MOTOGP

Ο Ρόσι νίκησε (στο Κατάρ), ο Στόνερ έπεσε

Βαλεντίνο Ρόσι

Νικητής ο Βαλεντίνο Ρόσι στο εκπληκτικό GP στο Κατάρ. Έπεσε ενώ προηγούνταν ο Κέισι Στόνερ

Ο πάλαι ποτέ "Rolling Stoner" όχι μόνο δεν διεύρυνε το νικηφόρο σερί στο Grand Prix του Κατάρ, αλλά διευκόλυνε το μεγάλο του αντίπαλο, τον Βαλεντίνο Ρόσι να πάρει την καρό σημαία για 1η φορά στο νυχτερινό αγώνα στην πίστα Λοσάιλ και τη νίκη στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς, κάτι που είχε να κάνει από το 2005!
Νίκη Νο104 λοιπόν για τον Ιταλό πολυπρωταθλητή της Fiat Yamaha σε έναν αγώνα που προσέφερε απίστευτες μάχες μπροστά. Ο Χόρχε Λορένθο (Fiat Yamaha) που υποτίθεται ότι πονάει πολύ στο χέρι, δεν είχε κανένα πρόβλημα να προσπεράσει δύο γύρους από το τέλος δύο αναβάτες (Νίκι Χέιντεν, Αντρέα Ντοβιτσιόζο) και να πάρει την 2η θέση πίσω από τον ομόσταυλο του.

Εν τω μεταξύ πάνω στη γραμμή του τερματισμού ο "Ντόβι" προσπέρασε τον προκάτοχο του στη Repsol Honda. Ο Χέιντεν δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο βάθρο του για τη Ducati Marlboro και έβριζε θεούς και δαίμονες όταν κάθισε στην καρέκλα του στο γκαράζ.

Το πάρτι συνεχίστηκε χωρίς τον Κέισι
Ο Στόνερ (Ducati Marlboro) δεν ξεκίνησε καλά στην εκκίνηση και βρέθηκε 4ος πίσω ακόμα και από τον Χέιντεν. Ενδιαφέρον στην εκκίνηση έδωσε ο Ντάνι Πεδρόσα (Repsol Honda) που... ξεπετάχθηκε μπροστά όπως άλλωστε συνηθίζει, αφήνοντας 2ο τον Ρόσι.

Όταν ηρέμησαν τα πράγματα, ο Στόνερ προσπέρασε όσους είχε μπροστά του στον 2ο γύρο και άρχισε να χτίζει διαφορά. Όταν εμφανίστηκε στις τηλεοπτικές οθόνες η πληροφορία ότι είχε κάνει ταχύτερο χρόνο στον 6ο γύρο, την επόμενη φορά που τον είδαμε είναι να περπατάει στα χαλίκια χωρίς τη μοτοσικλέτα του. Προσπάθησε να τη σηκώσει, αλλά μόλις είδε τη ζημιά (σ.σ. που δεν είδαμε), εγκατέλειψε την προσπάθεια.

Φύγε εσύ, έλα εσύ
Ο Ρόσι τέθηκε επικεφαλής του αγώνα με τον Πεδρόσα να χάνει στη συνέχεια τη θέση του και από τον άσπονδο τιμέιτ του, Ντοβιτσιόζο. Φρέσκο αίμα ήρθε να διεκδικήσει την 1η θέση με τον αναβάτη από το Φορλί να μην έχει πλέον καμία σχέση με εκείνο τον ρούκι που έβαλε τα κλάματα όταν προσπέρασε το Ρόσι στην ίδια πίστα το 2008.

Τον προσπέρασε μάλιστα... βλέποντας από μακριά την 2η νίκη στην καριέρα του, αλλά το είδωλο του με το οποίο κάνουν μαζί μότοκρος, ξαναπέρασε μπροστά και εκεί έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Σε ορισμένες στιγμές η Honda φαινόταν ταχύτερη από τη Yamaha και μάλλον ήταν, αν προσέξει κανείς ότι ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν... ουραγός στη λίστα με τις τελικές ταχύτητες.

Πίσω έγινε χαμός με το τρενάκι Ντοβιτσιόζο-Χέιντεν-Πεδρόσα να καθυστερεί και να τους... φτάνει ο Λορένθο πριν τους αφήσει πίσω του. Καλύτερος από τους πρωτοεμφανιζόμενους ήταν ο Μπεν Σπις (Monster Yamaha Tech 3), 5ος στην "παρθενική" εμφάνιση του στο Κατάρ πίσω από τον Χέιντεν και μπροστά από τον Ράντι ντε Πουνιέ (LCR Honda) και τον Πεδρόσα που έχασε αρκετό έδαφος. Ο Σπις μάλιστα είχε και μία ωραία κόντρα με τον Πεδρόσα.

Στη μάχη των "παππούδων" ο Κόλιν Έντουαρντς (Monster Yamaha Tech 3) πήρε την 8η θέση από τον Λόρις Καπιρόσι (Rizla Suzuki). Ο συμπαθής Ιταλός που αγωνίστηκε με το Νο300 και όχι το συνηθισμένο Νο69 για να γιορτάσει τις 300 συμμετοχές του, πήρε τους βαθμούς της 9ης θέσης μπροστά από τον 1ο ρούκι, Χιρόσι Αογιάμα (Interwetten Honda).

Άρχισαν τα όργανα;
"Αντιαθλητικό" ανεβάζουν και κατεβάζουν οι Ισπανοί τον Μάρκο Σιμοντσέλι (San Carlo Honda Gresini). Ο "αφάνας" "μονομάχησε" με έναν εκ των μεγάλων αντιπάλων του στα πάλαι ποτέ 250cc, Άλβαρο Μπαουτίστα (Rizla Suzuki). Πήρε την 11η θέση και ανάγκασε τον αναβάτη από την Ταλαβέρα ντε λα Ρέινα να πέσει από τη μοτοσικλέτα του λίγο πριν τον τερματισμό! Πάλι τα κατάφερε και οι Ισπανοί θα μιλούν για τον Σιμοντσέλι που δεν ιδρώνει το αυτί του.

Η τελική κατάταξη:
1.Bαλεντίνο Ρόσι Fiat Yamaha 42:50.099δευτ.