ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βρήκαν δίχτυα "Χάρι" και "Λεό"!

χαριστεας

Σημαντικές νίκες για Νυρεμβέργη (3-1 την Φρανκφούρτη) και Μπίλεφελντ (1-0 την Καρλσρούη) για την 27η αγωνιστική

H Νυρεμβέργη έκανε σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, επικρατώντας εκτός έδρας της Φρανκφούρτης με 3-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Αμανατίδης απέφυγε απο αριστερά τον Αμπαρντοναρντό και γύρισε την μπάλα για τον Φινκ που δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).
Παρά το αρνητικό ξεκίνημα, η Νυρεμβέργη επέστρεψε στον αγώνα στο 18ο λεπτό με γκολ του Άγγελου Χαριστέα. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν, ο Σαένκο είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία, όμως ο Έλληνας επιθετικός αξιοποίησε την προσπάθεια του Μισίμοβιτς απο αριστερά και απο κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 30' ο αγώνας διεκόπη για ένα τέταρτο, καθώς οι οπαδοί των φιλοξενούμενων πέταξαν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δώσει εντολή οι παίκτες να πάνε στ' αποδυτήρια και τις αστυνομικές δυνάμεις να μπαίνουν στην θύρα των φιλοξενούμενων. Μετά απο αυτή την διακοπή ο αγώνας συνεχίστηκε, με τον διαιτητή να ξεκαθαρίζει οτι την επόμενη φορά που θα γίνει το παραμικρό θα διακόψει οριστικά τον αγώνα.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, ο σύλλογος της Φραγκονίας κατάφερε να προηγηθεί (48'). Ο τερματοφύλακας της Φρανκφούρτης, Νικόλοφ, έχασε την μπάλα μετά απο εκτέλεση κόρνερ και ο Βίτεκ απο κοντινή απόσταση έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Η νίκη "σφραγίστηκε" στο 82' όταν ο Μισίμοβιτς ολοκλήρωσε με επιτυχία αντεπίθεση της Νυρεμβέργης και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η ομάδα του Άγγελου Χαριστέα παραμένει κάτω απο την ζώνη του υποβιβασμού, όμως δείχνει να είναι σε καλό δρόμο καθώς και την περασμένη αγωνιστική πήρε πολύτιμο βαθμό κόντρα στην Μπάγερν.

"Χρυσός" σκόρερ ο Καμπάνταης

Η Μπίλεφελντ με "χρυσό σκόρερ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη απο τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Μίκαελ Φρόντσεκ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως ο Μάρκους Μίλερ κρατούσε ανέπαφη την εστία του με εκπληκτικές επεμβάσεις.

Ωστόσο, στο 92' "λύγισε" ο τερματοφύλακας της Καρλσρούης. Ο Αϊγκλερ απέφυγε δυο παίκτες των φιλοξενούμενων και σούταρε, ο Μίλερ δεν έκανε σωστή απομάκρυνση και ο Καμπάνταης με δεξί σουτ απο κοντινή απόσταση σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και το πρώτο του στην Bundesliga.

Η Στουτγάρδη το ντέρμπι

Στην Στουτγάρδη, ένα γκολ του Χίλμπερτ στο 20ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους που "σκαρφάλωσαν" στην 5η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι απο την άλλη, είχαν ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα και υποχώρησαν στην τρίτη θέση, καθώς η Σάλκε έφθασε τους 48 βαθμούς.

Οι Σουηβοί εκμεταλλεύθηκαν μια απο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο και στο 20' κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Πάρδο εκτέλεσε κόρνερ και ο αμαρκάριστος Χίλμπερτ με βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμβούργου, παρά την προσπάθεια του Τροχόφσκι ν' απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν το μυαλό τους στην άμυνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν φλύαροι και δεν μπόρεσαν ν' απειλήσουν. Μάλιστα, η καταιγίδα που ξέσπασε ένα τέταρτο πριν την λήξη του αγώνα δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες των δυο ομάδων, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

"Τρίποντα" για Σάλκε, Βέρντερ και Βόλφσμπουργκ

Η Σάλκε κατάφερε να "σκαρφαλώσει" στην δεύτερη θέση μετά τη νίκη επί της Χάνσα Ροστόκ με 1-0. Οι "Königsblauen" με επαγγελματική εμφάνιση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τον Αλτιντοπ να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο 52', ο Στράιτ έκανε σέντρα απο δεξιά και ο Τούρκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα του Σλόμκα στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά του Champions League.

Στο Βερολίνο, η Βέρντερ επέστρεψε στις νίκες μετά απο τέσσερις αγώνες. Η ομάδα της Βρέμης είχε φοβερή πίεση λόγω των διαδοχικών αρνητικών αποτελεσμάτων, όμως έκανε ιδανικό ξεκίνημα. Στο πρώτο λεπτό, ο Φριτς προωθήθηκε απο δεξιά και γύρισε την μπάλα προς την εστία της Χέρτα, ο Ρόζενμπεργκ πρόλαβε τον Σίμουνιτς και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Ντρόμπνι να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Η Χέρτα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 10'. Ο Σκάτσελ εκτέλεσε φάουλ και έφερε την μπάλα στα καρέ της Βέρντερ, όπου ο Αντρέ Λίμα πρόλαβε την έξοδο του Βίζε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Ωστόσο στο 73' οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το νικητήριο γκολ. Ο Φρινγκς με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Μπορόφσκι και εκείνος με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Τόμας Σάαφ.

Η Βόλφσμπουργκ συνέχισε τις καταπληκτικές εμφανίσεις και νίκησε με 3-2 το Αννόβερο. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ βρέθηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20' με τον Ντεζαγκά που αξιοποίησε την πάσα του Τζέκο.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 27', όταν ο Χούσζτι έκανε σέντρα και ο Μπρούκινγκ με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Δυο λεπτά αργότερα, η Βόλφσμπουργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ο Μπενάλιο έκανε βολέ, οι αμυντικοί του Αννόβερο δεν κατάφεραν ν' απομακρύνουν και ο Ντεζαγκά με πάσα βρήκε τον Μαρσελίνιο που σούταρε και έκανε το 2-1.

Οι "λύκοι" έκαναν το 3-1 στο 71', με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ντεζαγκά. Ο Σουλτς έχασε την μπάλα στην μεσαία γραμμή απο τον Χασέμπε που τροφοδότησε τον Τζέκο, εκείνος γύρισε για τον Ντεζαγκά που νίκησε με κεφαλιά τον Ένκε. Στο 78', ο Στάινερ νίκησε πέντε παίκτες και τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα και μειώσει σε 3-2, όμως στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν τίποτα περισσότερο.

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Καρλσρούη 1-0

Άιντραχτ-Νυρεμβέργη 1-3

Χέρτα Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 1-2

Στουτγάρδη-Αμβούργο 1-0

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα

Βόλφσμπουργκ-Αννόβερο 3-2 (20', 71' Ντεζαγκά, 29' Μαρσελίνιο – 27' Μπρούκινγκ, 78' Στάινερ)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Καρλσρούη 1-0 (90' Καμπάνταης)
Σάλκε-Χάνσα Ροστόκ 1-0 (52' Αλτιντοπ)
Στουτγάρδη-Αμβούργο 1-0 (20' Χίλμπερτ)
Φρανκφούρτη-Νυρεμβέργη 1-3 (2' Φινκ – 18' Χαριστέας, 48' Βίτεκ, 82' Μισίμοβιτς)
Χέρτα Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (10' Λίμα – 1' Ρόζενμπεργκ, 72' Μπορόφσκι)