ΓΑΛΛΙΑ

Πρώτη η Μαρσέιγ, γκολάρα ο Γκουρκούφ

μπορντό

Η Μαρσέιγ πέρασε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, καθώς κέρδισε με 2-0 την Ναντ στο Βελοντρόμ, "μαγικό" γκολ Γκουρκούφ για Μπορντό (videos)

Μαζί με την Λιόν στην δεύτερη θέση πλέον βρίσκεται η Μπορντό, η οποία επικράτησε της Χάβρης με 3-0 μέσα στο "Jules-Deschaseaux".
Ο Γιοάν Γκουρκούφ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους "γιρονδίνους" με νέο "μαγικό" γκολ, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, αφού όμως έπειτα από σέντρα την έφερε μπροστά του με εξαιρετικό τακουνάκι.

Ντιαβαρά και Βεντέλ πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα της αναμέτρησης, ενώ η Λιλ έπιασε στην 4η θέση της Παρί Σεντ Ζερμέν και Μαρσέιγ, καθώς πέτυχε νέα νίκη, αυτήν την φορά στο "Μετροπόλ" με 2-1 επί της Γκρενόμπλ.

Όσον αφορά στο αγώνα της "Βελοντρόμ", η Μαρσέιγ πέτυχε τα τέρματά της μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε ο Ρενάτο Σιβέλι στο 55' με κεφαλιά απο εκτέλεση φάουλ του Μπούντεβαϊν Ζέντεν και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπραντάο στο 59' από κοντά, έπειτα από μία ακόμη προσπάθεια του Ολλανδού.

Για να μείνουν πάντως στην κορυφή οι Μαρσεγέζοι θα πρέπει να μην κερδίσει αύριο η Λιόν την Σοσό, ενώ η Παρί Σεντ Ζερμέν θα τους φτάσει και πάλι αν επικρατήσει στο Τουλούζ.