Η 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα

ΡΙΒΑΛΝΤΟ

Σίφουνας στη Λιβαδειά ο Παναθηναϊκός (4-0) "αγγίζει" την ΑΕΚ που έχασε 2-1 από τον Ηρακλή

Το Σάββατο ο Ολυμπιακός αν και έχανε στο ημίχρονο, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 2-1, χάρη στις δυο κεφαλιές των Τοροσίδη-Κοβάσεβιτς
Στο ματς που άνοιξε την 7η αγωνιστική ο Πανιώνιος έπαιξε με... παίκτη παραπάνω (χρεώθηκε με δύο κίτρινες ο Κουμουρτζί αλλά δεν αποβλήθηκε!) και απέσπασε ισοπαλία από τον Εργοτέλη. Την Κυριακή, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 1-0, ενώ ισόπαλο 2-2, τελείωσε ο αγώνας ανάμεσα στη Καλαμαριά και τον Αστέρα Τρίπολης. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τα παιχνίδια Άρη-Βέροιας και Λάρισας-Ξάνθης

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 3 Νοεμβρίου 2007

Εργοτέλης-Πανιώνιος: 1-1

Διαιτητής: Βασίλης Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Σε έναν αγώνα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του, ο Πανιώνιος, πήρε μόλις ένα βαθμό, παίζοντας με 11 παίκτες καθόλη την διάρκεια του αγώνα παρά την αποβολή του Κουμορτζί (!!!). Τα γκολ οι Κορδονούρης-Νικολάου

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: 2-1

Διαιτητής: Κυριάκος Παπασταμάτης (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Εκτός έδρας δεν έχει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, όμως ο Ολυμπιακός μέσα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" δεν αφήνει βαθμούς να του ξεφύγουν. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, ο πρωταθλητής Ελλάδας πήρε μία δύσκολη και αγχωτική νίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-1 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Κυριακή, 4 Νοεμβρίου 2007

Απόλλων Κ.-Αστέρας Τ. 2-2

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ύστερα από ένα συναρπαστικό ματς, Απόλλων Καλαμαριάς και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με τους γηπεδούχους από το 54' να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Παπαδόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με γκολ του Φιλόμενο (16', 69'), όμως οι Πόντιοι είχαν ισάριθμες απαντήσεις, με τους Φαβάλι (38') και Αμπονσά (81').

Ατρόμητος-ΟΦΗ 1-0

Διαιτητής: Ηλίας Μαζαράκος (Αρτας)
Γήπεδο: Περιστερίου

Αν και αγωνιζόταν από το 58' με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ολιβέιρα με δύο κίτρινες κάρτες, ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ με σκόρερ τον Λουτσιάνο, αποτέλεσμα που τον διατηρεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 60' ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Σφακιανάκη, όμως ήταν ο Ατρόμητος η ομάδα που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον "συνήθη ύποπτο" Λουτσιάνο. Οι Περιστεριώτες με αυτή τη νίκη βρίσκονται στην 4η θέση, ενώ οι Κρητικοί έφθασαν πλέον τις τρεις συνεχόμενες ήττες.

ΑΕΚ-Ηρακλής 1-2

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Σ΄έναν συναρπαστικό αγώνα με πολλές ευκαιρίες, ένταση και πάθος ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο την ατυχία της ΑΕΚ και την επιθετική του αποτελεσματικότητα και κατέκτησε ένα σπουδαίο τρίποντο, αναγκάζοντας τους παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ όχι μόνο να δεχθούν τα πρώτα δύο τέρματα την φετινή σεζόν αλλά να γνωρίσουν και μια απρόσμενη ήττα.

Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 0-4

Διαιτητής: Θανάσης Γκαϊτατζής (Δράμας)
Γήπεδο: Δημοτικό Λιβαδειάς

Μια απολαυστική εκδρομή στην Λιβαδειά έκανε ο Παναθηναϊκός που φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την ομάδα της Βοιωτίας και με την εντυπωσιακή του νίκη (0-4) μείωσε την διαφορά από την κορυφή σε απόσταση βολής.

Πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη νίκη σε σκορ την φετινή περίοδο οι παίκτες του Πεσέιρο πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Σαλπιγγίδη (7’), Ιβανσιτς (22’), Τζιόλη (54’) και Μάντζιο (82’) και έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει των ματς με Κοπεγχάγη (για ΟΥΕΦΑ) και ΑΕΚ (Σούπερ Λίγκα).

Οι γηπεδούχοι που έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την αποβολή του Σιντζέλοντς, δεν έδειξαν το καλό πρόσωπο που έδειχναν μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Στην εκπνοή οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Ν’ Ντόι (δοκάρι).

Αρης-Βέροια 1-0

Διαιτητής: Σπύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

Ένα τέρμα του Ρονάλντο στο 32' χάρισε το "τρίποντο" στον Άρη που διατήρησε για έναν ακόμα αγώνα αήττητη την έδρα του. Οι φιλοξενούμενοι έχουν λόγο να διαμαρτύρονται για την άδικη αποβολή του Πετκάκη, αλλά και το (χαμένο) πέναλτι που δόθηκε σε μαρκάρισμα στον Κόκε στο 58ο λεπτό.

Λάρισα-Σκόντα Ξάνθη 0-0

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Δύο όψεις είχε ο αγώνας του Αλκαζάρ μεταξύ της Λάρισας και της Ξάνθης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν νευρικό με πολλά φάουλ και ελάχιστες φάσεις ενώ η επανάληψη ήταν διαφορετική με χαμένο πέναλτι για την Ξάνθη, δοκάρι για τους γηπεδούχους και μεγαλύτερη ώρα αγωνιστικής δράσης των δύο ομάδων.

Το άγχος για την κατάκτηση των βαθμών αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα για την χαμηλή απόδοση των δύο ομάδων που παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Η Λάρισα παρέμεινε χωρίς εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η Ξάνθη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες πήρε τον πρώτο της βαθμό.