LA LIGA

Αν έχεις Μέσι διάβαινε

Μεσι, Μπαρτσελονα

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Σεβίλλη χάρη στον Μέσι (vids). Εγκώμια Ράικαρντ για Μέσι-Τουρέ

Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 74ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του έξι λεπτά αργότερα με εκτέλεση πέναλτι. Η Σεβίλλη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90' με τον Κανουτέ.
Οι καταλανοί αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την κατοχή σε ευκαιρίες με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο.

Στη επανάληψη η πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Μέσι. Στο 74' ο μικρός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί εκτέλεσε τον πορτιέρο της Σεββίλης με γυριστό μονοκόμματο σουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος σφράγισε τη νίκη με την εκτέλεση πέναλτι.

Με δύο γκολ του Γκερέρο μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουέλβα πέτυχε την πρώτη νίκη της στην πριμέρα ντιβιζιόν. Η ομάδα του Βίκτορ Μουνιόθ, μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα, επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ, η οποία προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα.

Δείτε τα δυο γκολ του Λιονέλ Μέσι και τη μείωση του σκορ από τον Κανουτέ στο Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 2-1: