ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Αήττητοι... "Δράκοι"

Λούτσο Γκονζάλες

Ίδιο... παραμύθι και την έβδομη αγωνιστική με την Πόρτο να νικάει με 1-0 στην έδρα της Ακαντέμικα

Ένα πέναλτι στο 28ο λεπτό ήταν αρκετό για την Πόρτο ώστε να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα της Ακαντέμικα. Ο Κουαρέσμα κέρδισε την εσχάτη των ποινών και ο Λούτσο Γκονζάλες την μετέτρεψε σε γκολ. Πλέον η απόσταση από την Σπόρτινγκ είναι 7 βαθμοί, μια διαφορά ασφαλείας που δείχνει για ακόμα μια χρονιά πως το πρωτάθλημα της Πορτογαλίας έχει τον ίδιο... πρωταγωνιστή.
Στους 13 βαθμούς και 8 από την κορυφή, έφτασε η Μπενφίκα που νίκησε εκτός έδρας την Λειρία με 2-1. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς καθώς μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καντού. Οι "αετοί της Λισσαβόνα ανέτρεψαν το σκορ με πρωταγωνιστή τον Νούνο Γκόμες καθώς με δύο δικά του γκολ, 30' και 64', πήραν τη νίκη. Φυσικά βασικός και... αναντικατάστατος ο Κώστας Κατσουράνης.