ΑΕΛ

Λάρισα-Βέροια 1-1

Βεροια πανηγυρικο

Η Βέροια στη δική της πρεμιέρα στην Σούπερ Λίγκα απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στο Αλκαζάρ από τη Λάρισα (1-1)

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Λαμπρόπουλος (46΄ Σαρμιέντο), Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Καλαντζής (69΄ Κόζλεϊ), Μπουκουβάλας, Μπαχράμης (46΄ Αλεξάνδρου), Φωτάκης, Φέρστερ, Κατσιαρός, Μπακαγιόκο.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Τερόλ, Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Σαμαράς, Μπαλάφας, Κριβόκαπιτς, Ζουλίνιο (80΄ Ζιλβάν), Μεντόζα, Παρμαξίδης, Σέεντορφ (72΄ Γκόμεζ), Ερέρα (59΄ Μουζαουϊ).

Κίτρινες: Μπαχράμης, Φωτάκης, Κυριακίδης - Κριβόκαπιτς, Τσιμπλίδης, Μεντόζα
Με μια ματιά
Οι "νεοφώτιστοι" ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι ποδοσφαιριστές της Λάρισας είχαν μείνει στην επιτυχία της Πέμπτης. Παρ΄ όλα ταύτα, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου. Στο 28΄ η κεφαλιά του Καλατζή πέρασε άουτ, αλλά στο 36΄ ο Κριβοκάπιτς "πάγωσε" το θεσσαλικό στάδιο όταν τελείωσε άψογα την αντεπίθεση της Βέροιας κάνοντας το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Μπακαγιόκο. Ηταν στο 47΄, όταν ο Φωτάκης εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο επιθετικός της ΑΕΛ πέτυχε το γκολ (1-1) που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού στη συνέχεια οι παίκτες του Δώνη δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε ένα τέρμα την υπεροχή τους.

Η Λάρισα είχε τις ευκαιρίες, με τον Κυριακίδη στο 64΄, τον Κόζλεϊ στο 76΄ και τον Φωτάκη στις καθυστερήσεις, όμως καμία από τις προαναφερόμενες αξιόλογες προσπάθειες δεν τελεσφόρησε.
Όλα τα λεφτά...
Για ακόμη μία φορά σε εντός έδρας παιχνίδι στο "Αλκαζάρ" ο κόσμος της Λάρισας...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
Κοτσόλης, Φέρστερ, Λαμπρόπουλος, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Μπουκουβάλας, Μπαχράμης, Φωτάκης, Καλαντζής, Μακαγιόκο, Κατσιαρός.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Βέροια
Τέρολ, Σαμαράς, Σέεντορφ, , Ζουλίνιο, Τσιμπλίδης, Κόλτσος, Κριβόκαπιτς, Παρμαξίδης, Μεντόζα, Μπαλάφας, Ερέρα.
1' Έναρξη αγώνα
12' Σχόλιο
Η Βέροια "πατάει" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια φάση μπροστά στον Κοτσόλη.
20' Σχόλιο
Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο συνεχίζεται η αναμέτρηση στο Αλκαζάρ.
27' Ευκαιρία Λάρισα Καλαντζής
Ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Καλαντζή δεν απέφερε το γκολ για τους γηπεδούχους.
33' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Μπαχράμης
36' Γκολ Βέροια Κριβόκαπιτς
Ο Μεντόζα πάσαρε στον Κριβόκαπιτς και ο τελευταίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
43' Σχόλιο
Η Λάρισα πιέζει για την ισοφάριση.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Σαρμιέντο στη θέση του Λαμπρόπουλου
Ο Αλεξάνδρου στη θέση του Μπαχράμη
46' Κίτρινη κάρτα Βέροια Κριβόκαπιτς
47' Γκολ Λάρισα Μπακαγιόκο
Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Βέροιας ο Μπακαγιόκο βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.
47' Κίτρινη κάρτα Βέροια Τσιμπλίδης
59' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Μουζαουί στη θέση του Ερέρα
60' Κίτρινη κάρτα Βέροια Μεντόζα
60' Σχόλιο
Καλύτερη η Λάρισα στην επανάληψη. Η Βέροια προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.
69' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κόζλεϊ στη θέση του Καλαντζή
72' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Πάεζ Γκόμεζ στη θέση του Ζέεντορφ
75' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φωτάκης
80' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Ζίλβαν στη θέση του Ζουλίνιο
83' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης