ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: 77-85

μπουρουσης

Οι ερυθρόλευκοι το πήραν απόφαση στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησαν την ΑΕΚ με 77-85

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός παίζει ζώνη, ακόμη κι όταν έχει όλους τους παίκτες στο ρόστερ του, ήταν λογικό με τόσες απουσίες και προβλήματα κόντρα στην ΑΕΚ να ξεκινήσει με ζώνη από το πρώτο λεπτό και μην αλλάξει τρόπο άμυνας σε όλο το πρώτο ημίχρονο.
Φαινόταν όμως, ότι αυτό που ήθελε περισσότερο ο Πίνι Γκέρσον από τους παίκτες του, ήταν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, να ανεβάσουν το ρυθμό του αγώνα και μαζί τα επίπεδα του σκορ, ώστε να μην μπορεί να ακολουθήσει η ΑΕΚ. Ωστόσο, η Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε κοντά στον Ολυμπιακό κι ας έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης στα πρώτα λεπτά (έξι συνεχόμενους πόντους).

Με τους Σι, Κυρίτση και Ουέσον η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν άφησε τον αντίπαλό της να ξεφύγει στο σκορ και μάλιστα προηγήθηκε με 14-10 πριν ακολουθήσει ένα 0-5 σερί του Ολυμπιακού και κυρίως πριν πάρει το όπλο του ο Αρβιντας Ματσιγιάουσκας.

Ο Λιθουανός σταρ της ομάδας του Πειραιά ήταν για ακόμη ένα -ελληνικό- βράδυ "ζεστός" και με δικές του προσπάθειες, οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 25-29 της 1ης περιόδου, σκορ που μαρτυρούσε την επιθετική φιλοσοφία των ερυθρολεύκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος (έτρεξε και έβγαλε αρκετούς αιφνιδιασμούς), την ώρα που η ΑΕΚ παρουσιαζόταν άστοχη όχι μόνο από την περιφέρεια, αλλά και από τη γραμμή των βολών, από την οποία "πέταξε" πολύτιμους πόντους που θα μπορούσαν να "κρατήσουν" τη διαφορά σε καλύτερα επίπεδα από αυτά του 33-43, σκορ με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά και αυτά του 38-49 (σκορ ημιχρόνου).

Πάντως, ήταν φανερό ότι η "χαλαρότητα" που είχε η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού μπορούσε να αποβεί επικίνδυνη, αν η ΑΕΚ έβρισκε στόχο από την περιφέρεια, πράγμα που έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα ο Έιβερι πήρε "φωτιά" και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ΑΕΚ και πάλι στο παιχνίδι, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι είχαν μια διαφορά επτά πόντων (51-58).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 60-58, άγχωσαν τους ερυθρόλευκους που δεν έκαναν λογικές επιθέσεις και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 63-63, κάτι που προμήνυε μεγάλη μάχη στην τελευταία περίοδο.

Όμως, ο Ολυμπιακός είχε διαφορετική άποψη και δεν είχε όρεξη... για μάχη. Πήρε γρήγορα διαφορά πέντε πόντων με τον Βασιλόπουλο να ανεβάζει την απόδοσή του και στη συνέχεια το σκορ έγινε 65-75, την ώρα που η ΑΕΚ έδειχνε να χάνει την επαφή με τη νίκη. Η τελευταία προσπάθεια της Ένωσης να επανέλθει ήταν με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Κυρίτση (70-75), αλλά αυτοί δεν ήταν αρκετοί.

Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τις λύσεις, ήταν αποφασισμένος να μην φύγει ηττημένος από το ΟΑΚΑ και με σωστή άμυνα και προσεγμένες επιθέσεις πήρε τη νίκη με 77-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 38-49, 63-63, 77-85

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 11 (1), Σι 15 (1), Ταπούτος 2, Κυρίτσης 18 (1), Χατζής, Μπάρλος 6 (1), Έιβερι 22 (6), Σίμτσακ, Βασίλιεβιτς 3 (1), Πάβιτς.

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 12 (1), Παπαμακάριος 6, Πρίντεζης 17 (1), Ματσιγιάουσκας 23 (2), Καυκής 2, Μπουρούσης 8 (1), Τσακαλίδης, Τεόντοσιτς, Βασιλόπουλος 13 (3), Βασιλειάδης, Τζάκσον 4.

"Αφιερωμένη η νίκη στον Κιντέλ και τον... Νίκο"

Ο Κιντέλ Γουντς απουσίαζε από τον αγώνα με την ΑΕΚ, αφού ο θάνατος του 13χρονου ξάδερφού του τον ανάγκασε να πάει στις ΗΠΑ για να βρεθεί κοντά στην οικογένειά του. Ο Γιώργος Πρίντεζης στις δηλώσεις του μετά το ματς όχι μόνο δεν ξέχασε τον Αμερικανό συμπαίκτη του, αλλά του αφιέρωσε και τη νίκη: " Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον Q εκ μέρους όλων των συμπαικτών μου. Του εκφράζω τα συλληπητήριά μου και τον περιμένουμε να επιστρέψει γρήγορα".

Ο Πρίντεζης, ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού, είχε πρόβλημα τραυματισμού, αλλά προσπάθησε και τελικά έδωσε το "παρών" στο ΟΑΚΑ: " Με βοήθησαν όλοι και κυρίως ο φυσιοθεραπευτής της ομάδας, Νίκος Λυκουρέσης. Ο γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει φόβος υποτροπής και πώς εξαρτιόταν από το πόσο εγώ ο ίδιος θα άντεχα τον πόνο. Πήρα ένα χάπι και μπήκα στο γήπεδο, γιατί εκτιμάω τα όσα μου έχει δώσει αυτή η ομάδα και γι' αυτό άντεξα τον πόνο".

Ο Πίνι Γκέρσον με τη σειρά του θέλησε να πει ευχαριστώ στον Νίκο Λυκουρέση, αλλά και τους Έλληνες παίκτες της ομάδας που έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στην επίτευξη της νίκης: " Είχαμε τρεις τραυματίες και θέλω να ευχαριστήσω τον Νίκο για τη δουλειά που έκανε όλη την εβδομάδα, ώστε να έχω τους παίκτες στη διάθεσή μου.

Οι Έλληνες ήταν πολύ καλοί και κάλυψαν τα κενά των Γκριρ και Γουντς, όπως δεν άφησαν να φανεί και η κακή απόδοση του Τζάκσον. Το παιχνίδι του Κυπέλλου με την ΑΕΚ θα είναι πολύ δύσκολο, αφού η αντίπαλός μας έπαιξε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ελπίζω πάντως, να έχω όλους τους παίκτες στη διάθεσή μου. Οι Έλληνες παίκτες ξέρουν την Α1 και είναι έμπειροι και γι' αυτό θέλαμε φέτος να έχουμε μεγάλο πάγκο. Όταν κάποιος λείπει, κάποιος άλλος καλύπτει το κενό του και μπορεί να μη σκοράρει το ίδιο, αλλά θα κάνει πολλές δουλειές".

Αγγέλου: "Ο κόσμος είναι απαιτητικός"

Ο Βαγγέλης Αγγέλου μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου δεν θέλησε να αναφερθεί στην απουσία του κόσμου ακόμη και στο ματς με τον Ολυμπιακό: " Νομίζω ότι δεν είμαι αρμόδιος να μιλήσω για τον κόσμο, γιατί είμαι καινούριος στην ομάδα. Ο κόσμος στις μεγάλες ομάδες έχει απαιτήσεις. Εγώ αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι κάνουμε καλή δουλειά και θέλουμε να πείσουμε τον κόσμο.

Ξέραμε τα προβλήματα του Ολυμπιακού, αλλά κι εμείς είχαμε τρία που δεν τα κάναμε γνωστά. Οι Ουέσον και Έιβερι ήταν απροπόνητοι μέχρι την Πέμπτη και ο Κυρίτσης είχε πρόβλημα στο δικέφαλο. Περιμέναμε ότι ο Ολυμπιακός θα μας χτυπήσει μέσα στη ρακέτα με τους Τζάκσον, Μπορούση και Τσακαλίδη. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάναμε, αλλά δεν μου αρέσε όπως αντιδράσαμε στα κρίσιμα σημεία".

Όσο για το αν θα παίξει ο Ριβέρα στο ματς για το Κύπελλο, τόνισε: " Η διοίκηση της ομάδας προσπαθεί. Εμείς θα προετοιμάσουμε την ομάδα και δεν θέλουμε να προδώσουμε την εμπιστοσύνη των παικτών μας. Αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές".