ΤΕΝΙΣ

Το "χωμάτινο" 10άρι του Ναδάλ

Ναδάλ

To SPORT 24 σας παρουσιάζει τα δέκα κατορθώματα του "Ελ Νίνιο" στο χώμα

28-0 Το αήττητο σερί τον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός. Απέσυρε τη συμμετοχή του το 2004 εξαιτίας τραυματισμού. Από το 2005 και έπειτα κερδίζει ανελλιπώς.

4 Ο αριθμός των συνεχόμενων κατακτήσεων του τίτλου στο Γαλλικού Όπεν. Μονάχα ο Μπγιορν Μποργκ έχε καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

41-0 Ο Ναδάλ δεν έχει χάσει ποτέ σε κανένα από τα 41 παιχνίδια που έχει δώσει, τα οποία έχουν κριθεί στο πέμπτο σετ.

41 Ο αριθμός των γκέιμς που έχασε ο Ναδάλ στον δρόμο για τον φετινό τίτλο. Το 41 υποδιαιρείται σε έξι ανά αγώνα. Έχασε τα περισσότερα γκέιμς στον ημιτελικό με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Συνολικά 12.

6 Ο αριθμός των σετ που έχει χάσει ο Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Δεν έχασε σετ φέτος.

22-1 Το ρεκόρ καριέρας σε τελικούς σε χωμάτινη επιφάνεια. Η μοναδική του ήττα ήρθε διά χειρός Ρότζερ Φέντερερ στο Αμβούργο το 2007.

22-21 Το φετινό του ρεκόρ στο χώμα. Ο συμπατριώτης του, Χουάν Κάρλος Φερέρο τον κέρδισε στο τουρνουά Masters στη Ρώμη.

115-2 Το ρεκόρ του Ναδάλ στο χώμα μετά τον Απρίλιο του 2005. Τότε είχε χάσει από τον Ρώσο Ιγκόρ Αντρέεφ στη Βαλένθια.

155-14 Το ρεκόρ καριέρας του Ναδάλ στο χώμα. Συνολικά έχει σημειώσει 297 νίκες και έχει υποστεί 73 ήττες.

2 Τόσες φορές έχει παραδεχθεί ο Ναδάλ ότι ένιωσε νευρικότητα κατά τη διάρκεια ενός αγώνα στο Ρολάν Γκαρός. Στη νίκη με 6-4, 3-6, 6-0, 6-3 επί του Σεμπάστιεν Γκροζάν στον 4ο γύρο το 2005 και στη νίκη με 5-7, 6-4, 6-4, 6-4 επί του Πολ Ανρί Ματιού στον 3ο γύρο πριν από δύο χρόνια.