ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1

κοβατσεβιτς πανηγυρικη για γκαρα

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη για τον πρωταθλητή, που επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 2-1 στο Φάληρο

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια για τον Ολυμπιακό, που βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 42' (χάρη στο γκολ του Κωνσταντινίδη), όμως στην επανάληψη κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Αρχικά, ο Τοροσίδης στο 52' ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Κοβάτσεβιτς στο 66' διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Πολύτιμος για μία ακόμα φορά ο Σέρβος επιθετικός, που έφτασε τα έξι τέρματα στο πρωτάθλημα και αποτελεί σταθερή αξία για τη γραμμή κρούσης της πειραϊκής ομάδας.
Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, έχασε ένα... τσουβάλι γκολ, όμως σκόραρε μόνο δύο φορές. Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, πάλεψε για ένα θετικό αποτέλεσμα και στο πρώτο ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει. Στην επανάληψη, ο "δικέφαλος του Βορρά" οπισθοχώρησε και δέχθηκε καταιγισμό επιθέσεων από τον Ολυμπιακό, μέχρι το 70'. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν έκανε μπροστά από την εστία των γηπεδούχων.

Oι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ζεβλάκοβ, Σέζαρ, Ραούλ Μπράβο, Λεντέσμα (22' Πατσατζόγλου), Στολτίδης, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα (57' Κωνσταντίνου), Κοβάτσεβιτς (79' Μήτρογλου).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Σνάουτσνερ (72' Λάκης), Μαλεζάς, Μελίσσης, Χαραλάμπους, Μπαλάφας (72' Γκονζάλες), Μπαϊάνο, Χριστοδουλόπουλος, Γεωργιάδης, Σάλμον (81' Βρύζας), Κωνσταντινίδης.

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Ιωσηφόγλου (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Παρατηρητής διαιτησίας: Τάπατζας (Θράκης)

Κίτρινες κάρτες: Κοβάτσεβιτς στο 74' (Ολυμπιακός), Σνάουτσνερ στο 45'+1', Χριστοδουλόπουλος στο 90', Γεωργιάδης στο 91' (ΠΑΟΚ)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Νικοπολίδης, με τον Τοροσίδη στα δεξιά της άμυνας, τον Ραούλ Μπράβο στα αριστερά και τους Ζεβλάκοβ-Ζούλιο Σέζαρ στο κέντρο της ερυθρόλευκης οπισθοφυλακής. Οι τέσσερις χαφ στην ευθεία ήταν οι Λεντέσμα-Στολτίδης (αμυντικοί μέσοι), Γκαλέτι (δεξιά) και Τζόρτζεβιτς (αριστερά). Λούα Λούα και Κοβάτσεβιτς αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο για τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Από την πλευρά του, ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-3-3. Την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε ο Φερνάντες, με τον Σνάουτσνερ στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Χαραλάμπους στο αριστερό και τους Μαλεζά-Μελίσση ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπαλάφας, Μπαϊάνο και Χριστοδουλόπουλος αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή, με τον Γεωργιάδη στο δεξί άκρο της επίθεσης, τον Κωνσταντινίδη στο αριστερό και τον Σάλμον στη γραμμή κρούσης των ασπρόμαυρων.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 1ο λεπτό βρέθηκαν κοντά στο γκολ. Ο Λεντέσμα τροφοδότησε τον Λούα Λούα, ο οποίος, όμως, έκανε αδύναμο δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με αποτέλεσμα ο Φερνάντες να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στο 10', ο Στολτίδης έκανε μακρινή πάσα ακριβείας για τον Γκαλέτι, που πάσαρε στον Τοροσίδη, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά το δεξί σουτ στην κίνηση του Λούα Λούα κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ μετά τα πρώτα δέκα λεπτά ισορρόπησε και στο 15' έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ. Ο Σάλμον πάσαρε παράλληλα στον Μπαϊανό, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά το δεξί σουτ που επιχείρησε, κόντραρε στον Σέζαρ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα (16'), ο πρωταθλητής "άγγιξε" το 1-0. Ο Κοβάτσεβιτς πάσαρε στον Λούα Λούα, ο οποίος "έκοψε" την μπάλα με το δεξί πόδι, σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φερνάντες.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στο 19' ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Σε μία διεκδίκηση σώμα με σώμα, ο Σάλμον κέρδισε την μπάλα από τον Σέζαρ, βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, έκανε το δεξί δυνατό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της πειραϊκής ομάδας απομάκρυνε με τα πόδια και έσωσε τον Ολυμπιακό.

Στο 22' ο Πατσατζόγλου πήρε τη θέση του Λεντέσμα, που αποχώρησε τραυματίας (με πρόβλημα στο δεξί πόδι) και στο 32', οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά... Ωραίος συνδυασμός από τους Κοβάτσεβιτς, Λούα Λούα και Γκαλέτι, ο Αργεντινός έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Μαλεζάς έδιωξε με προβολή σε κόρνερ, πριν γίνει επικίνδυνος ο Λούα Λούα. Στο 35', ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει όταν μετά τη σέντρα του Κωνσταντινίδη από τα αριστερά, ο Σάλμον έκανε την προβολή υπό την πίεση του Ζούλιο Σέζαρ, όμως ο Νικοπολίδης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42'), οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1! Εξαιρετική ενέργεια από τον Χριστοδουλόπουλο, που πέρασε Πατσατζόγλου και Στολτίδη, μπήκε από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, έκανε τη σέντρα και ο Κωνσταντινίδης αφύλαχτος με αριστερό σουτ από απόσταση βολής "έγραψε" το 1-0. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 45', όταν ο Ραούλ Μπράβο έκανε τη σέντρα με το δεξί από τα αριστερά, αλλά ο Φερνάντες μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Λούα Λούα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τάκη Λεμονή πίεσε ασφυκτικά τον ΠΑΟΚ, με τον Πατσατζόγλου να μετατοπίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Τοροσίδη να προωθείτει στη μεσαία γραμμή. Η πίεση της πειραϊκής ομάδας απέδωσε άμεσα καρπούς... Στο 52', ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τοροσίδης πετάχτηκε στην... καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες (1-1).

Στο 57', ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε αλλαγή τον Λούα Λούα και πέρασε στη θέση του Κονγκολέζου επιθετικού τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, ο οποίος πλαισίωσε τον Κοβάτσεβιτς στη γραμμή κρούσης. Δύο σέντερ φορ περιοχής για τους γηπεδούχους, που ήταν φανερό πως ήθελαν να εκμεταλλευτούν τις σέντρες από τα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής.

Αν εξαιρεθεί το μονοκόματο δεξί σουτ του Γεωργιάδη (57', η μπάλα κατέληξε άουτ), ο ΠΑΟΚ είχε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος, ειδικά μέχρι το 70'. Σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός έλιωσε κυριολεκτικά την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι ευκαιρίες για τον πρωταθλητή Ελλάδας διαδέχονταν η μία την άλλη... Στο 59', ο Γκαλέτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κοβάτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Φερνάντες μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 61' ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Τζόρτζεβιτς σέντραρε με το δεξί, ο Κωνσταντίνου έπιασε εκπληκτική κεφαλιά, με τον Φερνάντες να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 63', δυνατό σουτ του Στολτίδη με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, ανάγκασε τον Φερνάντες να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει την μπάλα. Το γκολ, όμως, για τον Ολυμπιακό ήταν θέμα χρόνου. Στο 66', ο Γκαλέτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κοβάτσεβιτς πρόλαβε στην έξοδο τον Φερνάντες και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το έκτο τέρμα του στο πρωτάθλημα (2-1).

Στο 69', ο Τζόρτζεβιτς έκανε τη σέντρα, ο Γκαλέτι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, με το πλασέ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Φερνάντες. Στο 77', ο Αργεντινός άσος έκανε την ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο (η μπάλα κατέληξε άουτ).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για το 2-2, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Ολυμπιακού, που πήρε μία δίκαιη και πάνω απ' όλα πολύτιμη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για μία φάση στο 85', όπου ο Βρύζας υποδείχθηκε οφσάιντ. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία και "έκοψε" τη φάση, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, την ώρα που άπαντες (συμπαίκτες και αντίπαλοι) είχαν σταματήσει. Σωστή υπόδειξη του Ακρίβου, ο Βρύζας ήταν οφσάιντ.
Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής (προπονητής Ολυμπιακού): " Το πρώτο ημίχρονο έχει δύο σκέλη. Μέχρι τον τραυματισμό του Λεντέσμα (σ.σ. 22ο λεπτό), παίξαμε σωστά και δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμς κάποιο γκολ. Ύστερα από εκείνο το σημείο, δεν ακολουθήσαμε σωστά την τακτική μας, καθώς χάσαμε την ώθηση που δίνει ο Λεντέσμα, με το πρεσάρισμα, την σωστή πάσα και το καθαρό μυαλό που διαθέτει. Στο δεύτερο ημίχρονο, αντιδράσαμε γρήγορα και θα μπορούσαμε μετά το 2-1 να πετύχουμε και τρία και τέσσερα τέρματα, αλλά έλειψε από την ομάδα το καθαρό μυαλό. Πήραμε μία πολύτιμη νίκη και τώρα πλέον σκεπτόμαστε τον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Λούα Λούα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, γι' αυτό και αντικαταστάθηκε. Έχασε την ηρεμία του και είχε αρκετές λάθος επιλογές. Ο Κωνσταντίνου πέρασε στο βάθος της επίθεσης και απελευθερώσαμε τον Κοβάτσεβιτς. Ο Μιχάλης στάθηκε άτυχος που δεν σκόραρε. Δεν παίξαμε με γεμίσματα από το κέντρο. Θέλουμε να παίζουμε με σέντρες, που προέρχονται από σωστή κίνηση των άκρων. Ο Πατσατζόγλου μετατοπίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας για να παίξει έστω και λίγο μαζί η τετράδα της άμυνας που προορίζω για τον αγώνα με τη Ρεάλ, αλλά και γιατί ο Τοροσίδης (σ.σ. "ανέβηκε" στη μεσαία γραμμή στο δεύτερο ημίχρονο) μπορεί να δώσει ώθηση στην επίθεση.

Θα δούμε πως θα παίξουμε κόντρα στη Ρεάλ. Μπορεί να αγωνιστούμε με δύο επιθετικούς, αλλά σκέπτομαι και το 4-3-3. Είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι σε σύγκριση με αυτό εναντίον του ΠΑΟΚ, που ήταν καθηλωμένος στην άμυνα. Θα έχουμε διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού. Η Ρεάλ δεν κλείνεται στην άμυνα, παίζει εντός και εκτός έδρας για τη νίκη. Εμείς θα είμαστε έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε τη μεγάλη ομάδα που λέγεται Ρεάλ

".

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): " H ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα. Βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο, αλλά έχουμε μεγάλη διαδρομή μπροστά μας. Στόχος μού είναι να χτίσω μία νέα και καλή ομάδα. Κάναμε παιδικά λάθη, που αποδεικνύονται μοιραία όταν αγωνίζεσαι σε υψηλό επίπεδο. Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Θέλουμε να χτίσουμε μία σωστή ομάδα. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό, στην αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Να νικήσει, γιατί θα είναι σημαντικό για την ομάδα, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο".

Κριστιάν Ραούλ Λεντέσμα: " Πονούσα στο πόδι και ζήτησα αλλαγή. Θα δούμε αν θα αγωνιστώ κόντρα στη Ρεάλ. Έχουμε απουσίες, αλλά μπορούμε να αναπληρώσουμε τα κενά. Πήραμε μία σημαντική νίκη".

Λουτσιάνο Γκαλέτι: " Αντδράσαμε γρήγορα στην επανάληψη και πήραμε τη νίκη. Έχουμε παίκτες για να αντικατασταθούν οι τραυματίες. Μπορούμε να πάρουμε τη νίκη κόντρα στη Ρεάλ. Θα χρειαστούμε τη βοήθεια των φιλάθλων μας".

Μίχαλ Ζεβλάκοβ: " Μετά το 25', δώσαμε χώρο στον αντίπαλο και το εκμεταλλεύτηκε. Αντιδράσαμε, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο και δείξαμε το καλό μας πρόσωπο. Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες για να αντικαταστήσει τους τραυματίες. Αποδείξαμε στη Μαδρίτη ότι με 10 παίκτες μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν έχει μόνο 11 παίκτες. Όποιος πάρει την ευκαιρία, είναι σε θέση να την εκμεταλλευτεί".

