SERIE A

Όρθια στη Φλωρεντία η Ρόμα (videos)!

New Image

Συναρπαστικό σε θέαμα και σασπένς το μεγάλο ντέρμπι του "Φράνκι", με τις Φιορεντίνα και Ρόμα να έρχονται ισόπαλες 2-2. Έμφραγμα στο 93' για Μίλαν, ήττα με 2-1 από Παλέρμο, με νίκες προχώρησαν Ίντερ, Γιούβε και Νάπολι

Από το βράδυ της Τετάρτης όμως έχουν και συγκάτοικο, την Ίντερ, η οποία είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Σαμπντόρια (3-0), σε απόσταση ενός βαθμού βρίσκονται οι Παλέρμο, Γιουβέντους και Νάπολι.
Η Παλέρμο πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής, γυρίζοντας το 0-1 από τη Μίλαν και επικρατώντας με 2-1 στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα" (πρώτη ήττα για τους "ροσονέρι" στο πρωτάθλημα και τέταρτο σερί ματς που μένουν χωρίς νίκη), η Νάπολι έκαμψε πέντε λεπτά πριν τη λήξη την αντίσταση της Λιβόρνο (1-0), ενώ η Γιουβέντους φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την ουραγό Ρετζίνα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμιονς Λιγκ, Λάτσιο κόντρα στην Κάλιαρι (3-1), τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Σιένα, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να δίνει και πάλι το παρών κάτω από την εστία της.

Ματς για... χάι-λάιτ στη Φλωρεντία
Τρείς ημέρες μετά το 2-2 του "Ολίμπικο" με τη Γιουβέντους, η Ρόμα έφερε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα και το βράδυ της Τετάρτης, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι", αποτέλεσμα που διατήρησε τους Ρωμαίους στην κορυφή του βαθμολογικο πίνακα (11 πόντους), έχοντας πλέον για συγκάτοικο την Ίντερ.

Η Φιορεντίνα στον αντίποδα, η οποία δεν κατάφερε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά να πάρει τη νίκη εντός έδρας με αντίπαλο τη Ρόμα, διατήρησε το αήττητό της στο πρωτάθλημα (2 νίκες-3 ισοπαλίες) και έφτασε τους 9 πόντους, δύο λιγότερους από την αποψινή αντίπαλό της.

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ξεκίνησε με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς, καθώς η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 4ο λεπτό, με τον Βούτσινιτς (πήρε τη θέση του τραυματία Τότι στην κορυφή της επίθεσης) να τροφοδοτεί στα αριστερά τον Μαντσίνι σε ιδανική αντεπίθεση της Ρόμα, και τον Βραζιλιάνο να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φρέι.

Ένα λεπτό μετά ήρθε η "απάντηση" από τη Φιορεντίνα, με την κεφαλιά του Μούτου (σέντρα του Ντονταντέλ) να περνά 3 μέτρα έξω από την εστία του Ντόνι. Στο 11ο λεπτό δυνατό διαγώνιο σουτ του Ουϊφαλούσι πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Ρόμα, ενώ στο 16' εκπληκτικό σε δύναμη και ταχύτητα σουτ από τα 30 μέτρα του Μοντολίβο να περνάει και αυτό σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντόνι.

Η βροχή ήταν καταρρακτώδης στο "Αρτέμιο Φράνκι", όμως η Ρόμα κατάφερε να βάλει φωτιά στις εξέδρες που είχαν τοποθετηθεί οι εκδρομείς οπαδοί της στο 19ο λεπτό με ένα γκολ αριστούργημα!

Ο Ζιουλί άφησε με μαεστρικό τρόπο να περάσει η μπάλα κάτω από τα πόδια του μετά την πάσα που του έκανε ο Σισίνιο (ντεμπούτο του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ ως βασικός), αυτή έφτασε στον Μαντσίνι, ο οποίος βλέποντας τον Φρέι να είναι λίγο έξω από τη γραμμή της εστίας πραγματοποίησε ένα υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ που κατέληξε στο βάθος της εστίας των "βιόλα" για να γίνει το 0-1.

Η χαρά πάντως των φιλοξενουμένων κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς στο 24ο λεπτό ο Ντόνι έκανε άστοχη έξοδο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μοντολίβο, με τον κεντρικό αμυντικό Γκαμπερίνι να εκμεταλλεύεται το απρόσμενο "δώρο" και με μονοκόμματο αριστερό πλασέ να φέρνει το ματς στα ίσια.

Από εκεί και πέρα, η Φιορεντίνα πήρε τα ηνία του αγώνα, με τον Μούτου να γίνεται ο μοιραίος παίκτης καθώς έχασε (!) σπουδαίες ευκαιρίες για να παραβιάσει την εστία της Ρόμα.

Στο 32ο λεπτό, έγινε κάτοχος με τη μπάλα μετά από κόντρες στη μεγάλη περιοχή, με τον Σισίνιο όμως να βρίσκεται από μηχανής Θεός και να βγάζει την μπάλα σε κόρνερ μετά το σουτ του Ρουμάνου, ένα λεπτό μετά σουτ του Μούτου μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντόνι, ενώ στο 36ο λεπτό ολοκληρώθηκε ο... κύκλος των χαμένων ευκαιριών, με τον Ντόνι να απογειώνεται στην αριστερή του γωνία και να βγάζει σε κόρνερ φοβερή κεφαλιά του Μούτου.

Και αφού η Ρόμα "φλέρταρε" αποτυχημένα τόσες φορές με το 2-1, τελικά βρήκε εφαρμογή για μία ακόμη φορά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, που θέλει την ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες να το δέχεται τελικά.

Στο 37ο λεπτό, οι "τζαλορόσι" βγήκαν σφαίρα στην αντεπίθεση, ο Μαντσίνι από τα αριστερά, έδωσε στον Ακουιλάνι (είχε μπει στο 36' στη θέση του τραυματία Ταντέι), αυτός άφησε για τον επερχόμενο Ζιουλί, με τον Γάλλο να εκτελεί με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ένα καλοζυγισμένο σουτ τον Φρέι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Φιορεντίνα να πιέζει για την ισοφάριση, με τους "βιόλα" να απειλούν μάλιστα τρεις φορές την εστία του Ντόνι μέχρι τη συμπλήρωση του 60ου λεπτού.

Στο 48' το δεξί διαγώνιο σουτ του Σεμιόλι από το ύψος της περιοχής πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντόνι, ενώ εκτός εστίας πέρασαν και τα σουτ των Μούτου και Ουϊφαλούσι στα επόμενα λεπτά.

Από εκεί και πέρα, η Ρόμα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, βγήκε από την περιοχή της και δημιούργησε δύο πολύ μεγάλες φάσεις για να κάνει το 1-3 και να "τελειώσει" το ματς, με τον Φρέι όμως να λέει "όχι" σε ισάριθμες περιπτώσεις. Στο 73ο λεπτό απέκρουσε το κοντινό σουτ του Βούτσινιτς, ενώ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ με τις γροθιές, εκπληκτικό σουτ του Πιζάρο από απόσταση 30 μέτρων!

Η Ρόμα δεν πέτυχε γκολ και "τιμωρήθηκε" με τη σειρά της στο 80ο λεπτό, με τον Βιέρι να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Φεράρι (ο Σπαλέτι τον επέλεξε για παρτενέρ του Μεξές στο κέντρο της άμυνας, στη θέση του Ζουάν), και τον Άντριαν Μούτου να νικάει από τα 11 βήματα τον Ντόνι, κάνοντας το 2-2 και πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το 4ο του γκόλ φέτος στη Serie A.

Το γκολ αυτό αποτέλεσε εφαλτήριο και για τις δύο ομάδες να ψάξουν το τρίτο (νικητήριο) γκολ, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη, σε ένα ματς που αποτέλεσε διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Το σουτ του Βούτσινιτς μέσα από την περιοχή στο 82ο λεπτό αποκρούστηκε από τον Φρέι, με τον γκολκίπερ της Φιορεντίνα να εκτινάσεται εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία στο 86ο λεπτό για να βγάλει σε κόρνερ υπέροχα εκτελεσμένο φάουλ από τον Ντε Ρόσι.

Στο ίδιο λεπτό, η κεφαλιά του Μεξές από κοντά μετά από σέντρα του Πανούτσι πέρασε ένα μέτρο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ντόνι!

Τα κατορθώματα του Φρέι ζήλεψε και ο συνάδελφός του, Ντόνι, ο οποίος τρία λεπτά πριν το τέλος αρνήθηκε με τη σειρά του την παραβίαση της εστίας του από το σουτ του Σαντάνα στο 87ο λεπτό, στην τελευταία από τις πάρα πολλές φάσεις ενός συναρπαστικού σε εξέλιξη και φάσεις αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Φιορεντίνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντοναντέλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό φάουλ στον Μεξές.

Έγκλημα και τιμωρία για Μίλαν

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, όλες με σκορ 1-1 (με Φιορεντίνα, Σιένα και Πάρμα), η Μίλαν ταξίδεψε στη Σικελία με σκοπό να δώσει τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί, όμως όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά αντίθετα γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό Καμπιονάτο, χάνοντας με 2-1 από την Παλέρμο.

Στο αντίποδα, οι "ροζανέρι", οι οποίοι μετρούσαν πριν από αυτό το ματς δύο εκτός έδρας νίκες σε ισάριθμους αγώνες, πανηγύρισαν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας έτσι στους 10 βαθμούς και σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση.

Η Μίλαν ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 10ο λεπτό, με σουτ του Ζέεντορφ από το ύψος του πέναλτι, μετά από άψογη συνεργασία Κακά-Τζιλαρντίνο, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος είχε όπως και στο πρώτο πρωταγωνίστρια την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, η οποία σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να βάλει ακόμα ένα με δύο τέρματα και να "καθαρίσει" το ματς, όμως αυτό δεν έγινε, και το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Η αρχή της... συμφοράς για τους "ροσονέρι" έγινε στο 73ο λεπτό. Ο Αμάουρι έκανε το κοντρόλ, χρησιμοποιώντας ίσως και το αριστερό του χέρι, πριν βγάλει τη χαμηλή σέντρα, με τον Ντιάνα να σκοράρει από κοντά.

Η απίστευτη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπρίτσιο Μίκολι να "τρυπάει" το τείχος, και να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Κάλατς, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα.

Να σημειωθεί ότι μετά την επίτευξη του τέρματος, ο πρώην άσος των Μπενφίκα και Γιουβέντους, έτρεξε να πανηγυρίσει σαν τρελός το γκολ που στο κουλουάρ πίσω από την εστία των "ροσονέρι", με τον διαιτητή να του δείχνει κατόπιν την κίτρινη κάρτα για το γεγονός ότι είχε βγάλει τη φανέλα του, ανεμίζοντάς την προς τους παραληρούντες οπαδούς της Παλέρμο.

Με μπροστάρη τον Ιμπραΐμοβιτς
Μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα σε Ευρώπη και Ιταλία (ήττα με 1-0 από Φενέρμπαχτσε και ισοπαλία 2-2 με Λιβόρνο στην Τοσκάνη), η Ίντερ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας με 3-0 της Σαμπντόρια στο "Σαν Σίρο".

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους "νερατζούρι" σε πέντε αγώνες στο Καμπιονάτο (έχουν και δύο ισοπαλίες), με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι να βλέπει την ομάδα του να φτάνει τη Ρόμα στην κορυφή του πίνακα και τον ίδιο να αποβάλλει μέρος από την ψυχολογική πίεση που είχε το τελευταίο διάστημα, εξαιτίας των μέτριων εμφανίσεων της ομάδας.

Το σκορ για τους "νερατζούρι" άνοιξε στο 24ο λεπτό ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με αριστερό ασύλληπτο σουτ που ξετίναξε τα δίχτυα του Μιράντε, ενώ το 2-0 έγινε από τον ίδιο παίκτη στο 49ο λεπτό με σόλο ενέργεια (απέφυγε με έξοχο τρόπο τρεις αντιπάλους) φτάνοντας τα 6 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το τελικό 3-0 για την Ίντερ σημείωσε ο Λουίς Φίγκο, με υπέροχο δεξί σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο της Σαμπντόρια. Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελευταία νίκη της "Σαμπ" στην έδρα της Ίντερ για το πρωτάθλημα, σημειώθηκε το 1996.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το "Ολίμπικο"
Με την ψυχολογία σε υψηλά επίπεδα μετά τον βαθμό της ισοπαλίας που απέσπασε εκτός έδρας από τη Ρόμα, χάρη στο γκολ του Ιακουίντα στο 89ο λεπτό, η Γιουβέντους πραγματοποίησε έναν υγειινό περίπατο κόντρα στη Ρετζίνα, την οποία και συνέτριψε με 4-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο.

Η "βέκια σινιόρα" είχε πολλές απουσίες με τον Ζεμπινά να εκτίει την τρίτη αγωνιστική της τιμωρίας του, και τους Αντράντε, Καμορανέζι, Μαρκιόνι και Αλμιρόν τραυματίες, όμως το γεγονός αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει την έκτη εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη Serie A με αντίπαλο τη Ρετζίνα. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο, όμως στο δεύτερο μέρος οι Τορινέζοι ήταν καταιγιστική.

Το σκορ άνοιξε στο 48ο λεπτό ο Λεγκροτάλιε, με προβολή από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαλιχάμιζιτς έκανε το 2-0.

Στο 77ο λεπτό ο Νταβίντ Τρεζεγκέ πέτυχε το 101ο του τέρμα στη Serie A, το οποίο αφιέρωσε μάλιστα στη μητέρα του που ήταν στις εξέδρες του γηπέδου, με τον Παλαντίνο (ξεκίνησε για πρώτη φορά ως βασικός παίρνοντας τη θέση του Ντελ Πιέρο) να σπάει το τεχνητό οφσάιντ και να γράφει το τελικό 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του ματς, παραδόθηκε στον Τρεζεγκέ μία ειδική φανέλα με το Νο 100 στην πλάτη της, η οποία συμβολίζε τα 100 τέρματα που είχε πετύχει στο Καμπιονάτο, ενώ στο 80ο λεπτό αποχώρησε μετά από τραυματισμό στο πόδι ο Τζανλουίτζι Μπουφόν (περισσότερο για προληπτικούς λόγους), με τον αναπληρωματικό πορτιέρο Μπελάρντι να παίρνει τη θέση του.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, που οι "μπιανκονέρι" κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους, με το επόμενο τεστ για την ομάδα του Ρανιέρι να είναι το μεγάλο ντέρμπι της πόλης, κόντρα στην Τορίνο, με τυπικά γηπεδούχο την "γκρανάτα".

Δεύτερη θέση για Νάπολι
Η τρομερή πορεία της Νάπολι, μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Κάλιαρι συνεχίστηκε. Η ιστορική ομάδα του ιταλικού Νότου, επικράτησε με 1-0 της Λιβόρνο στο "Σαν Πάολο", πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, και σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση του πίνακα, έναν πόντο μόλις πίσω από τις Ρόμα και Ίντερ.

Στο αντίποδα, η Λιβόρνο παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα με 2 πόντους, περνώντας οριακά μόνο τη Ρετζίνα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασαν μία ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ στο 80ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σόσα (είχε περάσει αλλαγή στο 64') να χτυπάει στο εσωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να απομακρύνεται.

Ό,τι όμως δεν κατάφερε τότε, το έκανε πέντε λεπτά αργότερα, όταν εκμεταλλεύτηκε ολέθριο σφάλμα του Αμέλια (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από σέντρα), χαρίζοντας από κοντά το "τρίποντο" στην ομάδα του. Να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το 100ο ματς του Ρέζα στον πάγκο των "παρτενοπέι", την οποία έχει καθοδηγήσει και στις μικρότερες κατηγορίες που αγωνίστηκε τα τελευταία χρόνια.

Έσπασε το ρόδι η Λάτσιο
Μέτα από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στις 4 πρώτες αγωνιστικές, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για τη Λάτσιο να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο "Ολίμπικο", καθώς επικράτησε με 3-1 της Κάλιαρι, αποτέλεσμα που ήταν αναμφισβήτητα μία τονωτική ένεση για τον Ντέλιο Ρόσι και τους παίκτες του ενόψει των προσεχών υποχρεώσεων σε Ιταλία και Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι "λατσιάλι" πήραν κεφάλι στο σκορ τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Πάντεφ να είναι ο δημιουργός και ο Ρόκι να αναλαμβάνει το ρόλο του "εκτελεστή", νικώντας με πλασέ τον Φορτίν.

Στο 60ο λεπτό, ο Πάντεφ έκανε το 2-0 με μία υπέροχη προσπάθεια, καθώς παρότι ήταν με την πλάτη προς το τέρμα, γύρισε και απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, Μπιάνκο, για να στείλει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Κάλιαρι.

Ο Ακουαφρέσκα μείωσε για τους Σαρδηνούς στο 72' με κεφαλιά, όμως ο Ρόκι έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες των "ροσομπλού" για θετικό αποτέλεσμα στο 83ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Παρθενικές νίκες για Τζένοα και Κατάνια
Στο "Μαράσι", η Τζένοα πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στη Serie A (και πρώτη μετά από 12 χρόνια, όταν και αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην μεγάλη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος), καθώς επιβλήθηκε με 3-2 της Ουντινέζε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "ροσομπλού" ήταν ο φορ Μάρκο Μποριέλο (πρώην της Μίλαν), ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (έχει πετύχει και τα 4 γκολ της Τζένοα φέτος) ενώ η επιτυχία τους αποκτά ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίστηκαν από το 50ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του γκοκίπερ Ρουμπίνιο.

