ΓΑΛΛΙΑ

Πρώτη νίκη για Σοσό

1162120804

Πρώτη νίκη για τη Σοσό που βρήκε τον δρόμο να αντιδράσει μετά την ήττα από τον Πανιώνιο και άλωσε μια πολύ δύσκολη έδρα.Διπλό και η Μπορντό

To ματς στο Παρίσι είχε παλμό από τα πρώτα λεπτά με τους οπαδούς της Παρί να δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Παρκ ντε Πρενς, για να παγώσουν όμως με το γκολ των Γιρονδίνων μόλις στο 10' λεπτό.
Μετά από κόρνερ που κέρδισε η Μπορντό, η μπάλα απομακύνθηκε από την περιοχή της Παρί, όμως ο Ντιαρά με έξυτπνο γυριστό τροφοδότησε τον Μικού, που καλύπτωνταν από τους αμυντικούς των πρωτευουσιάνων, και αυτός με τη σειρά του αφού κοντρόλαρε άψογα, σημάδεψε με το δεξί και με ένα άπιαστο πλασέ δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Λαντρό γράφοντας το 0-1 για τους Γιρονδίνους.

Η Παρί έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 16' όταν και Ροτέν και Ντιανέ έχασαν διπλή ευκαιρία να νικήσουν τον Ραμέ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν με τη Μπορντο να διατηρεί το προβάδισμά της στο σκορ μέχρι το ημίχρονο. Παρά την σωστή αντίδραση των παικτών του Λε Γκεν που έφτιαξαν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, το κακό τελείωμα των φάσεων δεν τους επέτρεψε να φέρουν το ματς στα ίσια πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μπεγιόν σκοραρε για τη Μπορντό και έδωσε κρίσιμο προβάδισμα έναντι της Παρί που όλα έδειχναν σε εκείνο το σημείο πως πολύ δύσκολ θα καταφέρει να πετύχει την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο Championnat.

Μετά από λάθος του Καμαρά, ο Ζουσιέ βρέθηκε τετ α τετ με τον Λαντρό και πάσαρε έτοιμο γκολ στον Μπεγιόν την κρίσιμη στιγμή με τον επιθετικό της Μπορντό να σπρώχνει απλά τη μπάλα στο κενό τέρμα και η Μπορντό είχε βάλει πλώρη για ένα μεγάλο διπλό το οποίο και πηρε κόντρα τελικά στην Παρί αφού οι Γιρονδίνοι άντεξαν μέχρι το τέλος.

H αντίπαλος του Πανιωνίου στο κύπελλο UEFA έπαιζε σε μια πολύ δύσκολη έδρα, στην Βρετάνη κόντρα στη Ρεν και παρέμενε κομπάρσος στον αγώνα μέχρι το 36' λεπτό. Η Σοσό κατάφερε μέχρι εκείνο το λεπτό να αντέξει την κατά διαστήματα κατα κύματα επίθεση της Ρεν που έχασε τρεις τουλάχιστον κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Η ομάδα του Χανζ κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ με υπέροχο σουτ του Νταλμάτ λίγο έξω από την περιοχή και απο τα δεξιά στο 36' και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο κρατώντας αυτό το πολύτιμο προβάδισμα του 0-1, δείχνοντας σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς αρκετά μεγάλη στιβαρότητα ανασταλτικά και περισσότερο ουσιαστική στην επίθεση.

Με την ίδια πετυχημένη συνταγή η Σοσό κατάφερε να εκμεταλλευτεί και ένα τραγικό λάθος της άμυνας της Ρεν για να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Ιζαμπέ στο 58' και να φτάσει μια ανάσα στην πρώτη της νίκη στη σεζόν, σπάζοντας ταυτόχρονα το αήττητο της έδρας της Ρεν στη Βρετάνη. Η Σοσό τα κατάφερε σε μια έδρα στην οποία λυγίζουν κάθε σεζόν οι περισσότερες ομάδες και αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο και την καταλληλότερη ίσως στιγμή μετά το κάκιστο ξεκίνημα στο Championnat αλλά και την ήττα από τον Πανιώνιο που την είχαν φέρει στα πρόθυρα μεγάλης κρίσης. Η νίκη αυτή θα επουλώσει κάποιες από τις πληγές και θα δώσει στους σοσιαλέν το χρόνο να ανασυνταχθούν ενόψει της συνέχειας.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στη Ligue 1 έχουν ως εξής:

Σάββατο 22/9 21:00

Οσέρ-Μαρσέιγ 2-0 (Νικουλάε 20', 25')
Nις-Σεντ Ετιέν 3-0 (Κονέ 7', 16', Χελεμπούικ 82')
Καέν-Μετς 1-2 (Γκουφράν 9' - Ν' Ντιαγιέ 37', Γκιγκάξ 66')
Στρασβούργο-Λε Μαν 0-1 (Ρόμαρικ 36')
Βαλενσιέν-Μονακό 1-0 (Oντέλ 11')
Τουλούζ-Λανς 1-1 (Μπεργκουνιού 23' - Μοντερούμπιου 39')
Νανσί-Λοριάν 2-0 (Χατζί 80', 86')