PREMIER LEAGUE

Μία νίκη ακόμα!

Κριστιάνο Ρονάλντο, Φέρντιναντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέτριψε τη Γουέστ Χαμ με 4-1 και με νίκη στην έδρα της Γουΐγκαν κατακτά τον τίτλο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο "καθάρισε" την υπόθεση-νίκη για την ομάδα του, με δύο γρήγορα γκολ, φτάνοντας τα 40 (!) στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ έκανε το βολέ, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά της μεσαίας γραμμής, πέρασε σαν σταματημένο τον Λούκας Νιλ (έχασε την ισορροπία του και έπεσε στο χορτάρι) και με δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρόμπερτ Γκριν (1-0). Στο 24', ο Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του... Ο Όουεν Χάργκριβς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πετάχτηκε στην... καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με το... μπούτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Άγγλου τερματοφύλακα της Γουέστ Χαμ (2-0).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετική και στο 26' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με εκπληκτικό δεξί ευθύβολο σουτ του Κάρλος Τέβεζ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα (28'), τα "σφυριά" μείωσαν σε 3-1 με έξοχο ανάποδο ψαλίδι του Ντιν Άστον.

Στο 37', οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λουΐς Νάνι, ο οποίος... κουτούλησε τον Λούκας Νιλ και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, Μάικ Ρίλεϊ.

Το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, δεν πτόησε την ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον να πετύχει ένα τέταρτο τέρμα. Ο Μάικλ Κάρικ, στο 59', σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στον Λούκας Νιλ και κατέληξε στα δίχτυα (4-1), με τον Ρόμπερτ Γκριν να μην μπορεί να αντιδράσει. Πλέον, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε τους 84 βαθμούς, παρέμεινε στην πρώτη θέση και περιμένει το αποτέλεσμα της Τσέλσι στην έδρα της Νιούκαστλ. Οι "μπλε" βρίσκονται στη δεύτερη θέση, έχοντας 81 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο.

Έμεινε... ζωντανή η Φούλαμ, σε δύσκολη θέση Μπέρμινγχαμ και Ρέντινγκ
Στο "Κρέιβεν Κότατζ", η Φούλαμ πήρε πολύτιμη νίκη με 2-0 επί της Μπέρμινγχαμ χάρη στα τέρματα των Μπράιαν ΜακΜπράιντ και Έρικ Νέβλαντ στην επανάληψη. Σε εξαιρετικά δύσκολη θέση βρίσκεται τόσο η ηττημένη Μπέρμινγχαμ του Άλεξ ΜακΛίς όσο και η Ρέντινγκ, που έχασε εντός έδρας με 1-0 από την αδιάφορη Τότεναμ.

Παράλληλα, η Μπόλτον έκανε καθοριστικό βήμα παραμονής, επικρατώντας της Σάντερλαντ με 2-0 στο "Ρίμποκ". Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος κάθισε τον πάγκο, καθώς ο Γκάρι Μέγκσον αποφάσισε να μην κάνει ούτε μία αλλαγή!

Πώς έχει η κατάσταση στην ουρά; Η Ντέρμπι Κάουντι έχει ήδη χάσει την κατηγορία (βρίσκεται στην 20η θέση με 11 πόντους), ενώ στην 19η θέση είναι η Μπέρμινγχαμ με 32 βαθμούς και στην 18η η Ρέντινγκ με 33. Τους ίδιους πόντους έχει και η Φούλαμ, όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία με τη Ρέντινγκ και πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού (17η θέση). Στην 16η θέση παρέμεινε η Μπόλτον, που έφτασε τους 36 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στην Premier League και τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Πόρτσμουθ έχασε κάθε ελπίδα για να προλάβει την πέμπτη θέση που οδηγεί στο Κύπελλο UEFA της νέας σεζόν, μετά την ήττα της με 2-0 από τη Μίντλεσμπρο στο "Ρίβερσαϊντ". Σκόρερ της "Μπόρο", που σώθηκε και μαθηματικά, οι Κρις Ρίγκοτ και Τουντσάι Σανλί, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα με το κεφάλι.

Οι πιθανότητες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ελαχιστοποιήθηκαν δραματικά και για την Άστον Βίλα, που γνώρισε οδυνηρή ήττα από τη Γουΐγκαν με 2-0 στο "Βίλα Παρκ". Σκόρερ για τους νικητές, που εξασφάλισαν την παραμονή τους, ο Αντόνιο Βαλένσια. Ο μέσος από το Εκουαδόρ σημείωσε και τα δύο τέρματα για την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος, με δύο γκολ του Ρόκε Σάντα Κρουζ και ένα του Τζέισον Ρόμπερτς, η Μπλάκμπερν επιβλήθηκε της Ντέρμπι Κάουντι με 3-1 στο "Ίγουντ Παρκ". Τα "κριάρια", πλέον, είναι η ομάδα με το αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών σε επίπεδο Premier League (από τη σεζόν 1993/94 όταν και θεσπίστηκε), καθώς παρέμειναν στους 11 πόντους, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε (η Σάντερλαντ ολοκλήρωσε την αγωνιστική περίοδο 2005/06 με 15 βαθμούς).

Τα γκολ από το "Ολντ Τράφορντ"

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (3/5):

Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Χαμ 4-1 (3', 24' Κριστιάνο Ρονάλντο, 26' Τέβεζ, 59' Κάρικ-28' Άστον)
Mπλάκμπερν-Ντέρμπι Κάουντι 3-1 (45', 77' Σάντα Κρουζ, 47' Ρόμπερτς-19' Μίλερ)
Ρέντινγκ-Τότεναμ 0-1 (16' Κιν)
Μίντλεσμπρο-Πόρτσμουθ 2-0 (40' Ρίγκοτ, 53' Τουντσάι Σανλί)
Φούλαμ-Μπέρμινγχαμ 2-0 (52' ΜακΜπράιντ, 87' Νέβλαντ)
Άστον Βίλα-Γουΐγκαν 0-2 (52', 63' Βαλένσια)
Μπόλτον-Σάντερλαντ 2-0 (42' Ντιούφ, 83' αυτ. Μέρφι)