EUROCUP

Λύγισε στο τέλος

Γιαννούλης

Την ήττα με 73-82 στην έδρα της Γκραν Κανάρια, γνώρισε ο Πανιώνιος, που έμεινε 5oς στον Δ' όμιλο του ULEB Cup

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ισπανική ομάδα που ισοβαθμεί στην κορυφή με τις Κάλεβ Ταλίν και Σλασκ Βρότσλαβ, με ρεκόρ 3-1. Αντίθετα, οι "κυανέρυθροι", βρίσκονται στην πέμπτη θέση, μαζί με την Λούντγουιγκσμπουργκ με μόλις ένα "ροζ φύλλο" αγώνα, σε τέσσερα ματς.
Ηγέτης των Ισπανών στο παιχνίδι, ήταν ο Καρλ Ίνγκλις, με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Πολύτιμη ήταν και η βοήθεια του Κορνέλ Ντέιβιντ (16 πόντοι με 10 στις 11 βολές), ενώ από πλευράς ελληνικής ομάδας, "διασώθηκαν", ο πολύ αξιόπιστος φέτος, Γιάννης Γιαννούλης, με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Γιάννης Καλαμπόκης, που φόρτωσε το καλάθι των γηπεδούχων με 15 πόντους.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, αλλά με ηγέτη τον Ίνγκλις, η Γκραν Κανάρια, έκανε ένα σερί 11-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στο οποίο η ισπανική ομάδα πήρε προβάδισμα με 43-32 στο ημίχρονο, βάζοντας τα "θεμέλια" για την τελική επικράτηση.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος, είχε... όρεξη και έκανε σερί 15-5 για να γίνει το σκορ 48-47, αλλά η απάντηση των Ισπανών, ήρθε άμεσα και με τον Σαβάν να δίνει επιθετικές λύσεις, έκλεισαν την τρίτη περίοδο, προηγούμενοι με 58-53.

Οι παίκτες του Μάρκοβιτς, όμωςμ, δεν τα παράτησαν και πέντε λεπτά πριν την κόρνα της λήξης, ο Γεωργαλής, ισοφάρισε με τρίποντο σε 66-66, παγώνοντας το "Σέντρο Ινσουλάρ Ντε Ντεπόρτες". Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και με τον έμπειρο, Ντέιβιντ, να πρωταγωνιστεί απάντησαν με σερί 8-0, που διαμόρφωσε το 74-66, με δύο λεπτά να απομένουν. Από εκεί και πέρα, ο Καλαμπόκης, ευστόχησε από τη γραμμή, αλλά ακόμα ένα τρίποντο του Ίνγκλις, έβαλε τέλος στα όνειρα του Πανιωνίου για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 43-32, 58-53, 82-73

Γκραν Κανάρια: Μάσι 1, Σαβάν 5, Ντέιβιντ 16, Γκουέρα 15 (3), Νόρις 8 (2), Πέρεθ 2, Γιουσούφα, Φρίλαντ 5, Μόραν 5, Ίνγκλις 21 (3), Φερνάντεθ 4 (1)

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 3, Κλιβς 7 (1), Ζορόσκι, Γεωργαλής 9 (2), Σάκοτα 3 (1), Καλαμπόκης 15, Νιούλεϊ 2, Καβαλιάουσκας, Κένταλ 12, Γιαννούλης 22