ΠΟΛΟ

Η 7η αγωνιστική της Α1

Τσικι

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι των αιωνίων του Πειραιά, ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 13-10 του Εθνικού

Εθνικός-Ολυμπιακός: 10-13
Οι "ερυθρόλευκοι" εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τον Γιώργο Αφρουδάκη, στην πρώτη περίοδο και χάρη στα δύο γκολ του διεθνούς φουνταριστού αλλά και τις πολλές αποβολές που κέρδισε, έκλεισαν το οκτάλεπτο προηγούμενοι με 2-6, κάνοντας ένα σερί 0-4 μετά το 2-2, με όλα τα γκολ τους στον παίκτη παραπάνω (Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος, Σάντα).

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Εθνικός, πάλεψε για να ισορροπήσει το παιχνίδι και παρότι δέχθηκε μόλις δύο γκολ στη δεύτερη περίοδο, σημείωσε κι αυτός δύο με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί με σκορ 8-4 για τους Πρωταθλητές, με τον "Αυτοκράτορα", να χάνει αρκετές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω για να "ροκανίσει" κι άλλο τη διαφορά.

Με το γρήγορο γκολ που σημείωσε ο Βουλγαράκης στην αρχή του δευτέρους μέρους, οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν μετά από αρκετή ώρα στα τρία γκολ, αλλά ο Νίκιτς, ήταν αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του για να κάνει το 6-10 με δύο σερί τέρματα. Η διαφορά ανέβηκε και στα 5 γκολ, όταν ο Σάντα έκανε το 6-11, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 8-12.

Το μόνο που κατάφερε στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Εθνικός, ήταν να μειώσει στα τρία γκολ τη διαφορά, χάρη στα τέρματα του Καλακώνα και να μειώσει σε 10-13, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 2-2, 4-4, 2-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Εθνικός (Βολτυράκης): Καλακώνας 3, Χατζηκυριακάκης 2, Βουλγαράκης 2, Μυλωνάκης 2, Μάζης

Ολυμπιακός (Πάτερος): Σάντα 4, Χατζηθεοδώρου 3, Γ. Αφρουδάκης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Νίκιτς 2

Ο Χρήστος Αφρουδάκης, είπε, για τη νίκη απέναντι στην πρώην ομάδα του: " Δεν πρόλαβα να παίξω αρκετά στον Εθνικό πέρυσι, γιατί στη μεγαλύτερη διάρκεια της σεζόν, είχα πρόβλημα τραυματισμού. Τα συναισθήματα είναι περίεργα και δεν περιγράφονται σε αυτές τις περιπτώσεις. Πάντως οι δύο ομάδες, είναι αυτές που θα πρωταγωνιστήσουν φέτος στην Α1, μαζί και με τον Πανιώνιο".

O Mάκης Βολτυράκης, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: " Όσον αφορά στη διαφορά, δεν είμαι ικανοποιημένος, ειδικά από την απόδοσή μας στον παίκτη λιγότερο, που έκρινε τελικά τον αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Στοίχισε η απουσία του Αντώνη και του Στελλάτου".

Παναθηναϊκός-ΝΕΠ: 10-11
Ντεμπούτο με νίκη έκανε στον πάγκο της ΝΕΠ, ο Μίρο Τρούμπιτς. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 11-10 μέσα στο ΟΑΚΑ, του Παναθηναϊκού.

Παρά την επιστροφή του Μπιτσάκου, οι "πράσινοι", δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο ματς που ήταν από την αρχή ντέρμπι και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι Πατρινοί, είχαν επιμέρους σκορ 2-1.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 4-4, 1-2

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Νάστραν 2, Καφετζόπουλος 2, Δερμιτζάκηςε 2, Μπιτσάκος, Τσόκας 2, Κοκκάλας

ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Πλατανίτης 3, Ρατσούνιτσα 3, Σαλπαδήμας 2, Λαμπάτος, Αντίοχος, Γεωργαράς

Χανιά-Βουλιαγμένη: 7-6
Απρόσμενη ήττα με 7-6 από τα Χανιά, γνώρισε στην Κρήτη, η Βουλιαγμένη, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής, της Α1 ανδρών. Οι "νησιώτες" πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα και με βάση το πρόγραμμα της συνέχειας, μπορούν να πάρουν τα αποτελέσματα που θέλουν για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στη δεύτερη περίοδο, με 4-1, πριν μειώσει η Βουλιαγμένη σε 4-3 (σκορ ημιχρόνου) και στη συνέχεια ισοφαρίσει σε 4-4, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, τα Χανιά κατάφεραν χάρη στα γκολ των Κρέκοβιτς και Βλαζάκη, να κάνουν το 6-4 και ο ΝΟΒ, δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Αρχικά ο Κατσαούνης, μείωσε σε 6-5, αλλά και πάλι ο Κρέκοβιτς αύξησε τη διαφορά, κάνοντας το 7-5 και ο Καρούντζος, διαμόρφωσε το τελικό, 7-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 0-1, 3-2

Χανιά (Μαχαίρας): Κρέκοβιτς 3, Βλαζάκης, Φράγκος, Χαριτάκης, Βιζυράκης

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Καρούντζος 3, Αγγελίδης, Κατσαούνης, Μιτελούδης,

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του ΝΟΒ, είπε: " Δεν παίξαμε καλά και χάσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στα Χανιά και καλή συνέχεια".

Κέρκυρα–Χίος: 11-11
Τον πρώτο της βαθμό στην Α1 πήρε η Κέρκυρα, που απέσπασε ισοπαλία 11-11 από τη Χίο, στο νησί των "Φαιάκων".

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-6 στην αρχή του τρίτου οκταλέπτου, η ομάδα του Μπαΐκοβιτς, ανέτρεψε το σκορ και με σερί 4-0, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Γιώργος Φουντούλης, έδωσε και πάλι την πρωτοπορία στους Χιώτες, αλλά ο Καρδώνας, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό, 11-11.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-6, 5-2, 0-0

Κέρκυρα (Μπαΐκοβιτς): Βράνιες 4, Βούκσεβιτς 2, Μίσιτς 2, Μουζακίτης, Καρδώνας, Νεράντζης

Χίος (Αντριτς): Γιάννης Φουντούλης 4, Παππάς 2, Γιώργος Φουντούλης 2, Πόποβιτς, Ελμισιάν, Ντούλος

Παλαιό Φάληρο–ΠΑΟΚ: 14-14
Ισοπαλία 14-14 απέσπασε στην έδρα του Παλαιού Φαλήρου, ο ΠΑΟΚ, σε ένα ματς που παρουσίασε φοβερό θέαμα χάρη στα 28 γκολ που σημειώθηκαν συνολικά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος η ομάδα του Βλάχου, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 14-13. Ο Αλιχανίδης, ήταν αυτός που χάλασε το... πάρτυ του Φαλήρου, αφού στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, που έγινε με παίκτη παραπάνω, ευστόχησε με τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 3-4, 4-3, 4-3

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Κόχειλας 5, Βουκίσεβιτς 3, Δ. Μητρόπουλος 2, Κόλιανιν 2, Κατσουλάκης 2.

ΠΑΟΚ (Μικέδης): Ψύχος 4, Κρστόβιτς 2, Σαρησάββας 2, Γκάλιτς 2, Αλιχανίδης, Γιάιτς, Νάκος, Κατρουζανάκης

Πανιώνιος-Γλυφάδα: 12-8
Ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Α1 ο Πανιώνιος, που επικράτησε με 12-8 της Γλυφάδας, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, με τον Θωμάκο, να είναι και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (4 γκολ) και αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, μετά από δύο αγωνιστικές.

Οι "κυανέρυθροι" προηγήθηκαν με 4-1 στην πρώτη περίοδο και από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασαν το προβάδισμα, "καθαρίζοντας", ουσιαστικά το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 1-1, 4-3

Πανιώνιος (Λούδης): Θωμάκος 4, Τίντσιτς 2, Αναστασιάδης, Τζαμαντάκης, Λιοτσάκης, Μουρίκης, Γκέργκελι, Μπουρνάζος

Γλυφάδα (Λοράντος): Γούνας 3, Παπαδόπουλος 2, Φαναριώτογλου 2, Εμμανουηλίδης