ΠΟΛΟ

Εθνικός-Ντιναμό Μόσχας: 16-15

Μπάλα-περίεργη

Σπουδαία νίκη με 16-15 επί της Ντιναμό Μόσχας πήρε ο Εθνικός που είναι πλέον κοντά στους "8" του LEN Trophy

Πλέον η ομάδα του Κουν Πλασμάγιερ θα διεκδικήσει την πρωτιά του Γ' ομίλου της δεύτερης προκριματικής φάσης, στο παιχνίδι της Κυριακής με την Πλεμπίσιτο Πάντοβα στις 12:15 στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά.
Όσο για το ματς του Σαββάτου οι "κυανόλευκες" μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 7-3, ωστόσο η ρώσικη ομάδα αντεπιτέθηκε και με σερί 1-6 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 9-8.

Στην τρίτη περίοδο η Ντιναμό συνέχισε να είναι μπροστά αλλά με αντεπίθεση στην τελευταία ο Εθνικός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 7-3, 1-6, 3-4, 5-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Εθνικός: Βαν Μπέλκουμ 6, Νοξ 3, Μάστορη 2, Γαρυφάλλου 2, Μπαρτούκοβα 2, Τετζαλίδου

Ντιναμό: Καλίκινα 5, Καρποβίτσοβα 5, Γιόνκοβα 2, Ντεβρατίνοβα 2, Σακίρεβα