ΗΡΑΚΛΗΣ

Ηρακλής-Άρης 0-0

Αρης, Ηρακλης

Ηρακλής και Άρης ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League

Συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής. Οι "κυανόλευκοι", έχοντας στον πάγκο το υπηρεσιακό δίδυμο Θόδωρος Ελευθεριάδης-Φώτης Γκιζέλης, παραχώρησαν ισοπαλία 0-0 στο Άρη, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής που έγινε στο Καυτανζόγλειο, και παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης με τρεις βαθμούς. Για την ομάδα του Γκιγιέρμο Ογιος, αυτή ήταν η έβδομη ισοπαλία σε δέκα παιχνίδια.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Θόδωρος Ελευθεριάδης-Φώτης Γκιζέλης): Αμπάρης, Δρούγας, Σνάουτσνερ, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Πουρσανίδης (19' Ι. Παπαδόπουλος), Ρίβας (79' Λαβάλ), Μαυρογενίδης, Ερέρα (70' Παπαποστόλου), Επαλέ, Γεωργιάδης.

Άρης (Γκιγιέρμο Ογιος): Χαλκιάς, Κυριάκος (78' Βανγκέλι), Γόγολος, Αβ. Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Νεμπεγλέρας, Παλαθουέλος, Πάουλο Κόστα (69' Βαϊσχάιμερ), Χαβίτο, Νασιμέντο (85' Μαραγκός), Κόκε.

Διαιτητής: Κασναφέρης (Αθήνας)
Κίτρινες: Ι. Παπαδόπουλος, Κατσαμπής, Δρούγας (Ηρακλής) - Κουλουχέρης, Κόκε, Γόγολος, Πάουλο Κόστα (Άρης)
td> Με μια ματιά
Συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής. Οι "κυανόλευκοι" της Θεσσαλονίκης, έχοντας στον πάγκο τους το υπηρεσιακό δίδυμο Θόδωρος Ελευθεριάδης-Φώτης Γκιζέλης, παραχώρησαν ισοπαλία 0-0 στο Άρη, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής που έγινε στο Καυτανζόγλειο, και παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης με τρεις βαθμούς. Για την ομάδα του Γκιγιέρμο Ογιος, αυτή ήταν η έβδομη ισοπαλία σε δέκα παιχνίδια.

Το βαθμολογικό άγχος ήταν κυρίαρχο στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο αξιώσεων. Ο "Γηραιός" διατήρησε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μόλις μία φορά απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Ήταν το 13ο λεπτό, όταν ο Ρίβας μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα αριστερά "έστρωσε" τη μπάλα στο Επαλέ, αλλά ο έμπειρος μεσοεπιθετικός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, καθώς το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χαλκιάς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη να πλησιάζει για πρώτη φορά το γκολ, όμως το δυνατό μακρινό σουτ του Χαβίτο στο 48' πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την εδαφική υπεροχή, αλλά είχαν εμφανές πρόβλημα να πλησιάσουν την περιοχή των "κίτρινων".

Οι τελευταίοι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 73', όταν η κεφαλιά του Νασιμέντο από κοντά πέρασε μόλις άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γεωργιάδης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τον Άρη, με τον Αμπάρη να αποκρούει στο 82' το φάουλ του Νασιμέντο και τον Χαβίτο να αστοχεί στο 88' αμαρκάριστος από πλάγια θέση.
td> Συνέντευξη Τύπου
Όγιος: "Δεν κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε αισθανθεί άνετοι όπως σε άλλα παιχνίδια και στη συνέχεια προσπαθήσαμε και πήγαμε καλύτερα. Δημιουργήσαμε κάποιες καταστάσεις. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν μου άρεσε και δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το παιχνίδι μας. Δεν αισθανθήκαμε τόσο άνετοι όπως σε άλλα παιχνίδια. Αυτό είναι όμως πολύ νορμάλ αφού πολλές φορές τυχαίνει να παίζεις καλά και άλλες φορές να μην σου βγαίνει.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν μας βγήκαν τα πράγματα που θέλαμε να παίξουμε ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου από το παιχνίδι μας. Η αλήθεια είναι ότι ο Ηρακλής στο πρώτο ημίχρονο μας έπαιξε πολύ καλύτερα μας πίεσε. Αισθανθήκαμε άσχημα και δεν μπορέσαμε να παίξουμε καλά.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη χωρίς όμως να υπήρχε αλλαγή συστήματος. Αλλάξαμε απλώς κάποια πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί η ομάδα μας ήταν πιο άνετη και μπόρεσε και έπαιξε καλύτερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε να παίξουμε. Δεν μπορέσαμε να αλλάξουμε 2-3 πάσες μέσα στο γήπεδο και έτσι δεν μπορούν να σου βγουν οι φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε κάποιες φάσεις για γκολ κι απλώς δεν μπορέσαμε να τις τελειοποιήσουμε και δεν είμαι ευχαριστημένος από το παιχνίδι μας.

