ΠΟΛΟ

Η τέταρτη αγωνιστική της Α1

Άντριτς

Μετά από τρεις ήττες στο ξεκίνημα, η Χίος, επικράτησε με 8-7 του Παναθηναϊκού. Νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Χίος – Παναθηναϊκός: 8-7
Έπρεπε να περάσουν τρεις αγωνιστικές για να πάρει η Χίος μία νίκη και το κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό, που απέδειξε και πάλι ότι ανεβαίνει παιχνίδι με παιχνίδι.

Οι "πράσινοι", παρότι δεν είχαν και πάλι τον Μπιτσάκο στη σύνθεσή τους, πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την τελευταία τους επίθεση στο παιχνίδι, αφού ο Δήμου, έκανε επιθετικό φάουλ.

Πρώτοι σκόρερ της Χίου, ήταν οι Πόποβιτς και Ελμισιάν, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού, Καφετζόπουλος και Δήμου, σημείωσαν επίσης δύο τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-1, 2-1, 2-2

Χίος (Αντριτς): Πόποβιτς 2, Ελμισιάν 2, Παππάς, Τέττερης, Φουντούλης Γιώργος, Ντούλος

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Δήμου 2, Καφετζόπουλος 2, Δερμιτζάκης, Γέμελος, Νάστραν

ΠΑΟΚ – Χανιά: 8-6
Ντέρμπι έγινε και στη Θεσσαλονίκη, όπου ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να επικρατήσει με 8-6. Ο "Δικέφαλος" είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στην τρίτη περίοδο, οι Χανιώτες ισοφάρισαν σε 6-6.

Το τελευταίο οκτάλεπτο, όμως, άνηκε στους γηπεδούχους που σημειώνοντας δύο γκολ και χωρίς να δεχθούν, κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στο Πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 1-3, 2-0

ΠΑΟΚ (Μικέδης): Ψύχος 2, Κατρουζανάκης 2, Αλιχανίδης 2, Παυλίδης 2, Σ. Κανδιόγλου

Χανιά (Μαχαίρας): Βιζυράκης 2, Αυγουστιανάκης, Βλαζάκης, Ζούφαλ, Φράγκος

Ολυμπιακός – Κέρκυρα: 20-3
Όταν μία ομάδα προηγείται με 10-0 στο ημίχρονο, φαίνεται καθαρά η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός, έφτασε χωρίς να κουραστεί στο 20-3 και "καθάρισε" γρήγορα το ματς που διεξήχθη στο "Παπαστράτειο".

Τα οκτάλεπτα: 7-0, 3-0, 6-2, 4-1

Ολυμπιακός (Πάτερος): Αφρουδάκης Γιώργος 5, Σάντα 3, Χατζηθεοδώρου 3, Θεοδωρόπουλος 2, Αφρουδάκης Χρήστος 2, Κόχειλας 2, Κομάντινα, Ντόσκας, Δελακάς

Κέρκυρα (Μπαΐκοβιτς): Βράνιες 2, Βούκσεβιτς

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες):
1. Ολυμπιακός 8 (61-18)
2. Πανιώνιος 6 (40-22) - με έναν αγώνα λιγότερο
3. Εθνικός 6 (33-20) - με έναν αγώνα λιγότερο
4. Βουλιαγμένη 6 (29-33)
5. Παλαιό Φάληρο 4 - με έναν αγώνα λιγότερο (29-26)
12. Κέρκυρα 0 (28-54)

Η αγωνιστική θα συνεχιστεί την Κυριακή με το παιχνίδι του "Αντώνης Πέπανος", στην Πάτρα, μεταξύ της ΝΕΠ και του Πανιωνίου, στις 17:30. Το ματς του Εθνικού με το Παλαιό Φάληρο, θα διεξαχθεί στις 21 Νοεμβρίου, αφού οι "κυανόλευκοι", βρίσονται στη Ρωσία, όπου συμμετέχουν στο τουρνουά που διεξάγεται στο Τσέχοφ.