ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ ο "Χάρι", "πεντάρα" η Βέρντερ

Χαριστεας

Η Βέρντερ συνέτριψε 5-2 τη Μπάγερ Λεβερκούζεν και θα "ξεχειμωνιάσει" παρέα με την Μπάγερν στην κορυφή της Bundesliga

Η Βέρντερ μετά τις ήττες απο Αννόβερο και Ολυμπιακό σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, επέστρεψε στις επιτυχίες, μετατρέποντας σε "περίπατο" το ντέρμπι με την Λεβερκούζεν, επικρατώντας με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν τέσσερις συνεχόμενες νίκες και ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς στο 6ο λεπτό ο Μπαρνέτα άνοιξε το σκορ για την Λεβερκούζεν, όμως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Ίβάν Κλάσνιτς.
Ο Κροάτης επιθετικός ισοφάρισε στο 30ο λεπτό και στην συνέχεια οι "πράσινοι" της Βρέμης με γκολ των Ντιέγκο (50'), Φριτς (57'), το δεύτερο γκολ του Κλάσνιτς (63') και τον Ρόζενμπεργκ (70') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Το μόνο που κατάφεραν οι "ασπιρίνες" ήταν να μειώσουν με τον Κίσλινγκ σε 5-2 στο 76ο λεπτό. Ο Γκέκας γι' άλλη μια αναμέτρηση δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα και μπήκε στην αναμέτρηση στο 67ο λεπτό.

Στο Βερολίνο, η Μπάγερν έμεινε στην "λευκή" ισοπαλία με την Χέρτα, αλλά παρόλα αυτά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα βέβαια με την Βέρντερ Βρέμης. Η αναμέτρηση δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φθάσουν στο γκολ στο 75ο λεπτό καθώς ο Κλόζε αστόχησε στην πιο σημαντική φάση της αναμέτρησης.

"Σωτήρας" ο Όλιτς, γκολ ο Χαριστέας
Η Καρλσρούη κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στο Αμβούργο με τον Τίμ (46'), όμως ο Ίβιτσα Όλιτς λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ισοφάρισε για την ομάδα του λιμανιού και κράτησε την ομάδα του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς μακριά απο την κορυφή.

Η Σάλκε μετά την πρόκριση στους ''16'' της διοργάνωσης επικράτησε και της Νυρεμβέργης με 2-1 και βρέθηκε στις θέσεις που οδηγούν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ της επόμενης περιόδου. Οι ''μπλε'' πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Ασαμόα (14') και το αυτογκόλ του Ένγκελχαρντ (35'). Στο β' ημίχρονο, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Χαριστεά στο 54'.

Στο Μπίλεφελντ, η Αρμίνια μετά την απομάκρυνση του Μίντεντορπ πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Στουτγάρδη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τις αποβολές των Πάρντο και Οσόριο και με σκόρερ τους Κάμπερ (79') και Βίσνιαρεκ (90') νίκησαν 2-0 τους Σουηβούς. Στο Βόλφσμπουργκ, οι ''λύκοι'' δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στη Ντόρτμουντ και με τα γκολ των Σέφερ (8'), Ρικάρντο Κόστα (11'), Γκέντνερ (59') και Τζέκο (78') έφθασαν στην άνετη επικράτηση με 4-0.

Βέρντερ Βρέμης - Λεβερκούζεν 5-2

Καρλσρούη - Αμβούργο 1-1

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα

Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 5-2 (30', 63' Κλάσνιτς, 50' Ντιέγκο, 57' Φριτς, 70' Ρόζενμπεργκ - 6' Μπαρνέτα, 76' Κίσλινγκ)
Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 4-0 (8' Σέφερ, 11' Ρικάρντο Κόστα, 59' Γκέντνερ, 78' Τζέκο)
Καρλσρούη-Αμβούργο 1-1 (46' Τιμ - 90' Όλιτς)
Μπίλεφελντ-Στουτγάρδη 2-0 (79' Κάμπερ, 90' Βίσνιαρεκ)
Σάλκε-Νυρεμβέργη 2-1 (14' Ασαμόα, 35' αυτ. Ενγκελχαρντ - 54' Χαριστέας)
Χέρτα-Μπάγερν 0-0