Όσον αφορά την Ουντινέζε, αυτή ήταν η πρώτη της εκτός έδρας ήττα καθώς, είχαν προηγηθεί η ισοπαλία με την Ίντερ στο Μιλάνο και η νίκη επί της Γιουβέντους στο Τορίνο.

Πρώτη ήττα και για την Κατάνια στο πρωτάθλημα, με τους "ελεφάντι" να επικρατούν με 1-0 επί της Έμπολι στο "Μασιμίνο".

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 48ο λεπτό ο Μαρτίνεζ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η άμυνα της Έμπολι πιάστηκε στον... ύπνο μετά τη βαθιά μπαλιά του Τεντέσκο, και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μπάλι.

Στα αξιοσημείωτα ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, με τον Τεντέσκο της Κατάνια να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για δολοφονικό τάκλιν στον Ράγκι, ενώ την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε και ο Μαρτζοράτι της Έμπολι, για φάουλ από πίσω σε αντίπαλό του.

Ο θάνατός σου η... ζωή μου
Εντελώς διαφορετικά τα συναισθήματα για τους παίκτες της Πάρμα και της Τορίνο, μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Ένιο Ταρντίνι", στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την ισοπαλία στο "Σαν Σίρο" με τη Μίλαν, η Πάρμα πέτυχε την πρώτη της νίκη φέτος στη Serie A, με 2-0 κόντρα στην Τορίνο, με την "γκρανάτα" να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο Καμπιονάτο, μετά από τέσσερις σερί ισοπαλίες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Το σκορ για τους "παρμέντσι" άνοιξε ο Ρετζινάλντο με κοντινό σουτ στο 62ο λεπτό, ενώ το ματς "κλείδωσε" για τους γηπεδούχους δύο λεπτά αργότερα, με τον Πιζάνου (είχε σκοράρει και κόντρα στη Μίλαν), να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Κολί για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Τρίτη σερί ισοπαλία για Σιένα και... "Ελέ"
Στο "Φράνκι Μοντεπάσκι Αρένα", Σιένα και Αταλάντα έμειναν στο 1-1, με την ομάδα της Τοσκάνης να αναδεικνύεται για τρίτο σερί ματς ισόπαλη, και την Αταλάντα να "προστατεύει" το φετινό αήττητό της, έχοντας απολογισμό δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ο Λορία ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους "μπιανκονέρι" με κεφαλιά στο 32ο λεπτό (σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του), με τον Κριστιάνο Ντόνι να χαρίζει πάντως τον βαθμό της ισοπαλίας για τους "μπεργκαμάσκι" με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ήταν και πάλι στην βασική ενδεκάδα της Σιένα (από τότε που πήρε τη θέση του Μάνινγκερ κάτω από την εστία, η Σιένα δεν έχει γνωρίσει την ήττα), με τον τεχνικό της Σιένα, Αντρέα Μαντορλίνι, να έρχεται αντιμέτωπος με την ομάδα με την οποία έκανε το ντεμπούτο του στη Serie A το 2004.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Κατάνια-Έμπολι 1-0 (48' Μαρτίνεθ)
Φιορεντίνα-Ρόμα 2-2 (24' Γκαμπερίνι, 80 (πεν.) Μούτου / 19' Μαντσίνι, 37' Ζιουλί)
Τζένοα-Ουντινέζε 3-2 (20', 47', 73' (πεν.) Μποριέλο / 50' Ασαμόα, 77' Μέστο)
Ίντερ-Σαμπντόρια 3-0 (23', 49' Ιμπραΐμοβιτς, 58' Φίγκο)
Γιουβέντους-Ρετζίνα 4-0 (48' Λεγκροτάλιε, 50' Σαλιχάμιτζιτς, 76' Τρεζεγκέ, 91' Παλαντίνο)
Λάτσιο-Κάλιαρι 3-1 (48', 84' Ρόκι, 60' Πάντεφ / 70' Ακουαφρέσκα)
Νάπολι-Λιβόρνο 1-0 (85' Ρόζα)
Παλέρμο-Μίλαν 2-1 (73' Ντιάνα, 93' Μίκολι / 10' Ζέεντορφ)
Πάρμα-Τορίνο 2-0 (61' Ρετζινάλντο, 63' Κοράντι)
Σιένα-Αταλάντα 1-1 (31' Λορία / 61' (πεν.) Ντόνι)