FOOTBALL LEAGUE

Μίλησαν οι έδρες

New Image

Με νίκες των γηπεδούχων ολοκληρώθηκαν τα 8 από τα 9 ματς της πρεμιέρας στην Β' Εθνική, που περιελάμβανε δύνατα και αμφίρροπα παιχνίδια

Παρά την προ λίγων ημερών λύση της συνεργασίας του με τον Γιώργο Βαζάκα και με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Μπικούδη, ο Πιερικός έδειξε διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που εμφάνισε στα φιλικά και στο κύπελλο, ξεκινώντας το πρωτάθλημα με ευρεία νίκη 3-0 επί της Καστοριάς. Οι "γουναράδες" αγωνίστηκαν με πολλούς νέους παίκτες που αποκτήθηκαν το περασμένο καλοκαίρι στο μεταγραφικό παζάρι.
Στην Κομοτηνή, ο γηπεδούχος Πανθρακικός, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στο Χαϊδάρι. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για 75 λεπτά με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ετόνγκο, όταν έκανε άσεμνη χειρονομία προς τους φιλάθλους των γηπεδούχων, καθώς πανηγύριζε το γκολ που είχε πετύχει.

Με γκολ πέναλτι του Γκεοργκίεφ στο 85' η Καλλιθέα έκαμψε την αντίσταση του Ηλυσιακού. Η ομάδα του "Ελ Πάσο" είχε την εδαφική υπεροχή απέναντι στον ανανεωμένο Ηλυσιακό, που έδειξε θετικά στοιχεία στο παιχνίδι του. Οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Μαρκομιχάλη και Καραδήμου στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με το δεξί, έχοντας καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε την σεζόν και ο Αγροτικός Αστέρας. Ο Αγροτικός βελτίωσε την απόδοση του στο 2ο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στον φιλόδοξο φέτος Εθνικό. Oι "κυανόλευκοι" δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που είχαν στο πρώτο σαρανταπεντάλπτο και έφυγαν ηττημένοι από τον Εύοσμο.

Ο νεοφώτιστος Άγιος Δημήτριος ήταν καλύτερος της Καλαμάτας και νίκησε 1-0 με γρήγορο γκολ του Ζαϊμι στο 12΄του αγώνα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε ο αγώνας στην Φυλή. Ο Αναστασάκος στο 90' λύτρωσε τους γηπεδούχους, που αγωνίζονταν από το 26΄με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βασιλείου με δεύτερη κίτρινη.

Ο Ιωνικός έδειξε αγωνιστικές αδυναμίες και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα από τον Εθνικό Αστέρα με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες στην περιοχή των γηπεδούχων. Τα αποτελέσματα των αγώνων: