Θρασύβουλος-ΠΑΟΚ 4-2

Μαύρα γενέθλια για Σάντος. Αποκλεισμός από τον Θρασύβουλο, αντιδράσεις των οπαδών

Η αντίδραση των οπαδών του "δικεφάλου" συνεχίστηκε και στο αεροδρόμιο "Μακεδονία", όπου 150 άτομα περίμεναν την επιστροφή της αποστολής που προσγειώθηκε στις 21.00.
Επόμενο ήταν ο "Τεό" να είχε ένα τετ α τετ μαζί τους στην προσπάθειά του να τους ηρεμήσει πριν αποχωρήσει, με τον κ. Βιολίδη, παίρνοντας στη συνέχεια τον δρόμο για το γήπεδο της Τούμπας. Η κίνησή αυτή από πλευράς του προέδρου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ είχε να κάνει με το ότι εκεί βρίσκονταν τα αυτοκίνητα των ποδοσφαιριστών της ομάδας.

Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ απευθυνόμενοι προς τον Θοδωρή Ζαγοράκη του είπαν: "Όποιος δεν μπορεί να φύγει", και "Να παίξουν με πάθος" με τον πρόεδρο της ΠΑΕ να προσπάθησε να τους ηρεμήσει. Όσο για τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ; Με τη σειρά τους συνέχιζαν να παραμένουν στο αεροδρόμιο "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" αναμένοντας την αποστολή που έφθασε περίπου στις 21:10 όταν και τα μέλη της ξεκίνησαν να περνούν την πόρτα της αίθουσας αναχωρήσεων πτήσεων του εσωτερικού.

Άπαντες πέρασαν μέσα από τον κόσμο υπό την προστασία ματ που τους συνόδευσαν μέχρι το πούλμαν μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους της ομάδας. Σε κάποια στιγμή μάλιστα που υπήρξε διάκριση στον Φερνάντο Σάντος ακούστηκε: "Δεν υπάρχουν πρόσωπα στον ΠΑΟΚ. Μόνο ο Ζαγοράκης".

Θρασύβουλος-ΠΑΟΚ: 4-2

Άλλος είχε το όνομα και άλλος την χάρη στο γήπεδο της Φυλής. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στην σύνθεση του, πλήρωσε την υπεροψία του κόντρα στους γηπεδούχους και ηττήθηκε από την ομάδα του Σάκη Τσιώλη.

O Θρασύβουλος είχε δείξει στον αγώνα της περασμένης Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννενα τις επιθετικές αρετές που διαθέτει ως ομάδα και το κατάλαβαν καλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο όταν πέτυχαν δύο γκολ, σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έδειξαν ότι αποτελούν ένα δυνατό σύνολο που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αμυντικές αδυναμίες του "Δικεφάλου".

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αδιάβαστος για το συγκεκριμένο παιχνίδι, καθώς οι παίκτες του Πορτογάλου τεχνικού δεν έδειξαν ότι μπορούσαν να αντισταθούν στους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα, διευρύνοντας ακόμα περισσότερο το σκορ.

Όλα ξεκίνησαν στο 2΄με γκολ του Ρόκα μέσα από την περιοχή όταν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να του κλείσουν τον δρόμο.

Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στους "πράσινους" που με τους Μανίκα και Κατσίκη από τις δύο πτέρυγες δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Σημαντικότερη χαμένη φάση για τον Θρασύβουλο, στο πρώτο ημίχρονο, το δοκάρι του Μανίκα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο "Δικέφαλος" προσπάθησε να αντιδράσει στην απρόσμενη υπεροχή των γηπεδούχων αλλά οι κινήσεις των παικτών του Φερνάντο Σαντος ήταν σπασμωδικές. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ότι είχαν σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν απέναντι τους έναν εκπληκτικό Κωστάκη που με εντυπωσιακές αποκρούσεις αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ο Φερνάντο Σάντος επιχείρησε να αλλάξει την κατάσταση του αγώνα στην επανάληψη περνώντας στον αγώνα τον Ζήση Βρύζα δίπλα στον Σάλμον. Οι παίκτες σαστισμένη από την τροπή που πήρε το παιχνίδι συνέχισαν να μην μπορούν να αντιδράσουν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έπρεπε να βγει μπροστά είδε τον Θρασύβουλο να φθάνει στην επίτευξη τρίτου τέρματος με τον Πουλάκο που πάλι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του κεντρικού δίδυμου των παικτών του ΠΑΟΚ.

