Η 5η αγωνιστική

Στολτίδης, Μάκος, Πλετς, Πανιώνιος, Ολυμπιακός

Ο Άρης θριάμβευσε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (3-1) κι ο ΠΑΟ πέρασε από τη Βέροια (2-0)

Ο Λεβεδειακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη κόντρα στη Ξάνθη (2-1), ενώ ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε... ηχηρό διπλό κόντρα στον ΟΦΗ (0-3). Το πρώτο "τρίποντο" σημείωσε κι ο Απόλλωνας Καλαμαριάς (3-1 τον Εργοτέλη).
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2007

Ολυμπιακός-Πανιώνιος: 4-1

Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Το βρεγμένο τερέν δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να πάρει μια εύκολη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με το γρήγορο γκολ του Λούα Λούα και παρότι ισοφαρίστηκαν στην αρχή της επανάληψης (με πέναλτι του Τζιμπούρ) αντέδρασαν άμεσα.

Με τέρματα των Κοβάσεβιτς, Στολτίδη και Γκαλέτι (με πέναλτι) έφτασαν με πανηγυρικό τρόπο στο 4-1, δηλώνοντας... πανέτοιμοι για την ευρωπαϊκό πρόκληση κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΑΕΚ-Λάρισα: 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Κασναφέρης (Αθηνών)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να κρατήσει την ΑΕΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι "κιτρινόμαυροι" σκόραραν νωρίς (με τον Μαντούκα) και παρότι έμειναν με 10 παίκτες (στο 12' αποβλήθηκε ο Μάχο) κατάφεραν να κάνουν το "πέντε στα πέντε".

Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2007

Λεβαδειακός-Σκόντα Ξάνθη: 2-1

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Η 5η αγωνιστική αποδείχτηκε γούρικη για τον Λεβαδειακό καθώς πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μετά την θετική εμφάνιση στην Λάρισα την προηγούμενη αγωνιστική πρόσθεσαν ακόμα μία που αποδείχτηκε ότι ήταν και η τυχερή.

ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης: 0-3

Διαιτητής: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Μόνο τυχαία δεν ήταν η νίκη του Αστέρα Τρίπολης επί του Παναθηναϊκού την 4η αγωνιστική... Η νεοφώτιστη ομάδα πραγματοποίησε νέα συγκλονιστική εμφάνιση, επικρατώντας του ΟΦΗ με το εντυπωσιακό 3-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Βέροια-Παναθηναϊκός: 0-2

Διαιτητής: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Δημοτικό Βέροιας

Χωρίς περιθώρια απωλειών, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 στην Βέροια την τοπική ομάδα παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Κακός στο πρώτο ημίχρονο (δεν δημιούργησε ευκαιρία), πολύ καλύτερος στην επανάληψη πέτυχε δύο γκολ με τους Ιβανσιτς (50') και Σαλπιγγίδη (90+1') κατακτώντας τους 3 βαθμούς της νίκης.

Αρης-ΠΑΟΚ: 3-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης" Με δύο γκολ του Κόκε και ένα του Γκαρσία, ο Άρης επικράτησε σχετικά εύκολα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ 3-1. Το γκολ των φιλοξενούμενων ο Μπαλάφας.

Απόλλων Καλαμαριάς-Εργοτέλης: 2-1

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Καλαμαριά, που επικράτησε του Εργοτέλη με 2-1 στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα στη Super League για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου.

Ατρόμητος Αθηνών-Ηρακλής 1-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ίσόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ατρόμητο και Ηρακλή στο Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Λουτσιάνο στο 19ο λεπτό και τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ του Γεωργίου στο 86ο λεπτό...

Ο γηραιός είχε μάλιστα στα λίγα λεπτά που απέμειναν μετά την ισοφάριση μια πολύ καλή ευκαιρία για να κλέψει το ματς, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Ο Ηρακλής πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και ανέβηκε στους 3, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στους 10 όντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό.