ταραλίδης
Σε αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Ταραλίδης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κόβατς
21' Σουτ Απόλλων Κ. : Μπούσι
Σουτ του Μπούσι, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Νουαφόρ και πέρασε μόλις άουτ
38' Ευκαιρία Απόλλων Κ. : Μπούσι
Ωραία κίνηση του Μπούσι μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Μπαρκαουάν, αλλά το σουτ που επιχείρησε, μπλόκαρε ο Τζόρβας
43' Σουτ ΟΦΗ : Ταραλίδης
Κάθετη μπαλιά του Νουαφόρ προς τον Ταραλίδη, όμως το σουτ του Έλληνα μέσου έφυγε ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
1 λεπτό καθυστέρηση
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Σταυρακάκης στη θέση του Κουνενάκη Ν.
48' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Σαρακατσάνος
58' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Βέλα Τζούνιορ
59' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Ταραλίδης
62' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Μπρίτο στη θέση του Γκονσάλβες
68' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Περόνε
70' Γκολ Απόλλων Κ. : Περόνε
Επέλαση του Μπρίτο από τα αριστερά, παράλληλη σέντρα και ο Περόνε με κοντινή προβολή έφερε τον αγώνα στα ίσα
71' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ντρούλιτς στη θέση του Γκέρμπερ
75' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Σταυρακάκης
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μονιάκης στη θέση του Αρβανίτη
79' Κόκκινη κάρτα Απόλλων Κ. : Περόνε
Ο Περόνε δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι
81' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Καραλιόπουλος στη θέση του Σαρακατσάνου
90' Έναρξη καθυστερήσεων
4 λεπτά καθυστερήσεις
90' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Καραλιόπουλος