SERIE A

Χ-άρηκε μόνο η... Ίντερ στη Φλωρεντία (vds)!

New Image

Ισόπαλo, 1-1, το ντέρμπι ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Γιουβέντους. "Πεντάρα" της Μίλαν επί της Λάτσιο (vds)!

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε η Ρόμα, η οποία πέρασε εντυπωσιακά από το "Ταρντίνι" επικρατώντας με 3-0 της Πάρμα, παίρνοντας έτσι το πρώτο της "τρίποντο" μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.
Σημαντική επιτυχία για την Τζένοα, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Κάλιαρι, και με ένα σερί τριών νικών έφτασε στην 5η θέση του πίνακα, νίκες-ανάσα με το ίδιο σκορ (1-0) πέτυχαν Κατάνια και Τορίνο, κόντρα σε Λιβόρνο και Σαμπντόρια αντίστοιχα.

Πρώτη νίκη στο φετινό Καμπιονάτο για την Σιένα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, 3-0 την Έμπολι, ενώ Παλέρμο και Ρετζίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Μπαρμπέρα", με τα δύο τέρματα να σημειώνονται στις καθυστερήσεις!

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική, η Μίλαν έκανε επίδειξη δύναμης στο "Ολίμπικο" συντρίβοντας με 5-1 την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ, Λάτσιο, και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Καμπιονάτο μετά από τις 26 Αυγούστου (3-0 την Τζένοα στην πρεμιέρα)!

Ο Μούτου απέτρεψε την πρώτη ήττα
Σε αντίθεση με το προηγούμενο εντός έδρας ντέρμπι στο "Αρτέμιο Φράνκι" (Φιορεντίνα-Ρόμα), όπου είχε τρία τέρματα σε ένα ημίχρονο και πάρα πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η αναμέτρηση Φιορεντίνα-Γιουβέντους ήταν ένα πολύ "κλειστό" ματς, με τις μεγάλες φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού στο πρώτο 45λεπτο.

Το πρώτο αξιόλογο σουτ στο ματς καταγράφηκε στο 15ο λεπτό, με τη βολίδα του Μούτου από τα 35 μέτρα να περνάει άουτ με τον Μπουφόν να ελέγχει την πορεία της μπάλας, ενώ στο 23ο λεπτό η Γιουβέντους ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ.

Μετά από βαθιά σέντρα προς την άμυνα των "βιόλα", ο Γκαμπερίνι έδιωξε με κεφαλιά στα τυφλά, με τη μπάλα να στρώνεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Ιακουίντα και τον Ιταλό φορ να την στέλνει με έξοχο σουτ ακριβείας στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Φρέι (4ο τέρμα του στο φετινό Καμπιονάτο).

Μετά το γκολ αυτό, η Γιουβέντους έδωσε χώρο στη Φιορεντίνα θέλοντας ψάξει μέσω αντεπιθέσεων ένα δεύτερο τέρμα, με τον Μπουφόν να χρειάζεται να επέμβει ουσιαστικά για πρώτη φορά στο ματς στο 32ο λεπτό. Ο Μοντόλιβο έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της "βέκια σινιόρα", αυτή κόντραρε στο απλωμένο πόδι του Αλμιρόν και άλλαξει πορεία, με τον γκολκίπερ της Εθνικής Ιταλίας να απομακρύνει με τα πόδια τον κίνδυνο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά της Γιουβέντους να δείξει τα δόντια της, με τους Τορινέζους να ξεδιπλώνουν άψογα αντεπίθεση, και τον γκολκίπερ της Φιορεντίνα, Φρέι, να εκτινάσεται εντυπωσιακά στο "Γ" της εστίας του για να βγάλει σε κόρνερ αριστερή βολίδα του Νέντβεντ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Λεγκροτάλιε πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν ουσιαστικά κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των φιλοξενουμένων, οι οποίοι με σωστή αμυντική λειτουργία κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα ατού της ομάδας του Τσέζαρε Πραντέλι, να βγάλουν τους γηπεδούχους από το ρυθμό τους και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στα ματς.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Πραντέλι έριξε στο ματς τον Κριστιάν Βιέρι (στη θέση του Κουτσμάνοβιτς) θέλοντας να δώσει μεγαλύτερη επιθετική οντότητα στην ομάδα του, ωστόσο αυτοί που "φλέρταραν" πρώτοι με το γκολ ήταν οι "μπιανκονέρι".

