CHAMPIONS LEAGUE

Σαρωτική η Λίβερπουλ, στο κόλπο η Μπεσίκτας

τόρες

Άνετη επικράτηση της Λίβερπουλ επί της Πόρτο με 4-1, ενώ η Μπεσίκτας έκλεψε τη νίκη από τη Μαρσέιγ με γκολ του Μπόμπο στα τελευταία λεπτά

Λίβερπουλ - Πόρτο: 4 - 1 (Τόρες 19', 78', Τζέραρντ 84', Κράουτς 87' / Λισάντρο 33')

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ υποδέχτηκε την Πόρτο σε έναν αγώνα όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για τους "κόκκινους", αν ήθελαν να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και στο 19' ο Ισπανός επιθετικός Φερνάντο Τόρες άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ. Στο 33' η Πόρτο με κεφαλιά του Λισάντρο ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "ρεντς" τα χρειάστηκαν, με το χρόνο να κυλάει και τους ίδιους να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Όμως στο 78' ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Φερνάντο Τόρες έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του και την έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα πόδια των γηπεδούχων λύθηκαν και με δύο γκολ σε τρία λεπτά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Συγκεκριμένα ο Τζέραρντ στο 84' έκανε το 3-1 από το σημείο του πέναλτι και στο 87' ο Πίτερ Κράουτς ολοκλήρωσε το θρίαμβο της Λίβερπουλ.

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροσέτι (Ιταλία)

Κίτρινες: Χίπια - Πάουλο Ασουνσάο, Στεπάνοφ, Καρέσμα

Συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Φίναν, Αρμπελόα, Κάραγκερ, Χίπια, Μπεναγιούν (71΄ Κράουτς), Τζέραρντ, Μασεράνο, Μπάμπελ (85΄ Κούιτ), Βορονίν (63΄ Κιούελ), Τόρες

ΠΟΡΤΟ: Χέλτον, Στεπάνοφ, Μποσίνγκουα, Μπρούνο Άλβες, Πάουλο Ασουνσάο (81΄ Χέλντερ Ποστίγκα), Τσεχ, Λούτσο Γκονζάλες, Κάζμιερτσακ (65΄ Ραούλ Μεϊρέλες), Καρέσμα, Μαριάνο Γκονζάλες (77΄ Σεκτιούι), Λισάντρο Λόπες

Μπεσίκτας - Μαρσέιγ: 2 - 1 (Τέλο 27', Μπόμπο 88' / Ταΐβο 65')

Ο Μπόμπο ήταν ο λυτρωτής για την Μπεσίκτας στο Ινονού και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης, καθώς επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ στην Κωνσταντινούπολη.

Στο 27' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με φάουλ του Ροντρίγκο Τέλο, με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν στο 65΄ με μακρινό σουτ του Ταϊβο.

Στο 88' λεπτό ο Μπόμπο έδωσε τη λύση πετυχαίνοντας το 2-1, με τους Τούρκους να πηγαίνουν την επόμενη αγωνιστική για το θαύμα απέναντι στην Πόρτο.

Η Μαρσέιγ από την πλευρά της θέλει μία ισοπαλία απέναντι στη Λίβερπουλ για να περάσει.

Διαιτητής: Λουίς Μεντίνα Κανταλέχο (Ισπανία)

Κίτρινες: Μπακί Μερτσιμέκ, Ιμπραϊμ Ακίν - Ζέντεν, Σεϊρού, Νιανγκ, Αγέου, Τζ.Σισέ

Συνθέσεις:

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ρουστού, Αλί Ταντογάν, Μπακί Μερτσιμέκ, Ιμπραϊμ Τοραμάν, Ιμπραϊμ Ουζουλμέζ, Εντ.Σισέ (20΄ Κοράι Αβτσί), Ρικαρντίνιο (66΄ Ιμπραϊμ Ακίν), Ροντρίγκο Τέλο, Ντελγκάδο, Σερντάρ Οζκάν (75΄ Μάρτσιο Νόμπρε), Μπόμπο

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μαντάντα, Ζουμπάρ (46΄ Ταϊβο), Μπονάρ, Ροντριγκές, Ζιβέ, Τσάνα, Σεϊρού, Βαλμπουένα, Ζέντεν (54΄ Αγέου), Νασρί (26΄ Τζ.Σισέ), Νιανγκ