ΡΕΘΥΜΝΟ

Το πεντάλεπτο του Χρήστου

ουεσον ομαδικη

Στην παράταση, όπου ο Ταπούτος ανέλαβε δράση, κρίθηκε το ματς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΑΓΟΡ (83-74)

Στο πρώτο ημίχρονο τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο ΑΓΟΡ στηρίχθηκαν στους ξένους παίκτες τους. Για την Ένωση οι Ουέσον και Σι σήκωσαν το βάρος στην επίθεση και μάλιστα με επιτυχία, αφού ο πρώτος σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 12 και οι δυο μαζί ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα τους.
Στο σύνολό της η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το προβάδισμα, αλλά όχι και με μια ασφαλή διαφορά, αφού ο ΑΓΟΡ έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση πότε με τον Ο' Μπάνον και πότε με τον πολύ καλό Ρέτζι Φρίμαν, ο οποίος προβλημάτισε τον Βαγγέλη Αγγέλου, καθώς έβλεπε τους παίκτες του να μην μπορούν να τον περιορίσουν, ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ "χτύπησε" με δύο αιφνιδιασμούς και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με έξι πόντους (25-19). Στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά στους 6-7 πόντους, αλλά ο Φρίμαν έδινε ανάσες στον ΑΓΟΡ, μέχρι να έρθει ο Γιάννης Γκαγκαλούδης προς το τέλος του ημιχρόνου και να βοηθήσει.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ με 8 συνεχόμενους πόντους πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τους δύο Αμερικανούς του ΑΓΟΡ και έφερε την ομάδα του μια ανάσα από την ΑΕΚ, που τελικά με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χρήστου Ταπούτου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 40-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα 4-0, ανέβασε τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Μπάρλου έκανε το σκορ 47-38, αιφνιδιάζοντας τον ΑΓΟΡ, που λίγο μετά είδε την ομάδα του Αγγέλου να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνο το σημείο, αυτή των 12 πόντων (50-38). Η κρητική ομάδα προσπάθησε να βελτιώσει την άμυνά της και να ρίξει το ρυθμό της Ένωσης και εν μέρει τα κατάφερε, αφού στο τέλος της περιόδου η διαφορά είχε μειωθεί στους επτά πόντους (54-47).

Ο ΑΓΟΡ, όμως, δεν έμεινε μόνο σε αυτή τη μικρή αντεπίθεση. Με οδηγό τον εξαιρετικό Γιάννη Γκαγκαλούδη, πολύ καλή ομαδική άμυνα και με την ψυχολογία σε καλύτερα επίπεδα, οι νεοφώτιστοι ροκάνισαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά και για τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο κράτησαν την ΑΕΚ χωρίς πόντο.

Και μπορεί η ΑΕΚ με τρίποντο του Σι να πήρε προβάδισμα 12 πόντων, αλλά ο Γκαγκαλούδης και στη συνέχεια ο Μιλένκο Τόπιτς κράτησαν όρθιο τον ΑΓΟΡ, που ισοφάρισε σε 65-65 και έβαλε φωτιά στο ματς, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Μπάρλος έκανε το σκορ 67-65, αλλά ο Τόπιτς απάντησε και πάλι (67-67). Με δύο βολές ο Ουέσον μετέτρεψε το σκορ σε 69-67, ενώ ο Γκαγκαλούδης 50'' πριν το τέλος ισοφάρισε και πάλι για τον ΑΓΟΡ.

Στην επόμενη επίθεση, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει κάποιο σουτ, αφού ο ΑΓΟΡ έπαιξε πολύ καλή άμυνα (ζώνη) και πήρε την μπάλα. Ο Βουγιούκας κέρδισε φάουλ ύστερα από πάσα του Γκαγκαλούδη, αλλά ήταν άστοχος και στις δύο βολές με το χρονόμετρο να δείχνει 13''. Όμως, ο σέντερ του ΑΓΟΡ πήρε το επιιθετικό ριμπάουντ, αλλά στη συνέχεια ο Καραποστόλου δεν κατάφερε να σουτάρει και το ματς πήγε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως, ο Χρήστος Ταπούτος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον ΑΓΟΡ. Με δέκα μαζεμένους πόντους σε ένα επιθετικό κρεσέντο ο Έλληνας φόργουορντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και "καθάρισε" το παιχνίδι για την ΑΕΚ. Ο ΑΓΟΡ μάλλον, έχασε την ψυχολογία που είχε στο σφύριγμα της λήξης της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού και έχασε τελικά με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 40-36, 54-47, 69-69, 83-74

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 21 (1), Σι 17 (2), Τσάμης, Ταπούτος 22 (1), Κυρίτσης 7 (1), Χατζής, Μπάρλος 9 (1), Έϊβερι 2, Βασίλιεβιτς 3 (1), Χαρίσης, Πάβιτς 2.

ΑΓΟΡ (Αργύρης Πεδουλάκης): Νικολαϊδης 2, Κούμουλος, Τόπιτς 16 (2), Βαγενάς, Φρίμαν 10 (1), Γκαγκαλούδης 19 (1), Καραποστόλου 11 (3), Βαρδαβας, Ο' Μπάνον 10 (1), Ζούζα, Βουγιούκας 6.

