Ξεχώρισε η νίκη της Ισπανίας

ΗΠΑ

Σερβία-Κροατία και Ουγγαρία-Ισπανία είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Κροατία-Ρωσία: 13-3
Η Κροατία, συνέτριψε με 13-3 τη Ρωσία και πήρε το εισιτήριο για τους ημιτελικούς.Το ξεκίνημα της ομάδας του Ρούντιτς στο παιχνίδι ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακό, αφού στο ημίχρονο, οι Κροάτες ήταν μπροστά με 8-0, σβήνοντας όλες τις ελπίδες των Ρώσων για επιστροφή στο παιχνίδι.

Ισπανία-Ιταλία: 7-5

Τα κατάφεραν οι Ισπανοί, που πέταξαν τους Ιταλούς εκτός τετράδας, νικώντας με 7-5 στον ημιτελικό. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 4-3 υπέρ των νικητών, αλλά στην τρίτη περίοδο οι "ατζούρι" ισοφάρισαν σε 4-4 και στο ξεκίνημα της τελευταίας, πέρασαν μπροστά με γκολ του Ποστιλιόνε. Οι Ισπανοί αφυπνίσθηκαν, όμως και με σερί 3-0 (Μολίνα, Γκαρσία, Πέρεζ), εξασφάλισαν τη νίκη και θα παίξουν στον ημιτελικό με την Ουγγαρία.

Ουγγαρία-Γερμανία: 13-6
Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, η Ουγγαρία, νίκησε με 13-6 και προκρίθηκε στους "4", όπου θα κοντραριστεί με την Ισπανία για την είσοδο στον τελικό. Οι "Μαγυάροι" προηγήθηκαν με 5-2 στο ημίχρονο και με 9-4 στη συνέχεια, για να κλείσουν το ματς θριαμβευτές.

ΗΠΑ-Καναδάς: 16-11

Την ένατη θέση θα διεκδικήσουν οι ΗΠΑ, που νίκησαν με 16-11 τον γειτονικό τους Καναδά και προκρίθηκαν. Το προβάδισμα άνηκε από την αρχή στους νικητές, που αν και συνάντησαν αντίσταση, δεν το έχασαν σε οποιοδήποτε σημείο του ματς.

13η η Κίνα-15η η Νέα Ζηλανδία
Την 13η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κατέκτησε, η Κίνα, που νίκησε με 13-12 στα πέναλτι την Νότια Αφρική, που κατετάγη 14η.

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, πήρε η Νέα Ζηλανδία, που επικράτησε με 10-9 της Ιαπωνίας, κατακτώντας την 15η θέση και αφήνοντας τους αντιπάλους της τελευταίους και μόνο με ήττες στη διοργάνωση.