ΟΦΗ

Ολυμπιακός-ΟΦΗ 6-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΟΦΗ-ΦΩΤΟ ΜΕΣΑ

Το Καραϊσκάκη "σηκώθηκε όρθιο"! "Υπεύθυνοι" οι παίκτες του Λεμονή στο επιβλητικό 6-2 επί του ΟΦΗ

Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" φόρεσε τα γιορτινά του το απόγευμα της Κυριακής (23/9) για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, στο πρώτο φετινό επίσημο παιχνίδι του, με την παρουσία των φιλάθλων της πειραϊκής ομάδας στο φαληρικό γήπεδο. Οι φίλοι του συλλόγου απόλαυσαν μπάλα, έφυγαν... χορτασμένοι από το Φάληρο, γεγονός που αποδεικνύεται από το ζεστό χειροκρότημα μετά το φινάλε του ματς.
Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Λούα Λούα (20', 39') και Κοβάτσεβιτς (25', 43') κι από ένα οι Σέζαρ (7') και Τζόρτζεβιτς (74'). Πάντως, ο Γκαλέτι ήταν ο κορυφαίος παίκτης των πρωταθλητών και αναδείχθηκε MVP του αγώνα από τους εκπροσώπους του Τύπου. Μοίρασε ασίστ στους συμπαίκτες του, αλλά δεν σκόραρε, ενώ κατά τη στιγμή της αλλαγής του στο 78' γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους του Ολυμπιακού.

Oι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Σέζαρ, Ραούλ Μπράβο, Ντομί, Λεντέσμα (59' Νε), Στολτίδης, Γκαλέτι (78' Νούνιες), Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα, Κοβάτσεβιτς (55' Κωνσταντίνου).

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Πίρσμαν, Πίτσος, Μπαρκαουάν, Κουνενάκης, Μονιάκης, Ισά, Σφακιανάκης, Πλιάγκας, Ταραλίδης, Γκέρμπερ, Πόποβιτς.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Θεσσαλονίκης)

Βοηθοί: Μποζατζίδης (Θεσσαλονίκης), Σαραϊδάρης (Θεσσαλονίκης)

Τέταρτος διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες κάρτες: Tζόρτζεβιτς στο 80' (Ολυμπιακός), Μπαρκαουάν στο 45' (ΟΦΗ)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2, αντί του 4-5-1 που είχε χρησιμοποιήσει στα πρώτα δύο επίσημα παιχνίδια της σεζόν. Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Νικοπολίδης, με τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο "Τόρο" αγωνίστηκε για πρώτη φορά από την αρχή ενός αγώνα στη συγκεκριμένη θέση, από τότε που μετεγγράφηκε στον Ολυμπιακό. Ο Ντομί παρέμεινε ακλόνητος ως αριστερός μπακ, ενώ οι Σέζαρ και Ραούλ Μπράβο ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Λεντέσμα και Στολτίδης ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τους Τζόρτζεβιτς (αριστερά) και Γκαλέτι (δεξιά) στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής. Οι Κοβάτσεβιτς και Λούα Λούα, τέλος, αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο των πρωταθλητών Ελλάδας.

Από την πλευρά του, ο Ράινερ Μάουρερ παρέταξε τον ΟΦΗ με διάταξη 4-2-3-1. Ο Πίρσμαν υπερασπίστηκε την εστία της κρητικής ομάδας, με τον Πίτσο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Μονιάκη στο αριστερό. Οι Μπαρκαουάν και Κουνενάκης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ισά και Σφακιανάκης ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τον Πλιάγκα σε ρόλο δεξιού μέσου, τον Ταραλίδη αριστερό χαφ και τον Γκέρμπερ να έχει ελεύθερο ρόλο στη μεσαία γραμμή. Μοναδικός προωθημένος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πόποβιτς.

Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με κόσμο είναι κάστρο άτρωτο, απροσπέλαστο! Ο Ολυμπιακός ήταν ΜΑΓΙΚΟΣ και διέλυσε τον ΟΦΗ. Από το πρώτο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν την κυριαρχία τους, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Η άμυνα του ΟΦΗ έπαιζε ψηλά και άλλο που δεν ήθελαν οι ερυθρόλευκοι.