Μετά από τέτοια ματς το μόνο που μετράει είναι η νίκη και σε αυτή στάθηκε ο Νίκος Μπάρλος, ο οποίος τόνισε: " Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη δρόμο μπροστά μας. Από δω και μπρος θα χτιζόμαστε σαν ομάδα. Πήραμε μια διαφορά και για άλλη μια φορά αποδείχτηκε ότι όταν χαλαρώνεις και κάνεις λάθη μπορεί το ματς να γυρίσει ανά πάσα στιγμή. Κερδίσαμε αυτό έχει σημασία. Προχωράμε".

Ο Αργύρης Πεδουλάκης που παραδέχτηκε ότι η ομάδα του ψάχνει έναν περιφερειακό κι έναν ψηλό (εξηγώντας ότι ο Ακιόλ δεν έχει κλείσει ακόμη κι ότι ο Πιτ Μάικλ είναι πολύ ακριβός για το μπάτζετ του Ρεθύμνου) σχολίασε: " Θα διαφωνήσω με τον Γιώργο. Πρέπει να κρατήσουμε τα κεφάλια ψηλά. Χρειαζόμαστε 2-3 πράγματα όπως είναι το ριμπάουντ και τα 3’’ (σ.σ εννοώντας την άμυνα μες στη ρακέτα). Είναι δύσκολη η κατάσταση αλλά θα βελτιωθούμε. Κι όταν διορθώσουμε αυτές τις λεπτομέρειες θα μπορέσουμε να πετύχουμε αυτό που δεν πιστεύει κανείς, δηλαδή να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία.

Το ματς ήταν ξεκάθαρο στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε υπεροχή στα ριμπάουντ και δεχτήκαμε πολλούς πόντους μες στη ρακέτα με μια απλή κίνηση. Βρήκαμε λύσεις με τον Βασίλη (Βαγενά) που έπαιξε καλά τον Ουέσον, αλλά και τους δύο πλέι-μέικερ. Tα ημίψηλά παιδιά της ΑΕΚ που έκαναν αλλαγές, κάτι που μας μπλόκαρε. Δεν έχουμε την ικανότητα και την κουλτούρα στο ένας-εναντίον-ενός. Ο Φρίμαν, που είναι απροπόνητος, έδειξε ότι το μπάσκετ είναι κατά κόρον πνευματικό άθλημα. Αναγκαστικά στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε σε συνεργασία του «1» και του «5» και ελέγξαμε τα 3’’ με τη ζώνη. Την απεχθάνομαι, αλλά ήταν αναγκαστική λύση".

Όσο για τις χαμένες βολές είπε: " Δεν εκνευρίστηκα με τον Ίαν που έχασε τις βολές. Είναι λογικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι έμεινε σε αυτή τη φάση , "έκλαιγε" όπως λέω εγώ. Δεν το άφησε πίσω του για να αντιδράσει στη συνέχεια όπως έπρεπε. Την εμπειρία δεν στην χαρίζει κανείς, την αποκτάς μόνος σου. Μόνο ευεργετικό θα είναι γι αυτόν. Ήταν ένα μάθημα".

Τέλος, είπε: " Η ομάδα έχει προβλήματα. Αργά πόδια. Χρειαζόμαστε πόδια και αθλητικότητα. Είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα του Ρεθύμνου. Τα παιδιά είναι νέα και θέλουν βοήθεια. Και θα γίνουν καλύτεροι με κάποιον έμπειρο και καλό παίκτη δίπλα τους. Είναι άδικο να τους βάζεις να κολυμπούν μπροστά".

Έκρηξη Αγγέλου

Θα περίμενε κανείς μετά το τέλος του ματς ο Αργύρης Πεδουλάκης να ήταν ο εκνευρισμένος κι ο Βαγγέλης Αγγέλου ο χαμογελαστός. Κι όμως! Η εικόνα της συνέντευξης Τύπου ήταν ακριβώς η αντίθετη, λόγω μιας ερώτησης σχετικά με το χρόνο συμμετοχής του Νίκου Χατζή. Ο 45χρονος προπονητής απάντησε σε έντονο ύφος όταν τοποθετήθηκε σε ένα θέμα που έχει συζητήσει ο ίδιος πολλές φορές μετά το τέλος κάποιου αγώνα κι αφού προηγουμένως έδωσε και την τεχνική εξήγηση της απόφασης του. Πριν την δικαιολογημένη (από μια άποψη) αντίδραση του ο προπονητής της ΑΕΚ μίλησε πρώτα για το ματς με τον ΑΓΟΡ.