Ο Ιακουίντα βρήκε αμαρκάριστο τον Τρεζεγκέ στο 50ο λεπτό, του έδωσε την κατάλληλη στιγμή την πάσα, με τον "Τρεζεγκόλ" να κάνει το διαγώνιο σουτ από θέση δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και τον Φρέι να πραγματοποιεί τη δεύτερη μεγάλη του απόκρουση στον αγώνα, απομακρύνοντας με τα πόδια.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η "απάντηση", με τον Σεμιόλι να βγάζει σέντρα-ξυράφι στην καρδιά της άμυνας της Γιουβέντους, όμως η κεφαλιά του Νταϊνέλι από τα πέντε μέτρα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 67ο λεπτό η πιο "άνετη" στον αγωνιστικό χώρο Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να "κλειδώσει" το ματς.

Ο Νέντβεντ διείσδυσε από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, το σουτ του Σαλιχάμιζιτς αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Φρέι, ενώ το σουτ του Τρεζεγκέ στη στην συνέχεια της φάσης έφυγε άουτ.

Ενδεικτική της αναποτελεσματικότητας των μεσοεπιθετικών της Φιορεντίνα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ ήταν άλλωστε και η διπλή αλλαγη που έκανε στο 68ο λεπτό ο Πραντέλι, αποσύροντας τους Πατζίνι-Σεμιόλι και ρίχνοντας στο ματς τους Βαν ντερ Μπόρε (ντεμπούτο στη Serie A) και Γκόμπι.

Ο Ρανίερι έβαλε με τη σειρά του τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο στο ματς στο 77ο λεπτό (στη θέση του σκόρερ Ιακουίντα), ενώ στα τελευταία 10 λεπτά η Φιορεντίνα εξαπέλυσε την ύστατη προσπάθεια για να φέρει στα ίσια το ματς.

Ό,τι όμως δεν κατάφερε ο Μούτου με εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά από κοντά, το πέτυχε έστω και... έμμεσα ο Κριστιάν Βιέρι. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο "Μπόμπο" έπιασε κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του Λεγκροτάλιε, και ο ρέφερι Ριτζόλι έδειξε αμέσως (σωστά) το σημείο του πέναλτι.

Ο Μπουφόν διάλεξε τη σωστή γωνία, όμως ο Μούτου εκτέλεσε πολύ δυνατά το πέναλτι, κάνοντας το 1-1 και πληγώνοντας την πρώην ομάδα του (το καλοκαίρι του 2006 πήρε μετεγγραφή από τη Γιουβέντους στη Φιορεντίνα, μετά τον υποβιβασμό των "μπιανκονέρι" στη Serie B).

Με το τέρμα του Μούτου η Φιορεντίνα απέφυγε στο παρά... ένα την πρώτη φετινή της ήττα στο Καμπιονάτο (έχει 3 νίκες-4 ισοπαλίες), με τους "βιόλα" να αγνοούν πάντως το "τρίποντο" με αντίπαλο τη Γιουβέντους από το 1998.

