ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Λάτσιο-Ολυμπιακός:1-2

Για Φιλ (μέσα)

Θρυλικό διπλό στη Ρώμη με τους Γκαλέτι-Κοβάσεβιτς να απαντουν στο άκυρο γκολ της Λάτσιο (2-1)

H Λάτσιο προηγήθηκε με τον Πάντεφ, αλλά στην σέντρα του Ρόκι, η μπάλα είχε περάσει πεντακάθαρα εκτός γραμμής. Ο Ολυμπιακός απάντησε πρώτα με τον Γκαλέτι και όταν στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Κοβάσεβιτς, ήξερε ότι ο Ντάρκο, θα έβαζε το γκολ.
Ό,τι έγινε, δηλαδή, στη φάση του τέλειου αιφνιδιασμού και της τέλειας πάσας του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την συμμετοχή του στο Κύπελλο UEFA, αλλά αυτό λίγο μάλλον ενδιαφέρει τους ανθρώπους στον Πειραιά, όταν η πρόκριση στην επόμενη φάση είναι μόλις έναν βαθμό μακριά μέσα στο φλεγόμενο Καραϊσκάκη στην αναμέτρηση με την Βέρντερ.

Με σύστημα Βρέμης

Με συνταγή Βρέμης παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο Ολίμπικο και με σύστημα 4-5-1. Ο Τάκης Λεμονής προτίμησε για μία ακόμη φορά γεμάτο κέντρο και μοναδικό προωθημένο στον Λούα Λούα.

Κάτω από τα δοκάρια ο εξαιρετικός - φορμαρισμένος Αντώνης Νικοπολίδης με τον Τάσο Πάντο αριστερά και τον Τοροσίδη στα δεξιά της άμυνας με τους Άντζα-Ζεβλάκοφ στο κέντρο της.

Στην μεσαία γραμμή η επιστροφή του Λεντέσμα στο αρχικό σχήμα επαναφέρει τη δύναμη και την τεχνική των τριών αμυντικών χαφ με τους Πατσατζόγλου και Στολτίδη να πλαισιώνουν τον Αργεντίνο.

Στα άκρα με σαφείς επιθετικές βλέψεις ο Γκαλέτι από τα δεξιά με τον Τζόρτζεβιτς αριστερά να έχουν διπλό ρόλο τόσο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού όσο και στις βοήθειες ππου θα πρέπει να δίνουν στον μοναδικό καθαρό επιθετικό, Λούα Λούα.

4-3-1-2 για τη μάχη του κέντρου

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ντέλιο Ρόσι είδε τον Τομάσο Ρόκι να ξεπερνάει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε παρατάσσονται την ομάδα με δύο επιθετικούς.

Κάτω από τα δοκάρια ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, Μπαλότα με τους Μπεχράμι, Στεντάρντο, Σιβίλια και Κολαρόφ στην άμυνα από τα δεξιά προς αριστερά.

Στην μεσαία γραμμή τρία αμυντικά χαφ και τον Ιταλό τεχνικό στην προσπάθεια των δύο να κερδίσουν την μάχη του κέντρου, με τους Μουντινγκάι, Λεντέσμα και Μουταρέλι. Ο Μάουρι θα είναι ο συνδετικός κρίκος μεσαίας γραμμής και επίθεσης στο 4-3-1-2 της Λάτσιο με τους Πάντεφ-Ρόκι στην επίθεση.

Μαγκωμένος στην αρχή

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή πως στο μυαλό του προπονητή του και των παικτών κατ επέκταση ήταν να διασφαλίσουν το "μηδέν" στην άμυνα. Οι ερυθρόλευκοι με όλους τους ποδοσφαιριστές πίσω από την μεσαία γραμμή περίμεναν την Λάτσιο που εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που της έδωσαν οι πρωταθλητές Ελλάδος, αλλά μέχρι εκεί.

Οι Ιταλοί μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά είχαν και πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, με την πίεση των φιλοξενουμένων στην μεσαία γραμμή να είναι μεγάλη.

Τις δύο φορές που προσπάθησαν οι "λατσιάλοι" να απειλήσουν με κάθετες πάσες προς τον Πάντεφ, ο Σκοπιανός βρήκε μπροστά του τον Παρασκευά Άντζα που κέρδισε τις προσωπικές μονομαχίες δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού εντοπιζόταν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με τον Τζόρτζεβιτς να δείχνει έξω από τα νερά του, τον Γκαλέτι να μην τροφοδοτείται και τον Λούα Λούα να είναι απελπιστικά μόνος ανάμεσα σε τέσσερις και πέντε αμυντικούς.

