ΑΙΓΑΛΕΩ

Νίκη εν μέσω παραπόνων

Πάτερσον-Καϊμακόγλου

Μία βολή του Τζάαμπερ, 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έδωσε στο Αιγάλεω τη νίκη με 73-72, απέναντι στο Μαρούσι

Οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του Αμαρουσίου, διαμαρτυρήθηκαν έντονα μετά το τέλος του αγώνα, για φάουλ στον Χαραλαμπίδη, κατά τη διάρκεια της τελευταίας επίθεσης και μάλλον έχουν δίκιο αφού ο Καλλινικίδης φάνηκε να απωθεί τον παίκτη των φιλοξενουμένων.
Παρά το γεγονός ότι το Μαρούσι πήρε δύο φορές το προβάδισμα κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ο Ιμπραΐμ Τζάαμπερ, ήταν αυτός που έδωσε και πάλι λύσεις στην ομάδα του. Το 9-6 για το "Σίτι" έγινε με ένα σερί 0-6 των φιλοξενουμένων, 9-12 και στη συνέχεια 12-16. Όταν, όμως, οι Καλλινικίδης και Νικολαΐδης, έκαναν ένα σερί 5-0 για να ισοφαρίσει η ομάδα τους, ο Τζάαμπερ, πήρε τ' όπλο του και με 5 δικούς του πόντους, διαμόρφωσε το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Αμερικανός, ήταν αυτός που με τον έβδομο συνεχόμενο πόντο του, έκανε το 23-16 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και στη συνέχεια, ο Μάρας, με δικούς του πόντους έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +9 (27-18). Χάρη σε τρίποντο του Καλλινικίδη, που απέδειξε την αξιοπιστία του σε ακόμα ένα παιχνίδι, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήιο νούμερο (30-20) και εκεί σταθεροποιήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Καϊμακόγλου και Μπράιαντ να μειώσουν. Τελικά το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +9 (44-35).

Το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να συνεχίζουν να είναι μπροστά στο σκορ. Οι Τζάαμπερ και Πάτερσον, κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, αλλά με τον Χαραλαμπίδη να δίνει λύσεις στο Μαρούσι, η διαφορά μειώθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου, στους 5 (63-58).

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, στην τελευταία περίοδο όταν 7 λεπτά πριν τη λήξη, το σκορ έγινε 66-64 και στη συνέχεια, 68-67. Ο περιορισμός του Τζάαμπερ, που εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Αμαρουσίου και ο τρυματισμός του Πάτερσον, που αποχώρησε τρία λεπτά πριν το τέλος, έκοψαν τη φόρα του Αιγάλεω και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τα λάθη να γίνονται εκατέρωθεν. Ο Τέιλορ, ήταν αυτός που ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο Τζάαμπερ έδωσε τη νίκη τελικά, στο Αιγάλεω, που έφτασε τις 7 νίκες σε 9 αγώνες Πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-35, 63-58, 73-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Αιγάλεω (Σκουρτόπουλος): Πάτερσον 15 (1), Νικολαΐδης 8 (2), Λόλας, Χόχλερ, Μαγκουνής 5 (1), Τζάαμπερ 19 (1), Μπρέισι 7 (1), Καλλινικίδης 7 (1), Μάρας 8, Μαριάνοβιτς 4

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 15, Νοέας 3 (1), Χαραλαμπίδης 12 (2), Μπουντούρης, Τζάζβιν 3, Μπράιαντ 12 (1), Μαυροειδής 2, Κογιαντίνοβιτς 6 (1), Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 15 (1)

Σκουρτόπουλος: " Το μυαλό μας ήταν μακριά"
Αναφερόμενος στη νίκη της ομάδας του, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, τόνισε ότι οι παίκτες του δεν είχαν το μυαλό τους στο παιχνίδι, αλλά τους δικαιολόγησε.

" Είναι το μόνο παιχνίδι που δεν είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα όχι λόγω του φινάλε, αλλά για το γεγονός ότι βγήκαμε εκτός προγραμματισμού. Μας έλειψε η πάσα και καταλήξαμε στο ένας εναντίον ενός που δεν μας βοηθάει ως μπάσκετ. Τα ριμπάουντ αποτέλεσαν ένα κενό κάτι που θεωρώ απαράδεκτο".

"Το μυαλό μας ίσως να ήταν λίγο πιο μακριά από εκεί που πρέπει, γιατί τα παιδιά αξίζουν την ξεκούραση που θα έρθει. Θα συμφωνήσω ότι τα κριτήρια για τους διαιτητές ήταν διαφορετικά από φάση σε φάση. Ο κόσμος μας μεταδίδει τη χαρά και τον ενθουσιασμό του για τη νίκη".

Ο προπονητής του Αμαρουσίου, Σούλης Μαρκόπουλος, τόνισε ότι η πορεία του Αιγάλεω, κάνει καλό στο Πρωτάθλημα: " Το Αιγάλεω παίζει και κοιτάζει όλους τους αντιπάλους στα μάτια κάτι που δίνει υγεία στο Πρωτάθλημα. Ο αγώνας είχε δύο όψεις ιδιαίτερα για μάς, αφού στο πρώτο ημίχρονο λόγω της αστάθειας στην άμυνα επιτρέψαμε πολλούς πόντους στον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο κλείσαμε τα ατού του".