"Ξέσπασε" στη Λάτσιο η Μίλαν
Η Μίλαν άφησε πίσω της τα πέντε συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα (4 ισοπαλίες-1 ήττα) στο Καμπιονάτο και την ήττα από τη Σέλτικ μεσοβδόμαδα για το Τσάμπιονς Λιγκ, και επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στον δρόμο των επιτυχιών. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι θριάμβευσε στο "Ολύμπικο", ισοπεδώνοντας με 5-1 τη Λάτσιο, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κακά και Τζιλαρντίνο, που πέτυχαν έκαστος από δύο τέρματα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη για τους "ροσονέρι", οι οποίοι ανέβηκαν στην 8η θέση του πίνακα, έχοντας απόσταση επτά πόντων από την κορυφή, ενώ από την πλευρά της η Λάτσιο γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρα ήττα της στο Καμπιονάτο και υποχώρησε στην 14η θέση.

Στο 13ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα με τον Μουσλέρα να βρίσκει τα πόδια του Τζιλαρντίνο και να την ανατρέπει, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Όμως, στη συνέχεια συμβουλεύτηκε τον βοηθό διαιτητή και άλλαξε γνώμη για να δώσει τελικά κόρνερ, με την απόφαση αυτή να προκαλεί ερωτηματικά από πλευράς Μιλανέζων.

Ό,τι δεν έγινε σε αυτή τη φάση, έγινε τρία λεπτά μετά, με τον Αμπροζίνι χρίζεται σκόρερ με την... βοήθεια του Μουσλέρα. Από θέση αριστερά έξω από την περιοχή ο μέσος της Μίλαν επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τον Ουρουγουανό γκολκίπερ να κάνει κακό υπολογισμό (ήταν εκτός της γραμμής του τέρματός του), και να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Η απάντηση της Λάτσιο ήταν άμεση, με τον Μάουρι να δέχεται την πάσα μέσα στην περιοχή από τον Ντε Σλιβέστρι, και να στέλνει με αριστερό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Ντίντα. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Μίλαν όμως να έχει κεφάλι στο σκορ, με τον Μουσλέρα να ανατρέπει τον Τζιλαρντίνο, και τον Κακά να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι.

Το 3-1 υπέρ της Μίλαν έγινε και πάλι με τον Κακά, ο οποίος εκτέλεσε τον Μουσλέρα, μετά από άψογη συνεργασία που είχε προηγηθεί με τους Ζέεντορφ και Τζιλαρντίνο.

Στο 70ο λεπτό, ήρθε το τέταρτο γκολ για τη Μίλαν, με τον Κακά να βγάζει με μία μαγική ασίστ σε θέση βολής τον Τζιλαρντίνο, και τον Ιταλό φορ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα, και πρώτο μετά τον περασμένο Απρίλη, δίνοντας τέλος σε μία μακρά περίοδο αφλογιστίας.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία, ο Ιταλός φορ κυνήγησε ένα ακόμη τέρμα, και τα κατάφερε στο 78ο λεπτό, με δυνατό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μουσλέρα.

Ώρα... νίκης για τη Ρόμα
Μετά τις ισοπαλίες με Γιουβέντους και Φιορεντίνα, αλλά και τις ήττες με Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Ρόμα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας με 3-0 της προβληματικής Πάρμα και φτάνοντας τη Γιουβέντους στην 2η θέση του πίνακα, τρεις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ.

H Ρόμα μπήκε αποφασισμένη στο "Ένιο Ταρντίνι" να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη (τρεις για το Καμπιονάτο και ένας για το Τσάμπιονς Λιγκ), και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό.

Ο Βούτσινιτς (πήρε τη θέση του τιμωρημένου Ζιουλί στο αρχικό σχήμα) έκλεψε τη μπάλα από τον Καστελίνι σε θέση δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή της Πάρμα, την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον Τότι, με τον "καπιτάνο" των Ρωμαίων να εκτελεί με δεξί διαγώνιο σουτ τον Μπούτσι.

Δύο παίκτες της Πάρμα, οι Κοράντι και Κόουτο είδαν στη φάση αυτή την κίτρινη κάρτα του διαιτητή καθώς υποστήριξαν με έντονο τρόπο ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ, πριν κάνει το γύρισμα ο επιθετικός της Ρόμα, με τον τηλεοπτικό φακό να μην τους δικαιώνει πάντως. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους με ένα δεύτερο τέρμα στο 22ο λεπτό.

Ο Τότι έβαλε τον Μαντσίνι σε θέση βολής, σε μία υποδειγματική αντεπίθεση της Ρόμα, με τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό να μην έχει πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούτσι με δεξί ψύχραιμο πλασέ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό, με τον Κοράντι να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Το πρώτο μέρος ήταν παράσταση ουσιαστικά για έναν ρόλο, με τη Ρόμα όμως να στέκεται άτυχη στο 40ο λεπτό, με τον τραυματισμό του Περότα. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε καθόλου η εικόνα του αγώνα, με την Πάρμα να μην απειλεί καθόλου και τους "τζαλορόσι" να επισφραγίζουν την άνετη επικράτησή τους στο 78ο λεπτό, με τον Τότι να συνεργάζεται άψογα με τον Ντε Ρόσι και να πλασάρει ιδανικά τον Μπούτσι για να γράψει το τελικό 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την τιμητική τους...
Η ανοδική πορεία της νεοφώτιστης Τζένοα στο φετινό Καμπιονάτο συνεχίζεται. Μετά τις Ουντινέζε και Νάπολι, ήταν η σειρά της Κάλιαρι να υποταχθεί στην ομάδα του Γκασμπερίνι, με τους "ροσομπλού" να επικρατούν με 3-0 στο "Λουίτζι Φεράρις" και να ανεβαίνουν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας να επιδείξουν μόλις μία ήττα στις 7 πρώτες αγωνιστικές, και αυτή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (26 Αυγούστου) από τη Μίλαν.

Στον αντίποδα, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στα έξι τελευταία ματς για την Κάλιαρι, η οποία βρίσκεται μόλις δύο πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με εκπληκτικό αριστερό σουτ ο Μποριέλο στο 59ο λεπτό, φτάνοντας τα πέντε τέρματα στο πρωτάθλημα, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό, με τον Ντι Βάιο να αξιοποιεί ιδανικά χαμηλή σέντρα του Κονκό και να ανοίγει τον προσωπικό λογαριασμό των τερμάτων του στο πρωτάθλημα.

Μετά από το σοκ της ήττας στο μεγάλο ντέρμπι με τη Γιουβέντους την περασμένη αγωνιστική από το γκολ του Τρεζεγκέ στις καθυστερήσεις, η Τορίνο κατάφερε να σταθεί στα πόδια της και να πανηγυρίσει αυτή την Κυριακή την παρθενική της επιτυχία στο πρωτάθλημα απέναντι στη Σαμπντόρια, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 87ο λεπτό ο Κορίνι με κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή των Γενοβέζων, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται πάντως από το 43ο λεπτό με 10 παίκτες, λόγω κόκκινης κάρτας που είδε ο Βόλπι για αγκωνιά στον Ρούμπιν.

Από την πλευρά της η "Σαμπ", η οποία προερχόταν από τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο UEFA από την Άαλμποργκ μεσοβδόμαδα, είδε το αρνητικό σερί της απέναντι στην Τορίνο να μεγαλώνει, με την τελευταία της επιτυχία σε αυτό το γήπεδο να να χρονολογείται από το 1993. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός της Τορίνο, Βάλτερ Νοβελίνο, αντιμέτωπισε για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του.

Στη μέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η Κατάνια. Οι Σικελοί, μετά την εντός έδρας νίκη τους επί της Έμπολι και την ισοπαλία στο "Σαν Σίρο" με τη Μίλαν, έφεραν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα, καθώς επικράτησαν με 1-0 της ουραγού Λιβόρνο στο "Μασιμίνο".

Στον αντίποδα, η ομάδα της Τοσκάνης έμεινε για 7ο σερί παιχνίδι από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες-5 ήττες), γεγονός που την κρατά καθηλωμένη στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, με τον Φερνάντο Όρσι να αντιμετωπίζει πλέον κατάματα το φάσμα της απόλυσης. Το "χρυσό" τέρμα για την Κατάνια πέτυχε στο 20ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάργκας.

