SERIE A

Ήττα της Μίλαν, πρωταθλήτρια η Ίντερ

περότα τότι

Η Μίλαν ηττήθηκε με 1-2 στο "Φρίουλι" από την Ουντινέζε, έτσι η Ίντερ κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στην Ιταλία (videos)

Οι "ροσονέρι" διατηρήθηκαν 7 βαθμούς πίσω από τους "νερατζούρι", έτσι δεν έχουν την δυνατότητα να τους φτάσουν στα δύο παιχνίδια που έχουν ακόμη να δώσουν στο campionato.
Μάλιστα, τώρα δίνουν την ευκαιρία στην Γιουβέντους να τους πλησιάσει στον έναν βαθμό αν κερδίσει αύριο την Αταλάντα και να έχει αυξημένες πιθανότητες για την δεύτερη θέση.

Το σκορ στο "Φρίουλι" άνοιξε ο Γκαετάνο Ντ'Αγκοστίνο στο 31' με εκτέλεση πέναλτι και τα τέρματα των "τζεμπρέτε" διπλασίασε ο Κριστιάν Ζαπάτα στο 49', ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Μάσιμο Αμπροζίνι στο 93'.

Αυτός είναι ο 17ος τίτλος της Ίντερ στην ιστορία της και η απονομή θα γίνει αύριο στο "Τζουζέπε Μεάτσα" μετά το ματς με την Σιένα.

Τόσα πρωταθλήματα έχει και η Μίλαν, έτσι η Ίντερ την έφτασε στην δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα των κατακτήσεων, ενώ πρώτη είναι φυσικά η Γιουβέντους με 27.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Χαντάνοβιτς, Ίζλα, Ζαπάτα, Φελίπε, Πασκουάλε, Ινλέρ, ΝτΆγκοστίνο (85' Ομπόντο), Ασαμόα, Πέπε (88' Λούκοβιτς), Κουαλιαρέλα, Φλόρο Φλόρες (73' Αλέξις Σάντσες).
ΜΙΛΑΝ: Ντίντα, Τζαμπρότα, Σεντέρος, Μαλντίνι, Γιανκουλόφσκι, Φλαμινί (46' Ιντζάγκι), Πίρλο, Αμπροζίνι, Ζέεντορφ (66' Ροναλντίνιο), Κακά, Πάτο (73' Σεφτσένκο).

Λύτρωση με Πανούτσι στο 92' για Ρόμα

Η Ρόμα κέρδισε με 4-3 στο "Ολίμπικο" την Κατάνια χάρη σε τέρμα του Κριστιάν Πανούτσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς στην Ρώμη ήταν εντυπωσιακό, καθώς στο 17' ήδη οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 2-1, ενώ στο 31' ο Περότα με το δεύτερο γκολ του έκανε το 3-1.

Η Κατάνια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 στην επανάληψη με την εκτέλεση φάουλ του Μασκάρα και το σουτ του Μοριμότο, αλλά ο Πανούτσι με κεφαλιά χάρισε την νίκη στους "τζαλορόσι" στο 92'.

ΡΟΜΑ: Άρτουρ, Κασέτι, Πανούτσι, Μεξές, Ρίισε, Μπρίγκι (75' Ταντέι), Ντε Ρόσι, Περότα (80' Μοντέλα), Πιζάρο, Βούσινιτς (68' Μενέζ), Τότι.
ΚΑΤΑΝΙΑ: Κοσίτσκι, Σιλβέστρε, Τερλίτσι (84' Σιλβέστρι), Στοβίνι (46' Στοβίνι), Καπουάνο, Μπιαγκιάντι, Τεντέσκο, Σκιάρα, Μασκάρα, Μοριμότο, Μαρτίνες.

*Η Πάρμα εξασφάλισε την επιστροφή της στην Serie A έπειτα από την ισοπαλία με 2-2 με την Τσιταντέλα, έναν χρόνο μετά από τον υποβιβασμό της.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Ρόμα - Κατάνια 4-3 (13' και 31' Περότα, 17' Βούσινιτς, 92' Πανούτσι / 15' Τεντέσκο, 47' Μασκάρα, 72' Μοριμότο)
Ουντινέζε - Μίλαν 2-1 (31' πέν. Ντ'Αγκοστίνο, 49' Ζαπάτα / 93' Αμπροζίνι)