Γίνονται ανάλογα πως πηγαίνει το παιχνίδι. Εντόπισα κάποιες δυσκολίες από τα πλάγια και δεξιά. Εκεί προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάτι. Οι αλλαγές δεν γίνονται για να γίνουν έτσι απλά. Βλέπαμε ότι ο Χαβίτο πήγαινε καλά αλλά όπως είπα γίνονται πως πάει το παιχνίδι και όταν κάποιοι παίκτες δεν μπορ να αποδώσουν καλύτερα. Ίσως όμως δεν ήμασταν ξεκάθαροι. Δεν είχαμε καθαρή σκέψη που θα μπορούσαμε εκεί να πάρουμε το παιχνίδι πιο αποφασιστικά. Η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή γίνεται πάντα ανάλογα με την απόδοση ενός παίκτη.

Όσον αφορά τον ρατσισμό είμαι ενάντια σε αυτόν. Εγώ πάντα πιστεύω στα δικαιώματα των ανθρώπων όλων. Πιστεύω και παράλληλα εγώ ο ίδιος μάχομαι για αυτό το θέμα ενώ και στο παρελθόν είχα συνεργαστεί με ιδρύματα γιατί θέλω έναν κόσμο με τα ίδια δικαιώματα. Όσον αφορά για τον ρατσισμό είμαι ενάντια με αυτό το πρόβλημα που υπάρχει σήμερα. Τέλος όσον αφορά για την βία το ποδόσφαιρο προσφέρει ένα θέαμα που θα πρέπει να το σεβαστούμε".

Γκιζέλης: "Πιστεύω ότι είμαστε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και δεν μας αξίζει η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Ηρακλής για 80' ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και δεν μας αξίζει το αποτέλεσμα. Μετά το 80' μας βγήκε η κούραση και ο Άρης έκανε 1-2 ευκαιρίες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Ελευθεριάδη που προσπάθησε να τονώσει την ψυχολογία των παικτών και περιμένουμε τον νέο προπονητή".

Ελευθεριάδης: "Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους του Ηρακλή και του Άρη που έγινε ένα ήσυχο παιχνίδι και θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι έγινε πριν από δύο χρόνια στο Χαριλάου και να γίνει κάτι ανάλογο και στο παιχνίδι του Β' γύρου. Εμείς θέλαμε να παίξουμε το επιθετικό μας παιχνίδι και να περιορίσουμε το παιχνίδι του Άρη και νομίζω ότι τα καταφέραμε όπως και να κρατήσουμε το μηδέν πίσω για πρώτη φορά στις 11 αγωνιστικές.

Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε τον ρυθμό αλλά ήταν δύσκολο αγωνιστικά αφού είχαμε τρία παιχνίδια σε μία εβδομάδα αλλά και τρία όσον αφορά που δουλέψαμε στον ψυχολογικό τομέα των παικτών. Για αυτό και θέλουμε να δώσουμε συγχαρητήρια στους παίκτες. Ξέρουμε και αυτοί και εμείς ότι παλέψαμε πολύ αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την απώλεια της νίκης.

Συγχαρητήρια και στον μικρό τον Παπαδόπουλο που αγωνίστηκε στην θέση του Πουρσανίδη. Το ρίσκο δεν είναι μεγάλο γιατί το έχουμε ξανακάνει με τον Παπαστεριανό. Ήταν υποχρεωμένος να παίξει καλά αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι γιατί έπρεπε να πάει ακόμα καλύτερα. Θα βοηθήσουμε τον καινούριο προπονητή.

Σίγουρα σχολιάζω θετικά αυτή την εκδήλωση που μπορεί να αντιμετωπιστεί με δύο τρόπους. Πρώτον με άμεσους με εμπορικής φύσεως δραστηριότητες και δεύτερον με δουλειά σε βάθος στα παιδιά όπου θα πρέπει να αποκλείουν τον κοινωνικό ρατσισμό για να μην οδηγηθούν στον φυλετικό ρατσισμό και την βία".

Κυριάκος: "Εγώ θα συμφωνήσω με τον προπονητή μου ότι δεν ήμασταν πάρα πολύ καλοί ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο διορθωθήκαμε αλλά και πάλι δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Μας έχει συνηθίσει ο κόσμος να παίζουμε άλλο ποδόσφαιρο. Για αυτό θα πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι και να δουλέψουμε. Χρειαζόμαστε πολύ δουλειά και θα πρέπει να δουλέψουμε γιατί έχουμε μια δύσκολη συνέχεια".

Ρίβας: "Προσπαθήσαμε πάρα πολύ. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθήσαμε και στο δεύτερο όχι τόσο όσο και στο πρώτο. Ίσως παίξαμε το καλύτερό μας ποδόσφαιρο μέχρι τώρα. Θέλαμε να σκοράρουμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Θα πρέπει να δουλέψουμε και άλλο στη συνέχεια και να κάνουμε σε κάθε παιχνίδι το καλύτερο. Σίγουρα είναι ένα σοκ για μας η πορεία αλλά θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για το καλύτερο".

Γόγολος: "Σίγουρα γνωρίζαμε ότι θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο το παιχνίδι όπως και φάνηκε αφού ο Ηρακλής ήταν στην τελευταία θέση και θα ήθελε τη νίκη. Έγινε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες. Ο Ηρακλής μας πίεσε στο πρώτο ημίχρονο για κάποιο γκολ ενώ εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε τις ευκαιρίες όπως στα προηγούμενα παιχνίδια και θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δίκαιο. Όσο για το ότι ήταν ένα ακόμη παιχνίδι όπου δεν βάλαμε γκολ θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε ώστε στα επόμενα παιχνίδια να πετύχουμε τέρματα και να παίρνουμε νίκες κι εύχομαι η συνέχεια να είναι καλύτερη".

Δρούγας: "Δυστυχώς αν και κάναμε μεγάλη προσπάθεια όλη την εβδομάδα δεν μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη. Η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο αλλά δεν έρχονται τα αποτελέσματα. Σήμερα νομίζω ήμασταν κυρίαρχοι. Μπήκαμε δυνατά, είχαμε τρεις κλασικές ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να βάλουμε ένα γρήγορο γκολ γιατί είχαμε δώσει και άλλα δύο παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα.

Δεν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα αφού δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε που ήταν η νίκη. Η προσπάθεια ήταν μεγάλη και αν συνεχίσουμε έτσι όλα θα πάνε καλά. Ξέρουμε ότι είμαστε τελευταίοι στην βαθμολογία όπως και ότι θέλουμε τα αποτελέσματα. Το σημαντικό σήμερα ήταν ότι δεν δεχτήκαμε γκολ αλλά πρέπει και να σκοράρουμε κάτι που σήμερα λόγο ατυχίας δεν τα καταφέραμε".

td> Όλα τα λεφτά...
Μερικές ατομικές προσπάθειες των Χαβίτο, Επαλέ και Ρίβας...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μέτριο θέαμα απο τις δυο ομάδες...
td> To Live του αγώνα...
90'+3': Τέλος του αγώνα. Ηρακλής-Άρης 0-0.

93':

Εκτέλεση φάουλ του Επαλέ, ο Χαλκιάς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή κατέληξε κόρνερ.

88': Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο βρέθηκε απέναντι από τον Αμπάρη, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

86': Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαραγκός πήρε τη θέση του Νασιμέντο.

82': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Νασιμέντο εκτέλεσε φάουλ με πολλή δύναμη έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τα ακροδάχτυλα ο Αμπάρης απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

79': Ο Λαβάλ αντικατέστησε τον Ρίβας. Ο Ηρακλής συμπληρώνει τις αλλαγές του.

78': Ο Βανγκέλι πήρε τη θέση του Κυριάκου.

75': Κίτρινη κάρτα στον Δρούγα.

74': Καλή στιγμή για τον Άρη! Ο Κυριάκος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Νασιμέντο έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Αμπάρη.

73': Ατομική ενέργεια του Νασιμέντο, ο Βραζιλιάνος έκανε το δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

70': Ο Παπαποστόλου πήρε τη θέση του Ερέρα.

70': Ο Ερέρα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

69': Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Βαϊσχάιμερ αντικατέστησε τον Πάουλο Κόστα.

61': Κίτρινη κάρτα στον Πάουλο Κόστα.

59': Κίτρινη κάρτα στον Γόγολο.

57': Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κατσαμπής έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

48': Σουτ στην κίνηση του Χαβίτο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Αμπάρη.

46': Έναρξη της επανάληψης.

45'+2': Τέλος πρώτου μέρους. Ηρακλής-Άρης 0-0.

45':

Αδύναμο σουτ του Κυριάκου, μπλόκαρε άνετα ο Αμπάρης.

35': Ο Ηρακλής συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σε παθητικό ρόλο ο Άρης.

30': Κίτρινη κάρτα στον Κατσαμπή.

27': Κίτρινη κάρτα στον Κόκε.

26': Κίτρινη κάρτα στον 17χρονο Παπαδόπουλο.

25': Νέα καλή στιγμή για τον Ηρακλή! Ο Επαλέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Γεωργιάδης πετάχτηκε στην... καρδιά της αντίπαλης άμυνας, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Χαλκιάς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

25': Κίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη.

19': Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Παπαδόπουλος πήρε τη θέση του τραυματία Πουρσανίδη.

13': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ατομική ενέργεια του Ρίβας από αριστερά, ο Αργεντινός μέσος έβγαλε τη σέντρα, ο Γεωργιάδης έκανε το εξ επαφής πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως τα αντανακλαστικά του Χαλκιά λειτούργησαν άψογα, καθώς ο πορτιέρο του Άρη απομάκρυνε εντυπωσιακά τον κίνδυνο για την ομάδα του.

12': Ο Επαλέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση, αλλά ήταν αδύναμο και ο Χαλκιάς μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

5': Πιο επιθετικός ο Ηρακλής στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1': Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής: Aμπάρης, Δρούγας, Σνάουτσνερ, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Πουρσανίδης, Ρίβας, Μαυρογενίδης, Ερέρα, Επαλέ, Γεωργιάδης.

Άρης: Χαλκιάς, Κυριάκος, Γόγολος, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Νεμπεγλέρας, Παλαθουέλος, Πάουλο Κόστα, Χαβίτο, Νασιμέντο, Κόκε.

Διαιτητής: Κασναφέρης (Αθηνών)