ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Εντυπωσιάζει ο Μπόρχα

Μπορχα

Ο Φέλιξ Μπόρχα σημείωσε δυο γκολ στη νίκη της Μάϊντζ επί της Άουε με 4-1 για την 9η αγωνιστική της Β' κατηγορίας

Ο Φέλιξ Μπόρχα τείνει να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην προσπάθεια της Μάιντζ να επιστρέψει στην Bundesliga. O επιθετικός απο το Εκουαδόρ σημείωσε δυο γκολ στη νίκη της ομάδας του επί της Άουε με 4-1 και στο 83' που έγινε αλλαγή (έδωσε την θέση του στον Βράντσιτς) γνώρισε την αποθέωση απο τους οπαδούς.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 1-0 με το γκολ του Χέλερ στο 23' που αξιοποίησε την ατομική προσπάθεια του Λόοσε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κλοπ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να φέρουν τα πάνω-κάτω.

Στο 59' ο Αμρί έκανε την μακρινή πάσα προς τον Μπόρχα που διεκδίκησε την μπάλα και κατάφερε απο κοντινή απόσταση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Στο επόμενο λεπτό ο Αμρί έγινε κάτοχος της μπάλας υπό την πίεση του Κουρτ, ωστόσο κατάφερε να κάνει το σουτ με το δεξί και να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κέλερ (2-1).

Η αντεπίθεση της Μάιντζ δεν σταμάτησε εκεί. Στο 66' ο Μπάλιακ έκανε την σέντρα απο τ' αριστερά, ο Μπόρχα πρόλαβε τον Πάουλους και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Κέλερ κάνοντας το 3-1, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 85' ο Γκούνκελ.