" Είναι ένα ματς για το οποίο μπορείς να πεις πολλά. Ελέγχαμε το ματς στο μεγαλύτερο του διάστημα, αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει. Έχετε δεν τέτοια ματς να χάνονται. Το Ρέθυμνο έχει… πονηρούς παίκτες με καλό σουτ. Ο Φρίμαν κι ο Καραποστόλου μπορούν να πάρουν 15-20 τρίποντα και σε συσχετισμό με τα 18 λάθη (τα 8 στο τέταρτο δεκάλεπτο) το παιχνίδι γύρισε μπούμερανκ" ήταν τα πρώτα λόγια του προπονητή της ΑΕΚ. "Είμαι, όμως, πολύ ευχαριστημένος. Παίξαμε πάρα πολύ καλά. Σε 8 ημέρες έχουμε δώσει τρία ματς εκ των οποίων τα δύο διήρκησαν 45 λεπτά, ενώ κάναμε και ένα ταξίδι στη Σολέ, δίνοντας ένα παιχνίδι που μόνο… παιχνίδι δεν ήταν" πρόσθεσε για να κάνει μια παρένθεση αναφερόμενος στον ευρωπαϊκό αγώνα με τη Σολέ.

" Δεν είμαστε σε θέση να διαμαρτυρόμαστε, αλλά παίχτηκε… κατς κι όχι μπάσκετ. Δεν είχαμε ούτε σεβασμό, ούτε προστασία". Επιστρέφοντας στην ελληνική πραγματικότητα τόνισε: " Σαν ομάδα έχουμε κάποιες προτεραιότητες. Αυτές δεν είναι για το τι θέλουμε να κάνουμε. Χρειαζόμαστε τις νίκες Είμαστε ένας μεγάλος σύλλογος και εργαζόμαστε όλοι για το αποτέλεσμα. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια και τη νίκη" τόνισε για να συμπληρώσει αναφερόμενος στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο Πεδουλάκης: " Όταν μια ομάδα πρέπει να κερδίσει, αναγκάζεται να παίξει κόντρα σε αυτό το πρέπει.

Όταν ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του κι άκουσε την πρώτη ερώτηση εξερράγη! Συγκεκριμένα εκπρόσωπος του Τύπου του ζήτησε να εξηγήσει γιατί ο Χατζής έπαιξε 4’ λεπτά απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε κατά κόρον ζώνη. " Μου προκαλεί εντύπωση αυτή η ερώτηση. Πως σκέφτηκα; Θέλαμε τον Κυρίτση προκειμένου να πάρει φάουλ. Είναι ο μοναδικός παίκτης της ΑΕΚ που μπορεί να το κάνει. Ο Χατζής δεν είναι παίκτης που θα τον βάλεις στο παρκέ κι έτσι ξαφνικά θα ευστοχήσει σε 5 τρίποντα. Είναι παίκτης με προσωπικότητα, που προέρχεται από απραξία ενός χρόνου και πρέπει να βρει τη θέση του μες στην ομάδα. Κάθε βδομάδα με ρωτάτε γιατί δεν βάζω τον Χατζή ή κάποιον άλλον. Έχω μιλήσει μαζί του κι έχω τη δική μου σχέση. Μου κάνει εντύπωση η ερώτηση, αλλά και μερικά από τα οποία γράφονται τον τελευταίο καιρό. Αλλά εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να ρωτάω, παρά μόνο να απαντάω".

Τέλος αναφέρθηκε στο θέμα των προσθηκών λέγοντας: " Όταν δουλεύεις με κάποιους ανθρώπους το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχεις είναι εμπιστοσύνη. Τις τελευταίες τέσσερις βδομάδες γίνεται μια δουλειά στην ΑΕΚ, ενώ υπάρχει πάντα πίεση για το αποτέλεσμα. Έχουμε διαλέξει ένα δρόμο… Δεν αλλάζει κανείς. Θα βάλουμε αρχές αλήθειας, εμπιστοσύνης και συνεργασίας. Σίγουρα γίνονται λάθη και σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Το χειρότερο, όμως, είναι να υπάρχει αυτό το γιατί δεν παίζει αυτός ή ο άλλος. Ο Έιβερι δεν σκοράρει, αλλά είναι ένας πολύ καλός παίκτης που παίζει άμυνα.

Έχουμε υπεροχή στις θέσεις «3» και «4». Αν θέλεις ο Χατζής να βάζει 25 κι ο Σι 25 κι ο Έιβερι 25 κι ο Τσάμης 25 δεν θα ήμουν εδώ προπονητής. Μπορώ να σας πω πως σκέφτομαι και θα πάρω την ευθύνη. Θέλουμε έναν παίκτη στη θέση του Σιούτη, αλλά και να βοηθήσουμε τους Βασίλιεβιτς και Έιβερι να βρουν την αυτοπεποίθηση τους. Ο Έιβερι είναι ένας πάρα, μα πάρα πολύ καλός και χρήσιμος παίκτης. Δεν υπάρχει κάποιος καλύτερος, που να θέλει να έρθει στην ΑΕΚ.

Έχουμε κάνει μια έρευνα κι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 50 ανοιχτές δουλειές και μόλις 5 παίκτες! Υπάρχουν ομάδες από την Ευρωλίγκα και το ULEB Cup που ψάχνουν πλέι-μέικερ. Για αυτό το ξαναλέω: δεν υπάρχει στην αγορά κάτι καλύτερο από το δικό μας υλικό. Οπότε θα πρέπει μέσα από τη δουλειά να γίνουμε καλύτεροι".