Ο Θρασύβουλος είχε εκπληρώσει τον στόχο του και πλέον το βάρος έπεφτε στους φιλοξενούμενους. Ο Σάντος πραγματοποιούσε απεγνωσμένα αλλαγές στην διάταξη της ομάδας, ωστόσο και ο Σάκης Τσιώλης δεν άφησε αβοήθητη την ομάδα του. Έφερε τον Λιαπάκη ως τρίτο κεντρικό αμυντικό και ζήτησε από τους παίκτες του να πιέζουν ψηλά ώστε να ανασυντάσσονται οι αμυντικοί της ομάδας.

Το γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο 67' έδωσε ελπίδες στους παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήταν αρκετό. Χαρακτηριστικό της απογοητευτικής εμφάνισης των παικτών του "Δικεφάλου" ήταν η αντίδραση των φιλάθλων της ομάδας που γύρισαν την πλάτη σε όσα έβλεπαν από την ομάδα τους και αποχώρησαν από το γήπεδο λίγα λεπτά αργότερα.

Η κούραση άρχισε να δυσκολεύει την προσπάθεια για πρόκριση των παικτών του Θρασύβουλου. Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο, εκμεταλλευόμενος την κόπωση των γηπεδούχων, που μετά το 65' γύρισαν πίσω. Παρά την υπεροχή του ο ΠΑΟΚ δεν έφθανε εύκολα μπροστά από την εστία του Κωστάκη, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις με στημένες μπάλες.

Το γκολ του Σάλμον στο 88' έδωσε ελπίδες στους συμπαίκτες του για ανατροπή του σκορ, αλλά διαψεύστηκαν στο 94' με το γκολ του Κατσίκη που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα του.

Καθιστική διαμαρτυρία και τετ α τετ

Ο αποκλεισμός του ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να μην προκαλέσει αντιδράσεις των φιλάθλων της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο της Φυλής.

Περίπου 150 οπαδοί του ΠΑΟΚ από το 70΄ όταν και αποχώρησαν από τις κερκίδες του γηπέδου της Φυλής κι ενώ το σκορ ήταν 3-1 υπέρ του Θρασύβουλου πραγματοποίησαν καθιστική διαμαρτυρία έξω από την θύρα των επισήμων. Αυτή συνεχίστηκε μέχρι κει πέντε λεπτά μετά το τέλος του αγώνα ενώ στη συνέχεια περίμεναν την αποστολή της ομάδας του ΠΑΟΚ ώστε να διαμαρτυρηθούν στο κακό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος.

Οι φίλαθλοι του "Δικεφάλου" παρά λοιπόν την απόγνωση του δεν παρεκτράπησαν και ζήτησαν τον λόγο από τους αρχηγούς της ομάδας Κωνσταντινίδη, Βρύζα και Τοχούρογλου παρουσία του Φερνάντο Σάντος όταν αυτή έκαναν την εμφάνιση τους έξω από το γήπεδο της Φυλής.

Η συζήτηση αποδείχθηκε ευεργετική αφού ηρέμησε τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ. Στην διάρκειά τους είπαν μεταξύ άλλων ως αποτέλεσμα της εμφάνισης με τον Θρασύβουλο και του αποκλεισμού από την συνέχεια του Κυπέλλου πως: " Τα μυαλά μας πονάνε. Αν είναι δυνατόν ο ΠΑΟΚ να διασύρεται", με την αποστολή να παίρνει στη συνέχεια τον δρόμο για το αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος".

Συνέντευξη Τύπου

Τσιώλης: "Ιστορική στιγμή"

" Δικαιολογημένα εμφανίστηκε ικανοποιημένος για την πρόκριση της ομάδας του επί του ΠΑΟΚ στη Συνέντευξη Τύπου ο τεχνικός του Θρασύβουλος, Σάκης Τσιώλης, που τόνισε: "Πρώρα από όλα πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία για τον Θρασύβουλο. Για όλο τον κόσμο και τον Δήμο είναι μία ιστορική στιγμή. Οι παίκτες το έβλεπα ότι ήθελαν να πάρουν το παιχνίδι η πρόκρισή μας επί του ΠΑΟΚ. Η φετινή ομάδα χτίστηκε για επιτυχίες στο Κύπελλο αλλά κυρίως στο πρωτάθλημα με σκοπό να αλλάξουμε τα δεδομένα.

Αν μείνουμε στην μετριότητα δεν θα έχουμε καταφέρει τίποτα. Τα δύο γρήγορα γκολ μας έδωσαν ψυχολογική τόνωση όπως συμβαίνει σε ομάδες διαφορετικών κατηγοριών. Αποκτήσαμε ψυχισμό με τον χρόνο να κυλά εις βάρος των αντιπάλων μας. Μετά το 3-0 οπισθοχωρήσαμε αδικαιολόγητα και στο τέλος κινδυνέψαμε να χάσουμε ένα παιχνίδι που ήταν σίγουρο για μας. Εύχομαι στον ΠΑΟΚ να πετύχει τους στόχους του, χωρίς να τον κρίνω από το συγκεκριμένο παιχνίδι

".

Σάντος: "Ή να αλλάξουν νοοτροπία ή σύλλογο"

" Συγχαρητήρια στον Θρασύβουλο και τον Σάκη Τσιώλη. Οι παίκτες του έδειξαν αποφασισμένοι, πάλεψαν πολύ και προσπάθησαν πολύ για να πάρουν την πρόκριση", τόνισε αρχικά ο Πορτογάλος τεχνικός του ΠΑΟΚ με τον Φερνάντο Σάντος να πρόσθεσε: «Το ξέραμε από την αρχή ότι θα έπαιζαν με αντεπιθέσεις. Μίλησα χθες με τους παίκτες μου και τους είπα να περιμένουν ένα δύσκολο παιχνίδι αφού τέτοιες ομάδες μικρότερης κατηγορίας τα δίνουν όλα όταν παίζουν στην έδρα τους με αντιπάλους ανώτερης κατηγορίας. Αν τρέχαμε όπως ο Θρασύβουλος το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Δεν το παλέψαμε, δεν το είχαμε και το αποτέλεσμα αποτελεί για μένα είναι ντροπή.

Αυτό που είδα στο πρώτο ημίχρονο ήταν μόνο οι φανέλες και όχι οι παίκτες του ΠΑΟΚ. Θα πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία ή να αλλάξουν σύλλογο. Θα πρέπει να παίζουν μπάλα. Το ποδόσφαιρο χρειάζεται πάθος, δύναμη και καρδιά. Είναι πιθανό να μην παίξουμε καλά αλλά δεν δικαιολογείται να μην παλέψουμε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Θρασύβουλος έβαλε δύο γκολ και μπορούσε να βάλει και άλλα. Οι παίκτες μου ήταν μακριά από τις φάσεις και μόνο βλέπανε. Για το λόγο αυτό αναγκάστηκα να βάλω τρεις αμυντικούς πάνω σε δύο επιθετικούς. Επαναλαμβάνω ότι ο Θρασύβουλος αξίζει συγχαρητήρια, έπαιξε καλά αλλά για μας δεν δικαιολογείται το ότι δεχτήκαμε τέσσερα γκολ

".

Όσο για τον ίδιο είπε: " Ήρθα πριν 3-4 εβδομάδες και προσπάθησα να αλλάξω νοοτροπία της ομάδας. Το ποδόσφαιρο δεν είναι χόμπι αλλά είναι δουλειά. Είναι πιθανόν να χάναμε αλλά όχι με αυτή την εικόνα. Για μένα και τους φιλάθλους πρέπει να υπάρχει περισσότερος σεβασμός και προσπάθεια. Από την πρώτη στιγμή είπα στους παίκτες μου ότι δεν θέλω να τους βλέπω με κατεβασμένα κεφάλια. Η ομάδα ή θα πρέπει να αλλάξει νοοτροπία ή παίκτες.

Μετά τον τελευταίο μας με τον ΟΦΗ είχα πει ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για την ισοπαλία. Τώρα δεν το κάνω γιατί δεν προσπάθησαν όπως τότε. Οι παίκτες μου νόμισαν επειδή είναι ένας μεγάλος σύλλογος ότι θα κέρδιζαν τον αγώνα με τις φανέλες. Χωρίς πάλη όμως οι φανέλες δεν κερδίζουν

".

Σε ερώτηση για την αποχώρηση των φιλάθλων του ΠΑΟΚ και την καθιστική τους διαμαρτυρία έξω από το γήπεδο της Φυλής είπε: Καταλαβαίνω τους φιλάθλους της ομάδας για την αντίδραση τους. Εγώ από την πλευρά μου ήρθα για να βοηθήσω και αυτό που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι θα προσπαθήσω να αλλάξω την εικόνα της ομάδας μου".

Κι όσο για το παιχνίδι με τον Άρη o Φερνάντος Σάντος είπε: " Το παιχνίδι με τον Άρη θα είναι διαφορετικό καθώς θα έχουν γυρίσει και οι τραυματίες", και κατέληξε επαναλαμβάνοντας για τους παίκτες του πως: "Θα πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία".

To LIVE του αγώνα:

Στοιχεία Αγώνα
Διαιτητής: Κουκουλάκης Μ. (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Καλαϊτζίδης Χ. (Αθηνών), Νικολακόπουλος Α. (Αθηνών)
Τέταρτος: Γιαννόπουλος Γ. (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Φυλής

Η 11άδα των γηπεδούχων
(Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Σωτήρχος, Ρόκας, Βασιλείου, Λιαπάκης, Κατσίκης, Μανίκας, Σπυρόπουλος, Γκάγκας, Πουλάκος, Μίχος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Φερνάντο Σάντος): Kυριακίδης, Λάκης, Κνολ, Γκονζάλεζ, Μπαλάφας, Ορφανός, Κωνσταντινίδης, Σάλμον, Γεωργιάδης, Ηλιάδης, Ίλιεφ
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ Θρασύβουλος
Δυνατό σουτ του Κατσίκη εκτός περιοχής η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.
2' Γκολ Θρασύβουλος Ρόκας
Ο Ρόκας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή πέρασε σαν σταματημένους τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
4' Σουτ Θρασύβουλος
Ο Μανίκας με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
10' Κεφαλιά Θρασύβουλος
Ο Πουλάκος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
12' Οφσάιντ Θρασύβουλος Γκάγκας
15' Γκολ Θρασύβουλος Λιαπάκης
Σε εκτέλεση κόρνερ ο Λιαπάκης με σουτ πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από κεφαλιά πάσα του Πουλάκου, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
18' Σουτ Θρασύβουλος
Ο Πουλάκος από την μεγάλη περιοχή επιχείρησε το γυριστό σουτ η μπάλα κατέληξε άουτ.
24' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει την απόδοση του αλλά δεν βρίσκει διαδρόμους στην εστία του Κωστάκη.
25' Δοκάρι Θρασύβουλος
Ο Μανίκας με αριστερό τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Κυριακίδη.
28' Κόρνερ ΠΑΟΚ
29' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκονζάλεζ ο Γεωργιάδης με σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κωστάκη, που έδιωξε με εντυπωσιακή επέμβαση την μπάλα.
30' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Λιαπάκης
Για μαρκάρισμα στον Μπαλάφα.
32' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Ο Κωστάκης πραγματοποιεί μία ακόμα θετική επέμβαση σε κεφαλιά του Μπαλάφα.
40' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Ίλιεφ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιαδή και κεφαλιά πάσα του Σάλμον δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κωστάκη από την μικρή περιοχή, που έδιωξε με τα πόδια την μπάλα σε κόρνερ.
44' Κόρνερ ΠΑΟΚ
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Ίλιεφ
Ο Βρύζας μπήκε στον αγώνα.
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Ορφανός
Ο Μουμίν μπήκε στον αγώνα.
53' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Σπυρόπουλος
Ο Μανζί μπήκε στον αγώνα.
55' Γκολ Θρασύβουλος Πουλάκος
Μετά από κάθετη πάσα του Κατσίκη ο Πουλάκος με πλασέ μέσα μέσα από την περιοχή τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
57' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Λάκης
Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στον αγώνα.
60' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ρόκας
Για μαρκάρισμα στον Χριστοδουλόπουλο.
61' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι αισθάνονται νικητές του αγώνα και αγωνίζονται χωρίς άγχος απέναντι στον ΠΑΟΚ που δεν μπορεί να αντιδράσει.
62' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
63' Άουτ ΠΑΟΚ
Γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου από την μικρή περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ.
64' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Ρόκας
Ο Μαρκορά μπήκε στον αγώνα.
66' Σουτ ΠΑΟΚ
Σουτ του Γκονζάλεζ μπλόκαρε ο Κωστάκης.
67' Γκολ ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
Σέντρα του Γκονζάλεζ μόνος ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωστάκη.
70' Σουτ Θρασύβουλος
Ο Μανίκας βγήκε στον αιφνιδιασμό από τα αριστερά και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω απο το τέρμα του Κυριακίδη.
73' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Μανίκα
Ο Μπαρίεντο μπήκε στον αγώνα.
82' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει τα ηνία του αγώνα αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κωστάκη.
85' Κόρνερ ΠΑΟΚ
88' Γκολ ΠΑΟΚ Σάλμον
Μετά από κόρνερ του Γκονζάλεζ ο Σάλμον με κεφαλιά μείωσε για τον ΠΑΟΚ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
91' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Μαρκορά
92' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Κατσίκης
92' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας έπιασε την κεφαλιά που έδιωξε ο Κωστάκης πριν τον Χριστοδουλόπουλο.
94' Γκολ Θρασύβουλος Κατσίκης
Με σουτ του Κατσίκη απο την μεγάλη περιοχή, ολοκληρώνει την έκπληξη για τον Θρασύβουλο.