Στη συνέχεια, ο τεχνικός των "κιτρίνων", μίλησε και για την αδικία εις βάρος της ομάδας του: " Όταν ένας αγώνας τελειώνει στον πόντο μπορείς να εκφράσεις παράπονο. Αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι αδικηθήκαμε σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Ο Χαραλαμπίδης για παράδειγμα δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή. Μπορεί όμως και να μην είμαι αντικειμενικός βλέποντας τα πράγματα από την πλευρά της ομάδας μου".

"Παρόλα αυτά πιστεύω ότι κάναμε εμείς λάθη καθώς δεν περάσαμε. Ψάχνουμε ένα πλέι μέικερ αλλά στην αγορά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που να μας βοηθήσει. Σε ότι αφορά στην άμυνα στον Τζάαμπερ είχαμε πει να μπούμε δυνατά στις φάσεις όχι εσκεμμένα να του κάνουμε φάουλ. Αυτό έγινε στο τέλος

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής
1' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης
2' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης
2' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ
3' Τρίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής
3' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης
4' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (9-6)
Για πρώτη φορά στο +3 το Αιγάλεω με το πρώτο καλάθι του Αμερικανού
5' Τρίποντο Μαρούσι Μπράιαντ
6' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς
Μπροστά το Μαρούσι με σερί 0-6
6' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (11-12)
Στον πόντο μειώνει ο Αμερικανός
7' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης
7' Δίποντο Μαρούσι Τέιλορ
Κρατάει το προβάδισμα το Μαρούσι που βρίσκει λύσεις
8' Τρίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης
8' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης
Ισοφαρίζει εκ νέου το Αιγάλεω
9' Τρίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (19-16)
Το πρώτο τρίποντο για τον σταρ του "Σίτι" που δίνει προβάδισμα στην ομάδα του
10' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (21-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-16
Παρά το γεγονός ότι είχε μείνει δύο φορές πίσω στο σκορ, το Αιγάλεω κλείνει προηγούμενο με 5 πόντους το δεκάλεπτο, χάρη στην άνοδο του Τζάαμπερ
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (23-16)
Ο Αμερικανός φτάνει τους 9 συνεχόμενους πόντους και δίνει "αέρα" 7 πόντων στην ομάδα του
12' Δίποντο Αιγάλεω Μάρας
12' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
13' Δίποντο Αιγάλεω Μάρας (27-18)
Ανεβαίνει κι ο Μάρας που με δύο δικά του καλάθια δίνει προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του
13' Τρίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης
Σε διψήφιο αριθμό πόντων η διαφορά (30-20) χάρη στο τρίποντο του αρχηγού που φτάνει τους 7 πόντους
14' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ
14' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
15' Δύο βολές Μαρούσι Μπράιαντ
15' Δίποντο Αιγάλεω Μπρέισι
15' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον
16' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
Ο Έλληνας άσος δίνει λύσεις, αλλά η διαφορά μένει στους 8 (34-26)
17' Δίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης (36-26)
17' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
17' Δίποντο Μαρούσι Τέιλορ
Μειώνει στους 6 το Μαρούσι (36-30)
18' Τρίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης (39-30)
Ξανά στους 9 η διαφορά για το Αιγάλεω που βρίσκει λύσεις παρά την αφλογιστία στο δεύτερο δεκάλεπτο του Τζάαμπερ
18' Δύο βολές Αιγάλεω Πάτερσον (41-30)
19' Δίποντο Αιγάλεω Μάρας
19' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης
20' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου
20' Λήξη ημιχρόνου 44-35
Με προβάδισμα 9 πόντων του Αιγέλω ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης
Στους 7 έχει μειώσει (48-41) το Μαρούσι
22' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ
23' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
Στους 13 φτάνει ο Έλληνας άσος που είναι ο καλύτερος του Αμαρουσίου
24' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ
Στους 18 ο Αμερικανός που παρά το γεγονός ότι έχει χάσει πολλές βολές είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς
27' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον
Στους 11 και πάλι η διαφορά για το Αιγάλεω (63-52)
28' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου
29' Τρίποντο Μαρούσι Νοέας
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-58
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Σχόλιο
Στους 2 έχει μειώσει το Μαρούσι και το παιχνίδι έχει γίνει ντέρμπι
35' Δύο βολές
40' Δίποντο Μαρούσι Τέιλορ (72-72)
40' Σχόλιο Αιγάλεω Τζάαμπερ
Μία βολή βάζει ο Τζάαμπερ
40' Λήξη αγώνα 73-72
Ο Μπράιαντ έχασε το σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του, 8 δέκατα πριν τη λήξη, έτσι χάρη στη μία βολή του Τζάαμπερ το "Σίτι" πήρε ακόμα μία νίκη στο Πρωτάθλημα