VIDEOS

Επτάσφαιρος Άλβες

alveskardoules

O επιθετικός της Χέρενφεν επέστρεψε στην ομάδα σπάζοντας όλα τα κοντέρ με 7 γκολ κόντρα στην Χεράκλες

Στο πρώτο παιχνίδι που ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Χέρενφεν για την Eredivise, ο Αφόνσο Άλβες έβγαλε το...όπλο του και "πυροβόλησε" επτά φορές στο εντυπωσιακό 9-0 επί της Χέρακλες Αλμέλο. Ο επιθετικός προέρχονταν από τραυματισμό και είχε ντεμπουτάρει στη φετινή σεζόν μόλις την Πέμπτη αγωνιζώμενος κόντρα στη Χέλσινμποργκ στη Σουηδία για το κύπελλο UEFA με την ομάδα του να γνωρίζει βαριά ήττα 5-1 και αποκλεισμό από τη διοργάνωση.
Ο 26χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ μετά από δέκα λεπτά και έφτασε το χατ-τρικ 19 λεπτά αργότερα.Ακολούθησαν τέσσερα ακόμη τέρματα από το 65΄έως το το 77' σε μία εκπληκτική βραδιά που σίγουρα θα την θυμάται για πολύ καιρό.

Ο 26χρονος Βραζιλιάνος διεθνής που δεν μιλάει πολλές φορές στα μέσα ενημέρωσης έκανε αυτή την φορά μία εξαίρεση, λέγοντας: "Ευχαριστώ την ομάδα γι΄αυτό. Είμαι χαρούμενος για τα γκολ που σημείωσα. Είναι σημαντικό για την ομάδα. Πέτυχα επτά γκολ και έδειξα ποιός είναι ο Αφόνσο και τι μπορεί να κάνει.

Ο παίκτης του Άγιαξ(σ.σ Κλαόυς Γιανς Χούντελααρ) πέτυχε εννέα γκολ σε επτά παιχνίδια, εγώ σημείωσα επτά σε ενάμισι παιχνίδι. Τώρα θα πάω στην Βραζιλία για να ενσωματωθώ στην Εθνική ομάδα με καλή ψυχολογία και εύχομαι να σκοράρω ξανά με την Χέρενφεν σε δύο εβδομάδες".

Μέχρι την Κυριακή τέσσερις παίκτες είχαν πετύχει έξι γκολ. Ο Μάρκο Φαν Μπάστεν, ο Γιόχαν Κρόιφ, ο Πιέρε Κέρκοφς και Ντιρκ Λάμερς. Ο Άλβες πέρυσι σημείωσε 34 γκολ και ήταν πρώτος σκόρερ.