CHAMPIONS LEAGUE

Παναθηναϊκός-Ανόρθωση 1-0

καραγκουνης

Με το γκολ του Καραγκούνη ο ΠΑΟ νίκησε την Ανόρθωση κι όχι μόνο σφράγισε το εισιτήριο στους ''16'' του Champions League, αλλά μετά το αποτέλεσμα της Βρέμης τερμάτισε πρώτος (vid)

Τα κάλαντα... σε πανηγυρικό κλίμα στο ΟΑΚΑ τραγουδούσαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού αποθεώνοντας τους παίκτες του Τεν Κάτε οι οποίοι με την τρίτη σερί νίκη τους στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ πήραν μια πανάξια πρόκριση. Εξού και τα καθιερωμένα "ΌΛΕ... ΟΛΕ" που έδωσαν το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στις κερκίδες!
Με γκολ του Καραγκούνη στο ίδιο λεπτό που οι "πράσινοι" χτύπησαν... και μέσα στο Μιλάνο (69') και λύγισαν το αξιόμαχο σύνολο του Κετσπάγια που δεν απείλησε ουσιαστικά καθόλου (μόνο μια φάση στην αρχή). Αποθέωση του "τυπάρα" στο φινάλε με την αλλαγή του με τους οπαδούς να δίνουν και το στίγμα των ημερών με το σύνθημα " Η Τριφυλλάρα στους δεκαέξι για την πάρτη σου Αλέξη".

Με αυτό το αποτέλεσμα οι "πράσινοι" έφτασαν στους 10 βαθμούς και στην κατάκτηση της πρώτης θέσης. Πίσω του τερμάτισε η Ίντερ με 8, ενώ στο UEFA θα παίξει τελικά η 3η Βέρντερ Βρέμης (με 7 βαθμούς). Όσο για την Ανόρθωση; Κατέληξε στην τέταρτη θέση με 6 και δεν πέρασε ούτε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Οι πιθανοί αντίπαλοι

Πλέον οι "πράσινοι" ανανέωσαν το... ευρωπαϊκό τους ραντεβού για την Παρασκευή (19/12) στη Νιόν, όταν και θα γίνει η κλήρωση της φάσης των "16".

Ως πρωτοπόρος ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει μια από τις εφτά δεύτερες ομάδες, από τη στιγμή που δεν μπορεί να κληρωθεί και πάλι με την Ίντερ.

Μέχρι στιγμής οι υποψήφιοι αντίπαλοι του "τριφυλλιού" είναι η Τσέλσι, η Σπόρτιγκ Λισσαβώνας κι η Ατλέτικο Μαδρίτης. Την Τετάρτη θα καθοριστούν κι οι υπόλοιποι τρίτοι, με πιθανότερες τις Ρεάλ, Βιγιαρεάλ και Μπάγερν.

Με δύο αλλαγές ο Ολλανδός, συντηρητικά ο Γεωργιανός

Δυο αλλαγές επεφύλλασε ο Τεν Κάτε στις επιλογές του για το αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο ματς των "πράσινων" στην Ξάνθη. Συγκεκριμένα, τις θέσεις των Σαλπιγγίδη και Νίνη πήραν οι Καραγκούνης και Κλέιτον με τον Ολλανδό να θέλει περισσότερη εμπειρία και ποιότητα στο παιχνίδι του. Σε ότι αφορά το σχήμα αυτό ήταν 4-3-2-1 με τα νέα "πρόσωπα" πίσω από τον Μάντζιο και στο κέντρο η "γνώριμη" τριάδα.

Από την άλλη πλευρά, συντηρητικά "κατέβασε" την ομάδα του ο Κετσπάγια που προτίμησε να μοιάζει σε αυτή που είχε παρατάξει στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ. 4-2-3-1 το σύστημα της Κυπριακής ομάδας στον αγωνιστικό χώρο με τον Ιρακινό Ταχέρ μοναδικό προωθημένο αλλά τους "δαιμόνιους" και γρήγορους Λαμπαν και Μπαρντόν στα άκρα να δίνουν βοήθειες.

Απείλησε με την "ορμή" του κοινού

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έχοντας την "δίψα" της εξέδρας απείλησαν την αντίπαλη εστία και έφτασαν σε δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 2' όταν μετά την σέντρα από δεξιά του Βύντρα ο Τζιόλης έκανε την κεφαλιά που πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν στο 6' μετά την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Μπεκιάι με εντυπωσιακή επέμβαση στο "γάμα" απέκρουσε σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Κετσπάγια μετά το νωθρό ξεκίνημα ισορρόπησαν τον ρυθμό και έφτασαν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Γκαλίνοβιτς. Στο 15' ο Λαμπαν από δεξιά έκανε την σέντρα στην πλάτη των αμυντικών του Παναθηναϊκού αλλά ο Ταχέρ καθυστερημένα έκανε την προβολή σε θέση βολής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κροάτη πορτιέρο.

Σε κέφια... "Κάρα" και Κλέιτον

Λίγο πριν το 20λεπτο, μετά την σέντρα του Κλέιτον στο 17', ο Τζιόλης έκανε την κεφαλιά πάσα αλλά ο Μάντζιος άργησε να πάει προς την πορεία της μπάλας απογοητεύοντας τους συμπαίκτες του και τους οπαδούς της ομάδας.

Η "Κυρία" του κυπριακού ποδοσφαίρου στην επόμενη επίθεση απείλησε από μακριά, όταν μετά από απόκρουση του Μάντζιου που είχε γυρίσει να βοηθήσει την άμυνα, ο Μπαρντόν έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ αλλά τον Γκαλίνοβιτς να φωνάζει στους παίκτες του που δεν μάρκαραν τον μέσο της Ανόρθωσης.

Με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, οι γηπεδούχοι βγήκαν σε ξαφνική αντεπίθεση και με αριθμητικό πλεονέκτημα (3 εναντίων 2) αλλά ο κάτοχος της μπάλας Σπυρόπουλος (μπροστά του και διαγώνια οι Μάντζιος και Κλέιτον) καθυστέρησε και έδωσε λάθος πάσα στον Κλέιτον που δεν μπόρεσε να την κάνει δικιά του.

Εξι λεπτά πίεσης... των "πράσινων"

Εκμεταλλευόμενοι την "ζεστή" ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι 60.000 και πλέον φίλοι της ομάδας οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ. Στο 23' ο Καραγκούνης με νέο φάουλ είδε την μπάλα να σταματά στους αμυντικούς της Ανόρθωσης, με τον Σιμάο να σουτάρει άουτ στην επαναφορά της μπάλας

Ενα λεπτό μετά (24') η εξαιρετική σέντρα του Κλέιτον βρήκε τον Μάντζιο που σταμάτησε την μπάλα με το στήθος αλλά το σουτ που επιχείρησε άμεσα σταμάτησε με προβολή ο Κατσαβάκης. Το επιθετικό κρεσέντο ολοκληρώθηκε πριν το ημίωρο όταν στο 29' ο επιθετικός των γηπεδούχων και πάλι σούταρε από πλάγια (σέντρα σουτ) αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Να μπερδέψει τον αντίπαλο...

Στο 30ο λεπτό ο Τεν Κάτε με εντολή ζητάει από τους Καραγκούνη και Κλέιτον ν' αλλάξουν πλευρές προκειμένου να "μπερδέψει" έτσι λίγο τον αντίπαλό του. Εν μέρει το κατάφερε και στο 33' ο Κωνσταντίνου στο πρώτο μαρκάρισμα του "τυπάρα" τον έχασε αλλά το σουτ του εκ των αρχηγών του Παναθηναϊκού πέρασε άουτ.

Ιδια κατάληξη και στο 36' με σχεδόν παρόμοια φάση και πάλι από την δεξιά πλευρά των Κυπρίων αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων... μπερδεύοντας τον Τζόρβα και μερικούς οπαδούς του Παναθηναϊκού που φώναξαν "γκολ".

Η καλύτερη στιγμή πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 38' όταν ο Κλέιτον βρήκε τον Μάντζιο εκείνος ξεπέρασετον αντίπαλό του αλλά το σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε δύσκολα με τα πόδια ο Μπεκιάι που χειροκροτήθηκε από τους φίλους της ομάδας του, αλλά ωστόσο έδειξε να χωλαίνει.

Αλλαγές με την επανάληψη ο Τιμούρ

Δύο αναγκαστικές αλλαγές πραγματοποίησε με την έναρξη της επανάληψης ο Τιμούρ Κετσπάγια αφού Μπεκιάι και Δέλλας (στο 44' έδειξε να παθαίνει τράβηγμα...) δεν μπορούσαν να συνεχίσουν. Την θέση τους πήραν έτσι ο Νάγκι για να υπερασπίσει την εστία της Ανόρθωσης και ο Φρούσσος για να "ψάξει" κάτι καλύτερο στην επίθεση.

Αυτές οι αλλαγές έφεραν και νέους ρόλους στην "Κυρία" με τον Κωνσταντίνου να πηγαίνει στην θέση του Δέλλα στο κέντρο της άμυνας, ο Σκοπελίτης στο δεξί άκρο και ο Λαμπαν στην θέση των αμυντικών χαφ.

Ατύχησαν Κλέιτον και "κάπτεν"

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και παλι οι γηπεδούχοι έδειξαν ν' αναζητούν άμεσα το γκολ. Στο 50' ο Μάντζιος με πολύ καλή κάθετη βρήκε τον Κλέιτον που από πλάγια πλάσαρε αλλά ο Νάγκι έδιωξε σωτήρια. Εξι λεπτά αργότερα, και μετά από ένα κόρνερ οι παίκτες της Ανόρθωσης απομάκρυναν και ο Γκούμας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κόντραρε στον Κωνσταντίνου και πέρασε κόρνερ.

Πανηγύρια για Βέρντερ και μέσα ο "Σάλπι"

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού υποστήριζαν και έσπρωχναν τους "πράσινους" από τηνν εξέδρα ενώ στο 63' πανηγύρισαν έντονα και το γκολ του Πιζάρο στην Βρέμη εναντίον της Ιντερ. Αγωνιστικά, ο Χενκ Τεν Κάτε έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Σαλπιγγίδη να παίρνει την θέση του "κουρασμένου" όπως έδειχνε Κλέιτον.

Στο ίδιο λεπτό, ο Τζιόλης βρήκε τον Μάντζιο σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά ο διεθνής επιθετικός δεν έκανε όπως θα ήθελε το σουτ και ο Νάγκι με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Το λάθος... πληρώθηκε ακριβά

Στο ίδιο λεπτό που είχε "χτυπήσει" ο Γισού Σαριέγκι στο Μιλάνο, ο Καραγκούνης μετά την σέντρα του Σαλπιγγίδη και το "στρώσιμο" του Μπαρντόν με δυνατό ευθύβολο σουτ νίκησε τον Νάγκι, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έβαλε "φωτιά" στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Ο "τυπάρας" έγινε ένα με τους οπαδούς. Πήγε στη θύρα των οργανωμένων (φιλώντας τη φανέλα με το "τριφύλλι" και δείχνοντας στον κόσμο το σήμα του Τσάμπιονς Λιγκ στο μανίκι του) και πανηγύρισε έξαλλα το 1-0 για τους "πράσινους", σαν να γνώριζε ότι αυτό το γκολ θα "τέλειωνε" την υπόθεση πρόκριση.

Πανηγύρια για Γερμανούς και φινάλε με ΟΛΕ... ΟΛΕ

Οσο ο χρόνος κυλούσε οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού δεν πίστευαν ότι μπορούσαν να κάνουν κάτι ενώ από την άλλη το κλίμα ολοένα και έμοιαζε πανηγυρικό για τους γηπεδούχους. Ο Τεν Κάτε άλλαξε τους Μάντζιο (τραυματίστηκε) και Καραγκούνη με τους Ρουκάβινα και Ιβανσιτς προκειμένου να γίνει πιο αποθεωτική αποχήρησή τους. Γεγονός που έγινε -αν και ο διεθνής επιθετικός αποχώρησε με βοήθεια.

Το τελικό σφύριγμα του Γάλλου διαιτητή, έδωσε το έναυσμα για πανηγύρια με τα ΟΛΕ... ΟΛΕ να επιστρέφουν και πάλι στον πρέσβη της Ελλάδος στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο... ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ.

Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο

Διαιτητής: Μπερταντ Λάγερ (Γαλλία)

Κίτρινες: Σπυρόπουλος, Σιμάο (Παναθηναϊκός) / Σκοπελίτης, Φρούσσος, Ντομπρασίνοβιτς (Ανόρθωση)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Γκούμας, Κλέιτον (65' Σαλπιγγίδης), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (91' Ιβανσιτς), Τζιόλης, Σιμάο, Βύντρα, Μάντζιος (82' Ρουκάβινα), Σπυρόπουλος

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Μπεκιάι (46' Νάγκι), Κατσαβάκης, Νικολάου, Ντομπρασίνοβιτς, Σκοπελίτης, Λεϊβακαμπέσι, Ταχέρ (70' Κόστα), Λαμπαν, Κωνσταντίνου, Μπαρντόν, Δέλλας (46' Φρούσσος).