Ντάρκο Κοβάτσεβιτς (αναδείχθηκε Vodafone MVP του αγώνα): " Αυτό που μας ενδιέφερε ήταν οι τρεις βαθμοί. Είναι σημαντικό να κερδίζει η ομάδα. Χαίρομαι γιατί νιώθω καλά στον Ολυμπιακό και βάζω γκολ. Είναι θετικό να σε επιβραβεύει ο κόσμος για την εμφάνισή σου. Είμαι μέρος της ομάδας. Φυσικά και μπορούμε να κερδίσουμε τη Ρεάλ Μαδρίτης. Διαθέτουμε καλούς παίκτες και μπορούμε να κερδίσουμε οποιονδήποτε αντίπαλο".
Όλα τα λεφτά
Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" είναι σίγουρα μία έδρα... κατηφορική, που παρασύρει τον αντίπαλο. Ο κόσμος του Ολυμπιακού έχει σημαντικό μερίδιο για την ανατροπή του σκορ, καθώς οι φίλαθλοι βοηθούν σημαντικά την ομάδα τους στον ψυχολογικό τομέα, με φωνή και τραγούδι από το 1' μέχρι το 90', δημιουργώντας μία φανταστική ατμόσφαιρα. Όποιος ήταν στο φαληρικό γήπεδο το Σάββατο (3/11) ή έχει βρεθεί στο παρελθόν στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", μπορεί να επιβεβαιώσει αυτή τη διαπίστωση.

Απαρατήρητη φυσικά δεν μπορεί να περάσει η νέα σπουδαία εμφάνιση του Ντάρκο Κοβάτσεβιτς. Ο Σέρβος είναι μέσα στις φάσεις και σκοράρει όποτε τού δοθεί η ευκαιρία. Έξι γκολ στο πρωτάθλημα, ένα στο Champions League και συνεχίζει ακάθεκτος... Δικαίως αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Λούα Λούα δεν βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του (δεν του "βγήκε" το παιχνίδι) και σωστά αντικαταστάθηκε στο 57' από τον Μιχάλη Κωνσταντίνου. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού πρέπει να γίνει πιο ομαδικός στο παιχνίδι του και πάνω απ' όλα πιο απλός. Δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ, όπως παραδέχθηκε και ο Τάκης Λεμονής στη συνέντευξη Τύπου.
Το SPORT 24 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης"
*Το επίσημο πρόγραμμα αγώνα φιλοξένησε συνέντευξη Του Κωνσταντίνου Μήτρογλου, ο οποίος αποκάλυψε το όνειρό του, που δεν είναι άλλο από την καθιέρωσή του στον Ολυμπιακό, ενώ συμπλήρωσε: " Αν δεν πιστεύεις στον εαυτό σου, δεν μπορείς να παίξεις ποδόσφαιρο. Πιστεύω στον εαυτό μου και δουλεύω σκληρά για να πετύχω". Παράλληλα, τόνισε με αφοπλιστικό τρόπο πως το στοιχείο που χαρακτηρίζει το παιχνίδι του είναι: " Να βάζω γκολ". Ο Έλληνας επιθετικός υποστήριξε, μάλιστα, ότι μαθαίνει καθημερινά πολλά πράγματα από τους Κοβάτσεβιτς, Λούα Λούα και Κωνσταντίνου, οι οποίοι είναι επιθετικοί. Τέλος, επισήμανε πως στόχος του είναι να κληθεί και στην Εθνική ομάδα της Ελλάδας των ανδρών.

*Με τις πρώτες τους εμφανίσεις αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες. Με τα ερυθρόλευκα οι παίκτες του Ολυμπιακού και με τα ασπρόμαυρα οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.

*Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έδωσαν βροντερό "παρών" (πάνω από 25.000 θεατές βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο). Ιδιαίτερα, το πέταλο όπου βρίσκεται η "Θύρα 7" δημιούργησε μία όμορφη ατμόσφαιρα. Φωνή και τραγούδι από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό.

*Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λούα Λούα άλλαξε παπούτσια. Στα πρώτα λεπτά, ο διεθνής άσος γλίστρησε σε δύο-τρεις περιπτώσεις και προχώρησε σε αλλαγή παπουτσιών.

*Ο Λούα Λούα είναι από τους αγαπημένους παίκτες των φιλάθλων του Ολυμπιακού, όμως στο πρώτο ημίχρονο προκάλεσε τον εκνευρισμό στις εξέδρες του "Γεώργιος Καραϊσκάκης", καθώς σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να λειτουργήσει πιο ομαδικά.

*Ο Λεντέσμα αποχώρησε στο 22', καθώς ένιωσε σφίξιμο στο δεξιό δικέφαλο. Την Κυριακή (4/11) το πρωΐ θα εξεταστεί η κατάστασή του, ενώ τη Δευτέρα (5/11) θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί αν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (6/11), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Champions League. Ο Αργεντινός αμυντικός μέσος ζήτησε αμέσως αλλαγή και ίσως να πρόλαβε το κακό. Πάντως, εκφράζονται φόβοι για θλάση...

*Τα εισιτήρια που κόπηκαν ήταν 28.077, ενώ εισπράχθηκαν 412.615 ευρώ.