EUROPA LEAGUE

Ομόνοια-ΑΕΚ 2-2

Ομόνοια, ΑΕΚ

Μαύρη νύχτα για το ελληνικό ποδόσφαιρο καθώς μετά τον Άρη έμεινε εκτος Ευρώπης και η ΑΕΚ που... τιμωρήθηκε από την Ομόνοια (2-2). Νικολαΐδης: "2 μεταγραφές και νίκη με ΠΑΟ"

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, που ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής των Σκόκο (58` δεύτερη κίτρινη) και Χουάνφραν (+90`), σκόραρε στο 16` με τον Μπλάνκο και στο 89` με τον Παυλή. Τα τέρματα της κυπριακής ομάδας, σημείωσε ο Ντούρο (11`, 71`)
Διαιτητής: Τόρστεν Κινχόφερ (Γερμανία)
Κίτρινες κάρτες: Μαϊστόροβιτς, Μπασινάς, Νικουλέσκου, Ζορμπάς
Κόκκινες κάρτες: Σκόλο (58` - δεύτερη κίτρινη), Χουάνφραν (92`)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ομόνοια (Νεντίμ Τούτιτς): Γιωργαλλίδης, Ντικουμάνα, Πλετς, Βέντσελτ, Χαραλάμπους, Χριστοφή (66` Οκκάς), Κασέκε, Ζλόγκαρ, Κλέιτον (77` Αλωνεύτης), Ντούρο, Καφού.

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Ράμος, Κυργιάκος, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Μπασινάς, Ρίκκα (75` Ζορμπάς), Καφές (75` Λαγός), Εντίνιο (79` Παυλής), Μπλάνκο, Σκόκο.

Με Μπασινά και Κυργιάκο το 4-3-3

O Γιώργος Δώνης δεν επιφύλασσε εκπλήξεις για την αρχική ενδεκάδα και παρέταξε την Ένωση με το γνωστό 4-3-3 και τους Μπασινά, Κυργιάκο στην ενδεκάδα για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σεμπαστιάν Σάχα με τον Ράμος στα δεξιά, τον Χουανφράν στα αριστερά και τους Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκο στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή ο Αντώνης Ρίκκα πήρε τον γνώριμο γι αυτόν ρόλο του αμυντικού χαφ με τον Μπασινά και τον Καφέ λίγο πιο μπροστά με περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες.

Την επιθετική τριπλέτα του δικεφάλου συνέθεσαν για πρώτη φορά οι τρεις που υπολόγιζε από την αρχή ο Γιώργος Δώνης. Ο Σκόκο ήταν στα αριστερά, ο Εντίνιο στα δεξιά και ο Ισμαέλ Μπλάνκο στην κορυφή της επίθεσης.

Δυνατά στην επίθεση... κενά στην άμυνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους κιτρινόμαυρους να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά πολύ ψηλά την άμυνα της Ομόνοιας. Στο ίδιο τέμπο και η μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα η Ένωση να κερδίζει τις περισσότερες από τις προσωπικές μονομαχίες και να δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Το καλό ξεκίνημα όμως της επίθεσης προδόθηκε για ακόμα μία φορά από την άμυνα. Μία στιγμή αδράνειας στα μετόπισθεν ήταν αρκετή για την Ομόνοια για να αιφνιδιάσει και να σκοράρει σε ένα σημείο όπου η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα.

Η μπάλα διέσχισε παράλληλα όλη την αμυντική γραμμή της Ένωσης και έφτασε στον Ντούρο που με ψύχραιμο πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 11ο λεπτό με τον Σεμπαστιάν Σάχα να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.

Οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά αυτό δεν άλλαξε τα πλάνα της ομάδας. Ο δικέφαλος έπρεπε να σκοράρει δύο φορές για να πάρει την πρόκριση και αυτό έπρεπε να κάνει και τώρα. Τα δεδομένα όμως θα άλλαζαν αν ο Αργεντινός πορτιέρο δεν σταμάταγε με τα ακροδάχτυλα το εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ του Χαραλάμπους στο 14ο λεπτό, διώχνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Μπλάνκο πήρε τ όπλο του

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη έπρεπε να ξυπνήσουν άμεσα και να αντιδράσουν επιστρέφοντας στον τρόπο παιχνιδιού που ξεκίνησαν την αναμέτρηση. Οι φωνές από τον πάγκο φάνηκε να το καταφέρνουν με την Ένωση να βγαίνει και πάλι στην επίθεση κερδίζοντας ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και σε πλάγια θέση.

Ο Άγγελος Μπασινάς πήρε την μπάλα και εκτέλεσε όπως αυτός ξέρει να κάνει με τις στημένες μπάλες. Η “στρογγυλή θεά” έφτασε όπως ακριβώς έπρεπε στην καρδιά της Κυπριακής άμυνας και ο Ισμαέλ Μπλάνκο με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας στο 16ο λεπτό.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το 20' με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες στην μεσαία γραμμή. Η ΑΕΚ λειτουργούσε σχετικά καλά στην επίθεση αλλά η αμυντική της λειτουργία συνέχισε να έχει προβλήματα. Σκόκο Μπλάνκο και Εντίνιο δεν μπορούσαν να συνεργαστούν και απέμεναν μόνο οι ατομικές εμπνεύσεις των δύο Αργεντινών.

Δεν μπορούσε με 11 και με 9 "έπεσε"

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Η Ένωση έψαχνε τους τρόπους να τροφοδοτήσει τον Μπλάνκο και η Ομόνοια προσπαθούσε να εκμεταλλευθεί τα κενά της ΑΕΚ στα πλάγια. Το θέαμα δεν ήταν καλό αλλά ο στόχος των δύο ομάδων δεν ήταν αυτός. Οι Κύπριοι ήθελαν να κρατήσουν το σκορ ή με ένα γκολ να σφραγίσουν την πρόκριση, ενώ οι κιτρινόμαυροι έψαχναν τον τρόπο να σκοράρουν για να περάσουν αυτοί στην επόμενη φάση.

Τα πλάνα όμως του Γιώργου Δώνη άλλαξαν στο 58ο λεπτό όταν ο Τόρστεν Κινχόφερ που είχε γεμίσει από το πρώτο μέρος αρκετούς παίκτες με κίτρινες κάρτες έδωσε στον Σκόκο την δεύτερη για θέατρο που ποτέ δεν έκανε. Η Ένωση συνέχισε με δέκα παίκτες την προσπάθειά της με τον τεχνικό της Ομόνοια να βάζει στο παιχνίδι τον Οκκά για να “κλέψει” τη νίκη.

Ο πρώην “κιτρινόμαυρος” έκανε τη δουλειά του λίγα λεπτά αφού πάτησε το χορτάρι του ΓΣΠ. Στο 71ο λεπτό ο Οκκάς έστρωσε στον Ντούρο ελάχιστα έξω από την μεγάλη περιοχή και ο τελευταίος με μονοκόμματο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σεμπαστιάν Σάχα διαμορφώνοντας το 2-1.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά όταν ο Μπλάνκο έστρωσε στον Παυλή, ο οποίος με μιά βολίδα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιωργαλλίδη στο 89ο λεπτό. Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με εννέα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Χουάνφραν.

Νικολαΐδης: "Δύο μεταγραφές ακόμα"

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Ντέμης Νικολαΐδης δήλωσε πως η ΑΕΚ θα κάνει πιθανότατα δύο ακόμα μεταγραφές και ζήτησε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό.

" Σίγουρα αυτός ο αποκλεισμός αποτελεί την χειρότερη στιγμή της παρουσίας μου στην ΑΕΚ. Μείναμε εκτός Ευρώπης και δεν μπορώ να πιστέψω πως φταίει ο διαιτητής γι αυτό. Αν ήμασταν μέτριοι στο πρώτο παιχνίδια θα είχαμε περάσει. Όταν ήμουν ποδοσφαιριστής κοίταγα μετά από μία κακή εμφάνιση να λυτρωθώ στο επόμενο παιχνίδι. Είναι καλοί παίκτες και πρέπει την Κυριακή να πάρουν τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Έχουμε ένα δύσκολο ματς και είναι υποχρέωση όλων μας να κερδίσουμε. Πιστεύω πως μέχρι τότε θα έχουμε κάνει ακόμα 2 μεταγραφές".