Πρόκριση για Μπαρτσελόνα, νίκη για Στουτγκάρδη

New Image

Στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπαρτσελόνα, νίκη γοήτρου για Στουτγκάρδη(vds)!

Λιόν - Μπαρτσελόνα: 2 - 2 (Ζουνίνιο 7', 80' / Ινιέστα 3', Μέσι 58')

Με δύο γκολ του Ζουνίνιο η Λιόν διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση, τις οποίες και θα διεκδικήσει την έκτη και τελευταία αγωνιστική στη Σκωτία απέναντι στη μαχητική Ρέιντζερς. Η Μπαρτσελόνα από τη μεριά της με το βαθμό της ισοπαλίας εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον πέμπτο όμιλο

Παρά την απουσία των Ροναλντίνιο και Ανρί από την αρχική ενδεκάδα η Μπαρτσελόνα μπήκε με άγριες διαθέσεις στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 3' λεπτό, με τον Ινιέστα να ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο την έξοχη ομαδική αντεπίθεση που είχε ως κυρίως πρωταγωνιστές τους Κρκιτς και Μέσι.

Η χαρά όμως των Καταλανών δεν κράτησε παρά μόνο τέσσερα λεπτά, με τον Ζουνίνιο να εκτελεί φάουλ και τον Βαλντέζ να μπερδεύεται και να παρακολουθεί την μπάλα να καταλήγει τελικά στο βάθος της εστίας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58' ο Λιονέλ Μέσι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 2-1 από την άσπρη βούλα.

Ο Γκούντγιοσεν στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει ένα ακόμα τέρμα για την Μπάρτσα και να δώσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ, αλλά ο τερματοφύλακας της Λιόν Βερκούτρ ο οποίος βρέθηκε σε πολλή καλή βραδιά, κατέβασε τα ρολλά στις προσπάθειες τόσο του Ισλανδού όσο και των συμπαικτών του.

Ο Ζουνίνιο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 80', παραμένοντας ψύχραιμος από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαλντές. Το πέναλτι είχε κερδίσει δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Κεϊτά, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στη θέση του Φρεντ, ύστερα από την ανατροπή του μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Αμπιντάλ.

Διαιτητής: Στέφανο Φαρίνα

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λιόν (Αλέν Περέν): Βερκούτρ, Ζουνίνιο, Φρέντ (60' Κεϊτά), Γκρόσο, Γκοβού, Μπεν Αρφά (82' Ρεμί), Ρεβεγιέρ, Άντερσον, Φάμπιο Σάντος (68' Κάλστρομ), Τουλαλάν, Σκιλασί

Μπαρτσελόνα (Ράικαρντ): Βαλντές, Μιλίτο, Πουγιόλ, Τσάβι, Γκούντγιοσεν (71' Ροναλντίνιο), Ινιέστα, Ζαμπρότα (82' Μάρκες), Μέσι, Αμπιντάλ, Τουρέ, Κρκιτς.

Στουτγκάρδη - Ρέιντζερς: 3 - 2 (Κακάου 45+2', Πάρντο 62', Μαρικά 85' / Άνταμ 27', Φέργκιουσον 70')

Στο Γκόντλιπ Ντάιμλερ η Στουτγκάρδη φιλοξενούσε την ομάδα αποκάλυψη του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ Ρέιντζερς. Οι μαχητικοί σκωτσέζοι ήλπιζαν σε πιθανό στραβοπάτημα των Γάλλων με την Μπαρτσελόνα και παράλληλα σε δικιά τους νίκη απέναντι στους Γερμανούς που θα τους έδινε και τον πρώτο λόγο όσον αφορά την πρόκριση για την επόμενη φάση. Η "άποντη" Στουτγκάρδη ήθελε τη νίκη ώστε να κατακτήσει τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση.

Στο 27' και μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Άνταμ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κακάου με ευφάνταστο τακουνάκι έφερε το ματς στην ισοπαλία.

Στο 62' ο Μεξικανός Πάρντο έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού την ομάδα του πετυχαίνοντας το 2-1 με αριστερό σουτ αλλά ο Μπάρι Φέργκιουσον στο 70' ισοφάρισε για τους Σκωτσέζους.

Τη λύτρωση, αλλά και τους πρώτους βαθμούς για τη Στουτγκάρδη, έδωσε ο Μαρικά πέντε λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφήνοντας έτσι τη Ρέιντζερς να παλέψει για την προνομιούχο δεύτερη θέση την τελευταία αγωνιστική, με τη Λιόν την οποία θα υποδεχθεί στο "Άιμπροξ".

Διαιτητής: Ντάρκο Κέφεριν

Στουτγκάρδη (Άρμιν Βεχ): Σάφερ, Μπεκ, Φερνάντο Μέιρα, Χιτζσλπέργκερ, Πάρντο, Ντελπιέρ, Μαρικά, Κακάου (88' Τασί), Χίλμπερτ (83' Εβέρτον), Μανιάν, Κεντίρα (46' Αντόνιο)

Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, χάτον, Γουέιρ, Πάπατς, Φέργκιουσον, Χεμντανί, Τόμσον, Νταρσεβίλ (82' Κουζέν), Μπίσλει (49' Νέισμιθ), Κάρλος Κουεγιάρ, ΜακΚάλοχ (26' Άνταμ)