Στο "Φράνκι Μοντεπάσκι Αρένα", η Σιένα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 της Έμπολι στο μίνι ντέρμπι της Τοσκάνης, με το αποτέλεσμα αυτό να επιτρέπει στον Αντρέα Μαντορλίνι να πανηγυρίσει και αυτός την πρώτη του νίκη στην προπονητική του καριέρα στη Serie A.

Η φάση που έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 64ο λεπτό, με τον αμυντικό των φιλοξενουμένων Αντάνι να ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Μακαρόνε, και τον ρέφερι να δείχνει το σημείο του πέναλτι και ταυτόχρονα την κόκκινη κάρτα στον πρώην αμυντικό της Ίντερ.

Ο Μακαρόνε αξιοποίησε την εσχάτη των ποινών για να ανοίξει το σκορ, ο Λοκατέλι έκανε το 2-0 με ωραία ατομική ενέργεια, ενώ το τελικό 3-0 έγινε από τον Γκαλόπα, που ήταν το πρώτο του τέρμα στη Serie A. Αξίζει να σημειωθεί ότι την εστία της Σιένα υπερασπίστηκε για ένα ακόμη ματς ο Δημήτης Ελευθερόπουλος, ο οποίος είχε μάλιστα μία εντυπωσιακή επέμβαση στο 21ο λεπτό σε σουτ του Τζοβίνκο.

Ματς-θρίλερ στη Σικελία
Στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα", Παλέρμο και Ρετζίνα έμειναν ισόπαλες στο 1-1, με το εντυπωσιακό σε αυτό το ματς είναι ότι και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν μέσα στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων. Το αποτέλεσμα αυτό πάντως δεν ευνόησε ουσιαστικά καμία ομάδα.

Από τη μία οι γηπεδούχοι απέτυχαν να πάρουν το "τρίποντο", μετά την ήττα με 3-1 από την Έμπολι για το πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο UEFA από την Μλάντα Μπόλεσλαβ (ήδη ο ιδιόρρυθμος πρόεδρος Τζαμπαρίνι άσκησε έντονη κριτική στον προπονητή Κολαντουόνο), και από την άλλη η ομάδα της Καλαβρίας εξακολουθεί να αγνοεί την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον απολογισμό 4 ισοπαλίες-3 ήττες στις επτά πρώτες αγωνιστικές.

Όλα τα λεφτά στο ματς ήταν τα τελευταία λεπτά. Στο 86' ο Μπιάβα άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα, ο Αμορούζο πήγε να το εκμεταλλευτεί με το γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αμάουρι να δίνει πάντως το φιλί της ζωής στους "ροζανέρι", στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Ρετζίνα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιάνκοβιτς.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ
Αταλάντα-Ουντινέζε 0-0
Ίντερ-Νάπολι 2-1 (20', 36' Κρουζ / 84' Σόσα)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Κατάνια-Λιβόρνο 1-0 (20' Σάρντο)
Φιορεντίνα-Γιουβέντους 1-1 (89' (πεν.) Μούτου / 23' Ιακουίντα)
Τζένοα-Κάλιαρι 2-0 (58' Μποριέλο, 72' Ντι Βάιο)
Παλέρμο-Ρετζίνα 1-1 (94' Aμάουρι / 92' Αμορούζο)
Πάρμα-Ρόμα 0-3 (2', 82' Τότι, 21' Μαντσίνι)
Σιένα-Έμπολι 3-0 (65' (πεν.) Μακαρόνε, 79' Λοκατέλι, 82' Γκαλόπα)
Τορίνο-Σαμπντόρια 1-0 (88' Κορίνι)
Λάτσιο-Μίλαν (21.30)

Δείτε τα γκολ από το ντέρμπι του "Φράνκι" μεταξύ της Φιορεντίνα και της Γιουβέντους: