Τα ματς της 16ης αγωνιστικής

Ν' Ντόι, Ζεβλάκοφ, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός

Αναλυτικά τα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague

Μετά τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο, η ΑΕΚ ηρέμησε τα ταραγμένα νερά με νίκη επί της Βέροιας και τώρα αναμένει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο ντέρμπι για να συνδυαστεί με επιστροφή στην κορυφή του πρωταθλήματος. Νωρίτερα στην έναρξη της αγωνιστικής ο Άρης νίκησε με το ευρύ 3-0 τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη και συνέχισε ακάθεκτος.
Την Κυριακή εκτός από την μεγάλη μάχη των "αιωνίων" στο "Καραϊσκάκη", η Λάρισα υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης, με τους Αρκάδες να παίρνουν την ισοπαλία (1-1) και να μένουν μόνοι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Στο Καυτανζόγλειο, η Καλαμαριά έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦΗ, ενώ στην Τούμπα είχαμε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς η Ξάνθη με γκολ του Ρατζίνσκι επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 1-0. Στην Λιβαδειά, οι Βοιωτοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σε μια συναρπαστική αναμέτρηση με τον Ατρόμητο (2-1).

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2008

Πανιώνιος-Αρης 0-3

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Με ήρωα τον Κώστα Χαλκιά και σκόρερ τους Κάλβο και Κόκε (δις), ο Άρης πήρε μεγάλη -πλασματική πάντως για την εικόνα του αγώνα- νίκη επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 3-0.

ΑΕΚ-Βέροια 5-1

Διαιτητής: Ηλίας Μαζαράκος (Αρτας)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Με τις ήττες από τον Αστέρα για το πρωτάθλημα και την Ξάνθη για το Κύπελλο, να βαραίνουν το κλίμα στο σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ κατάφερε να αφήσει πίσω τον κακό της εαυτό και αποδίδοντας κατά διαστήματα όμορφο και στρωτό ποδόσφαιρο, νίκησε στο ρελαντί με 4-1 την Βέροια.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ριβάλντο νίκησε τον Τέρολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Καφές διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου, πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Στο 18ο λεπτό, ο Ίσμαελ Μπλάνκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 3-0, πριν ο Ματσέι Μπικόφσκι μειώσει προσωρινά στο 37'. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έριξαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα και πάλι με τον Μπλάνκο, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον γκολκήπερ των φιλοξενούμενων για το 4-1.

Όσοι έμειναν στο γήπεδο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, πρόλαβαν να δουν και το παρθενικό γκολ του Παυλή με το "δικέφαλο" στο στήθος, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Ριβάλντο.

Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2008

Λάρισα-Αστέρας Τρ. 1-1

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθηνών)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

H Λάρισα για ακόμα ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να σπάσει την κακοδαιμονία της και υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Αστέρα Τρίπολης.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη υπερείχαν των φιλοξενούμενων σε όλη την διάρκεια του ματς αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό για τους γηπεδούχους να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Απ. Καλαμαριάς-ΟΦΗ 1-1

Διαιτητής: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στο "Καυτανζόγλειο" ο Απόλλων Καλαμαριάς και ο ΟΦΗ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Το σκορ "άνοιξε" για τους φιλοξενούμενους στο 18' ο Ταραλίδης, ενώ ο Περόνε έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 70ό λεπτό.

ΠΑΟΚ-Skoda Ξάνθη 0-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Τούμπας

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, σε αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League.

Το "χρυσό" γκολ για τους ακρίτες σημείωσε ο Τόμας Ρατζίνσκι στο 35'. Ο "Δικέφαλος", έχασε πέναλτι με τον Γεωργιάδη στο 57' και γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του στη Super League. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 55ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ζουέλα, όμως, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Θεσσαλονίκη απο την περίοδο 1989-90!

Λεβαδειακός-Ατρόμητος 2-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Λεβαδειακό, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου, με το "χρυσό" γκολ του Μοντόγια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εργοτέλης-Ηρακλής 19:00, Supersport

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

" Νίκη με οποιοδήποτε κόστος" είπε στους παίκτες του ο Νίκος Καραγεωργίου που έδειξε ότι η θηλιά γύρω από τον λαιμό του Εργοτέλη, άρχισε να σφίγγει. Με μια νίκη μόνο στον πρώτο γύρο οι Κρητικοί θέλουν να επιστρέψουν δυναμικά στο πρωτάθλημα διεκδικώντας την παραμονή μέχρι την τελευταία στιγμή.

Παίκτες φεύγουν και έρχονται στον Ηρακλή.... την ίδια ώρα που ο Ανχελ Πεδράθα αναζητά το ιδανικό σχήμα για να πάρει την νίκη στο Παγκρήτιο. Ενα ματς που θέλουν πολύ να κερδίσουν οι παίκτες του "Γηραιού" προκειμένου να αντιστραφεί το άσχημο κλίμα των τελευταίων αγωνιστικών.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 1-1

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Από ένα γκολ. Από ένα δοκάρι. Με τον Παναθηναϊκό να χάνει και πέναλτι. Αλλά και διαβολεμένο ρυθμό για ενενήντα λεπτά. Οι "αιώνιοι" διαφήμισαν το ποδόσφαιρο, κι ας έληξε το ματς 1-1, με ...ευνοημένη σε τελική ανάλυση την ΑΕΚ, που σκαρφάλωσε στην βαθμολογία.

Είχαμε καιρό να δούμε μια τέτοια γιγαντομαχία. Με τον Παναθηναϊκό να "χτυπάει" πρώτος, τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί από το 25' ως το 55', τους "πράσινους" να παίρνουν την σκυτάλη, χάνοντας τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη (με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Παπαδόπουλου) και τους Πειραιώτες να χάνουν ένα σίγουρο γκολ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Τι άλλο να περιμένει κανείς; Ίσως τον αγώνα της Τετάρτης, για το Κύπελλο.