Oι αναμετρήσεις της 4η αγωνιστικής

Αστερας Τριπολης πανηγυρικο

Απόλυτη ΑΕΚ, τέσσερις νίκες και μηδέν παθητικό. Σφαλιάρα του Αστέρα Τρίπολης στον ΠΑΟ (videos)

Ο Ολυμπιακός, που την Παρασκευή παρουσίασε το "θρυλικό" μονοθέσιο της Φόρμουλα, δεν χρειάστηκε να πατήσει... γκάζι για να πάρει τους βαθμούς κόντρα στον Απόλλωνα στο Καραϊσκάκη (σε ένα εορταστικό κλίμα λόγω Βρέμης), ενώ ο ΠΑΟΚ κι ο ΟΦΗ μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας στην Τούμπα (2-2).
Στο Αλκαζάρ έγινε μεγάλο ματς, καθώς ο Λεβαδειακός προηγήθηκε δυο φορές, η Λάρισα ισοφάρισε και πέρασε με 3-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 3-3 στις καθυστερήσεις! Ο Άρης πέρασε από το Ηράκλειο (πρώτη νίκη με 1-0) κόντρα στον Εργοτέλη, ο Ατρόμητος "ξέρανε" την Ξάνθη (1-0) εκτός έδρας, ενώ στο 1-1 έμειναν Ηρακλής και Βέροια.

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 6 Οκτωβρίου 2007

Ολυμπιακός-Απόλλων Καλαμαριάς: 1-0

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: "Καραϊσκάκη"

Ο Ολυμπιακός πήρε μία επαγγελματική νίκη (είναι της... μόδας η συγκεκριμένη έκφραση) και για πρώτη φορά φέτος πέτυχε το απόλυτο σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια. Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 1-0 και έφτασαν τους 8 βαθμούς.

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: 2-2

Διαιτητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)
Γήπεδο: Τούμπας

Σε μια αναμέτρηση όπου το πρώτο ημίχρονο ήταν "όλα τα λεφτά", ΠΑΟΚ και ΟΦΗ μοιράστηκαν βαθμούς στην Τούμπα (2-2).

Κυριακή, 7 Οκτωβρίου 2007

Ηρακλής-Βέροια 1-1

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας στο Καυτανζόγλειο ανάμεσα στον Ηρακλή και τη Βέροια... Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League, ο "Γηραιός" ήρθε ισόπαλος με τη "βασίλισσα του βορρά", 1-1, με τους νεοφώτιστους να παίρνουν τον πολύτιμο βαθμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εργοτέλης-Αρης 0-1

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθηνών)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Σαραγόσα, ο Άρης πήρε και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με τέρμα του Ρονάλντο. Η ομάδα του Μπάγεβιτς, τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Ίβιτς.

Σκόντα Ξάνθη-Ατρόμητος Αθηνών 0-1

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Μ' ένα πανέμορφο γκολ του Γελαδάρη στο 42ο λεπτό, ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 1-0 στα "Πηγάδια".

Λάρισα-Λεβαδειακός 3-3

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Το "Αλκαζάρ" είχε φορέσει τα γιορτινά του, προκειμένου να αποθεώσει τους θριαμβευτές του "Ίγουντ Παρκ" που πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Κυπέλλου UEFA απέναντι στη Μπλάκμπερν, όμως ο Λεβαδειακός δεν είχε διάθεση να παίξει το ρόλο του κομπάρσου στο "βυσσινί" πάρτι της ομάδας του Γιώργου Δώνη.

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός1-0

Διαιτητής: Ρωμανός Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης εκμεταλλεύθηκε την απογοητευτική εμφάνιση του Παναθηναϊκού και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της σεζόν με 1-0. Οι γηπεδούχοι πήραν το "τρίποντο" με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρτινς στο 51ο λεπτό, μετά απο ανατροπή του Σέζαρεκ απο τον Σαριέγκι.

Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-3

Διαιτητής: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Να ξεχάσει την εμφάνιση και να κρατήσει μόνο συγκεκριμένα πράγματα θέλει η ΑΕΚ από τη νίκη της με 3-0 στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου.Αρχικά τους τρεις βαθμούς που την διατηρούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Έπειτα το γεγονός πως Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος, Σέζαρ άνοιξαν το λογαριασμό σκοράροντας για πρώτη φορά φέτος και τέλος, πως κράτησε ανέπαφη (10-0 γκολ) την εστία της για 360 λεπτά στο πρωτάθλημα κόντρα σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Σούπερ Λίγκα.