PREMIER LEAGUE

Νέο κάλπικο γκολ "made by Webb"!

Ουέμπ

Η Τσέλσι επικράτησε της Γουέστ Χαμ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τζο Κόουλ... από θέση οφσάιντ (videos)

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, οι "μπλε" επικράτησαν δύσκολα με 1-0 των "σφυριών" στο "Στάμφορντ Μπριτζ" χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Τζο Κόουλ στο 76ο λεπτό από θέση οφσάιντ.
Ο πρώην μέσος της Γουέστ Χαμ δέχθηκε την κεφαλιά-πάσα του Σάλομον Καλού στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά ήταν εκτεθειμένος. Ο Άγγλος άσος βρέθηκε απέναντι στον Ρόμπερτ Γκριν, πέρασε τον τερματοφύλακα της Γουέστ Χαμ και με δεξί πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση "βαραίνει" τον βοηθό του Ουέμπ, Ντάρεν Καν. Όσο για τον "άρχοντα" της αναμέτρησης; Με τις οκτώ κίτρινες κάρτες που έδειξε, πολλές φορές προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των παικτών και των δύο ομάδων.

Η Τσέλσι παρέμεινε αήττητη στην Premier League για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες), ενώ από την πλευρά της η Γουέστ Χαμ γνώρισε την ήττα ύστερα από πέντε αγώνες στο αγγλικό πρωτάθλημα, όπου είχε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ασταμάτητη η Άρσεναλ

Στο "Βίλα Παρκ", η πρωτοπόρος της κατάταξης, Άρσεναλ, συνάντησε δυσκολίες, αλλά κατάφερε να πάρει μία ακόμα νίκη και συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο αγγλικό πρωτάθλημα. Η εξαιρετική φέτος Άστον Βίλα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Κρεγκ Γκάρντνερ στο 14', αλλά οι "κανονιέρηδες" μέσα σε 13 λεπτά κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 23' ο Μαθιού Φλαμινί ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 36' ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ.

Ανατροπή και νίκη για Μπλάκμπερν

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής που διεξήχθησαν το Σάββατο (1/12), Γουΐγκαν και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο "JJB Stadium", στο ντεμπούτο του Στιβ Μπρους στην τεχνική ηγεσία των "λάτικς". Μόλις στο 1', ο Βραζιλιάνος Ζεοβάνι έκανε το 1-0, ενώ για τους γηπεδούχους, που στο 88' έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάριο Μέλχιοτ (με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Στέφεν Άϊρλαντ), ισοφάρισε ο Αυστριακός Πολ Σάρνερ. Ο Γιώργος Σαμαράς αγωνίστηκε στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό από τον Ιταλό επιθετικό, Ρολάντο Μπιάνκι.

Ντεμπούτο με ήττα στον πάγκο της Ντέρμπι Κάουντι για τον Πολ Τζιούελ, που είδε την ομάδα του να χάνει με 1-0 από τη Σάντερλαντ στο "Στάδιο του Φωτός" χάρη στο γκολ του Άντονι Στόουκς στο 92ο λεπτό!

Στο "Ίγουντ Παρκ", η Μπλάκμπερν βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Νιουκάσλ με 1-0 (47', Ομπαφέμι Μάρτινς), όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φτάσει στο εμφατικό 3-1. Πρωταγωνιστής για τα "ρόδα" ο Ντέιβιντ Μπέντλεϊ (47', 54'), ενώ ο Τουγκάι Κερίμογλου διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 93'.

Ο Τουντσάι Σανλί πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League (στο 83') και η Μίντλεσμπρο πήρε ισοπαλία στην έδρα της Ρέντινγκ, που είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Ντέιβ Κίτσον. Τέλος, Πόρτσμουθ και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο "Φράτον Παρκ". Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία για τους "πόμπεϊς".