Μνήμες Καραϊσκάκη…

Μέχρι το 30ο λεπτό φάσεις μπροστά στα δύο καρέ δεν υπήρχαν με την Λάτσιο νε γυρνάει την μπάλα έξω από την περιοχή του Ολυμπικού χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει απέναντι από τον Νικοπολίδη.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα όμως ξύπνησαν άσχημες μνήμες... Ο Τομάσο Ρόκι δέχθηκε την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή τσίμπησε την μπάλα μπροστά από τον Νικοπολίδη και γύρισε στον αμαρκάριστο Πάντεφ στο ύψος της μικρής περιοχής που δεν δυσκολεύθηκε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Σημαντική λεπτομέρεια σε όλη τη φάση το γεγονός πως ο Ρόκι γύρισε στον Σκοπιανό επιθετικό την μπάλα ενώ αυτή είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, θυμίζοντας σε όλους την ισοφάριση στο Καραϊσκάκη όπου το γκολ των Ιταλών δεν έπρεπε να μετρήσει ως οφ σάιτ.

Made in Argentina

Το τέρμα των Ιταλών αλλά και ο τρόπος που επετεύχθη πείσμωσε τους πρωταθλητές που αποφάσισαν να βγουν από την άμυνα τους. Στο 34' ο Πατσατζόγλου έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπαλότα ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως οι είχαν να δείξουν περισσότερα πράγματα επιθετικά από όσα είχαν κάνει μέχρι στιγμής και ένα λεπτό αργότερα με τον άνθρωπο που μιλάει καλύτερα από όλους με την μπάλα στον Ολυμπιακό, τον Γκαλέτι, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Λούα Λούα κουβάλησε την μπάλα από την μεσαία γραμμή, την άφησε λίγο έξω από την περιοχή στο Στολτίδη ο οποίος άνοιξε δεξιά στον Αργεντίνο και αυτός με εξαιρετικό δυνατό ευθύβολο σουτ έκανε το 1-1 στην κλειστή γωνία του Μπαλότα τελειώνοντας αριστουργηματικά μία πολύ καλή αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

Το πεντάλεπτο 30'-35' ήταν το μοναδικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες ξέφυγαν από τον χώρο του κέντρου και τις πολλές λάθος μεταβιβάσεις.

Τρικυμία στο ξεκίνημα

Η τύχη χαμογέλασε στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους ερυθρόλευκους να δείχνουν "παγωμένοι" από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Τα λάθη στην άμυνα ήταν πολλά αλλά χωρίς να αποβούν μοιραία για τους πρωταθλητές, με τον Νικοπολίδη να δείχνει για πρώτη φορά ασταθής.

Το πρώτο δεκάλεπτο της τρικυμίας του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε χωρίς επιπτώσεις και στο 56ο λεπτό ήρθε η ώρα του ανθρώπου-γκολ στον Ολυμπιακό και του αναμορφωτή της ενδεκάδας όποτε αυτός μπαίνει ως αλλαγή. Ο Κοβάσεβιτς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και όπως έγινε στην Βρέμη η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των ερυθρολεύκων.

Απλά... Νταρκο-γκολ

Ο Ολυμπιακός κράτησε την μπάλα περισσότερο και κατάφερε να ισορροπήσει μετά το κακό ξεκίνημα. Αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανόδου η φάση του 64' και η ολική επαναφορά για τους παίκτες του Τάκη Λεμονή.

Ο Στολτίδης άνοιξε αριστοτεχνικά αριστερά στον Τζόρτζεβιτς, ο τελευταίος αφού κουβάλησε όσο έπρεπε την μπάλα γύρισε στην καρδιά της μικρής περιοχής λίγο πριν την τελική γραμμή και ο Σέρβος με πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπαλότα και τους οπαδούς του Ολυμπιακού στα ουράνια.

Οι πρωταθλητές έδειχναν πως είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα και δύο λεπτά μετά το 1-2 έχασαν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν ένα ακόμα διπλό. Στην αντεπίθεση ο Κοβάσεβιτς έδωσε έξυπνα στον Τζόρτζεβιτς εκείνος πασάρε στον Γκαλέτι που δεν κατάφερε μέσα από την μεγάλη περιοχή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Με λίγο τύχη και πολύ πάθος το "2"

Ο Ολυμπιακός έχασε την δυνατότητα να "καθαρίσει" το παιχνίδι και η Λάτσιο με τον Ντέλιο Ρόσι να αλλάζει πολλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησε και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να μπορέσει να εκμεταλλευθεί κάποιες κεφαλιές που πέρασαν άουτ.

Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τάκη Λεμονή ξύπνησαν από τον λήθαργο που έπεσαν μετά την φάση του Γκαλέτι και απώλεσαν ακόμα μία ευκαιρία στο 83ο λεπτό. Μετά από πάσα του Στολτίδη στον Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, ο αρχηγός έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαλότα.

*** O Τζόρτζεβιτς χάνει το τελευταίο παιχνίδι του ομίλου με την Βέρντερ στο Καραϊσκάκη, αφού με την κάρτα που πήρε συμπλήρωσε τρεις και δεν έχει θα μείνει εκτός για έναν αγώνα.

*** Ο κόσμος του Ολυμπιακού ήταν συγκλονιστικός. Μπράβο τους αν και πήγαν να χαλάσουν το πάρτι σε κάποια στιγμή. Δεν υπάρχουν λέξεις για να αποτυπωθεί η συμβολή τους στην πορεία των πρωταθλητών...