Στο 4', το σουτ του Λούα Λούα κατέληξε άουτ, ενώ ο Πίρσμαν στο 5' απέκρουσε το σουτ του Γκαλέτι από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 7', ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, ο Γκαλέτι το εκτέλεσε, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά και ο Ζούλιο Σέζαρ με δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το λογαριασμό. Ήταν το 1-0 για τον Ολυμπιακό, που στο 9' λίγο έλειψε να πετύχει το δεύτερο του γκολ, αλλά η κεφαλιά του Κοβάτσεβιτς δεν κατέληξε στα δίχτυα, αφού μπλόκαρε ο Πίρσμαν (μετά τη σέντρα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει από μία στημένη φάση. Ο Πλιάγκας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σφακιανάκης "έπιασε στον ύπνο" την άμυνα της πειραϊκής ομάδας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη στο 13ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν επιβλητικός και στη συνέχεια δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κρητικούς. Έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο, με αυτοματισμούς, με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και ικανοποίησε απόλυτα τους απαιτητικούς φιλάθλους του. Στο 20', σε μία αντεπίθεση των πρωταθλητών, ο Λεντέσμα τροφοδότησε τον Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, με τον αρχηγό να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Λούα Λούα με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (2-1). Τη συνέχεια την ξέρετε... Ο Κονγκολέζος επιθετικός έκανε τις γνωστές του τούμπες και... σήκωσε στο πόδι το φαληρικό γήπεδο.

Στο 25', σε μία ακόμα ερυθρόλευκη αντεπίθεση, ο Γκαλέτι δέχθηκε την πάσα από τον Στολτίδη, ο Αργεντινός άσος βγήκε μόνος του από τα δεξιά, μπορούσε να τελειώσει μόνος του τη φάση, αλλά προτίμησε να δώσει έτοιμο γκολ στον Κοβάτσεβιτς, ο οποίος με ψύχραιμο δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 3-1. Ο ΟΦΗ τα είχε κυριολεκτικά χαμένα, όμως στο 33' λίγο έλειψε να μπει ξανά στο παιχνίδι, χάνοντας μία σπουδαία διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Νικοπολίδης απέκρουσε το σουτ του Πόποβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Γκέρμπερ, ο οποίος σε άδεια εστία κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα άουτ!

Πέντε λεπτά αργότερα (38'), ο Φωτιάδης αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στον Ολυμπιακό, σε ανατροπή του Κουνενάκη στον Γκαλέτι, αλλά οι πρωταθλητές είχαν... χίλιους τρόπους να σκοράρουν. Στο 39', χάθηκε κυριολεκτικά η μπάλα! Ο Γκαλέτι πάσαρε στον Κοβάτσεβιτς, ο Σέρβος επιθετικός τροφοδότησε με τη μία τον Λούα Λούα, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Το ημίχρονο, όμως, δεν είχε τελειώσει ακόμα... Ο εξαιρετικός Γκαλέτι έβγαλε μία ακόμα ασίστ, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κοβάτσεβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πίρσμαν στο 43' (5-1).

Στην επανάληψη, αν ο Ολυμπιακός συνέχιζε στους ρυθμούς του πρώτου μέρους, το σκορ θα είχε ξεφύγει πάρα πολύ. Έτσι, κατέβασε ταχύτητα... Πάντως, οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχασαν ευκαιρίες, αλλά στην τελική προσπάθεια οι παίκτες του Τάκη Λεμονή ήθελαν να κάνουν το κάτι παραπάνω.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού προχώρησε σε δύο αλλαγές πριν τη συμπλήρωση 60 λεπτών. Στο 55', ο Κωνσταντίνου πήρε τη θέση του Κοβάτσεβιτς, ενώ στο 59' ο Νε αντικατέστησε τον Λεντέσμα. Ήταν ξεκάθαρη η πρόθεση του Έλληνα τεχνικού να ξεκουράσει τον "λύκο", καθώς ακολουθούν κρίσιμα παιχνίδια, όπως και να μοιράσει κάπως το χρόνο ανάμεσα στους Κοβάτσεβιτς και Κωνσταντίνου.

Στο 51', ο Φωτιάδης "έκλεισε τα μάτια" σε ένα ακόμα πέναλτι (το δεύτερο στον αγώνα). Ο Λούα Λούα έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Πίρσμαν απέκρουσε προσωρινά την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τοροσίδης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στο αριστερό χέρι του Κουνενάκη και κατέληξε κόρνερ. Ο Θεσσαλονικιός ρέφερι έπρεπε να δείξει την παράβαση και να αποβάλει τον παίκτη του ΟΦΗ με κόκκινη κάρτα, καθώς η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα.

Στο 67' ο Κωνσταντίνου έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν δεν κατάφερε να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, μετά από μαγική ενέργεια του Λούα Λούα (σέντρα από τα αριστερά με... τακουνάκι!). Το εφιαλτικό βράδυ για τον ΟΦΗ, όμως, δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στο 74', ύστερα από πάσα του Κωνσταντίνου, ο Τζόρτζεβιτς με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 6-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τοροσίδης στο 88', στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα μετά το πλασέ του Πόποβιτς.

Ερυθρόλευκες παρατηρήσεις από το Καραϊσκάκη

*Συνέντευξη του Μιχάλη Σηφάκη περιελάμβανε το βιβλιαράκι που είχε ετοιμάσει το γραφείο Τύπου του Ολυμπιακού.

*Εκτός 18άδας για τον Ολυμπιακό έμειναν οι Πάντος και Μήτρογλου.

*Ο Ραούλ Μπράβο έκανε ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα σε επίσημο ματς. Μην λησμονείτε πως ο Ισπανός αμυντικός είναι ο πιο ακριβοπληρωμένος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού.

*Ο Ζούλιο Σέζαρ αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο αγώνα και μάλιστα ήταν στην αρχική ενδεκάδα. Να σημειωθεί πως Σέζαρ και Μπράβο αγωνίστηκαν μαζί στο κέντρο της ερυθρόλευκης άμυνας για πρώτη φορά. Ούτε στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, δεν είχε δοκιμαστεί το συγκεκριμένο κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

*Κόπηκαν 25.054 εισιτήρια. Οι εισπράξεις ήταν 357.150 ευρώ.

Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής: " Τάκης Λεμονής: «Σίγουρα κάναμε καλή εμφάνιση, αλλά υπάρχουν και πράγματα που πρέπει να διορθώσουμε ή να τα δούμε καλύτερα. Καμία φορά το σκορ και η επιθυμία του κόσμου να δει περισσότερες φάσεις, μας βγάζει έξω από το ρυθμό μας. Καλό είναι να επισημάνουμε κάποια πράγματα. Ούτε τώρα πρόκειται να ακούσετε από εμένα ότι φτιάξαμε υπερομάδα. Από την αρχή όμως έχω την αίσθηση, γνωρίζοντας και τους παίκτες μου, ότι μπορούμε να γίνουμε πολύ καλή ομάδα. Τέτοιες εμφανίσεις, τονώνουν την ψυχολογία, είμαστε σε καλό δρόμο, όχι ακόμη σε υψηλό επίπεδο. Είμαι σίγουρος ότι αν αυτή η ομάδα καταφέρει να είναι ήρεμη, είτε στις καλές, είτε στις άσχημες στιγμές, μπορεί να φτάσει ψηλά. Το ίδιο σχήμα με σήμερα, είχαμε και στην Λεωφόρο. Αν δείτε το ματς, επιθετικά παίξαμε 4-4-2, απλά μας έλειπε ο Τζόρτζεβιτς. Αμυντικά, θέλαμε να φέρουμε το παιχνίδι στην αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού. Τα παιχνίδια της Ευρώπης με αυτά της Ελλάδας είναι διαφορετικά. 'Οχι, δεν υπερεκτιμήθηκε η Λάτσιο. Είναι τελείως διαφορετικές οι ομάδες στο Champions League, από αυτές στην Ελλάδα. Στον τρόπο που επέλεξε η ομάδα να παίξει με την Λάτσιο, πήγε καλά".

Ράινερ Μάουρερ: " Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για το καλό παιχνίδι του. Το πρόβλημα για μας είναι ότι παίξαμε πολύ ανοιχτά. Μετά τα δύο πρώτα γκολ από στημένες φάσεις, ένα για μας και ένα για τον Ολυμπιακό, δεχθήκαμε τέσσερα γκολ σε φάσεις που είχαμε χάσει τις θέσεις μας. Μάλιστα στο τρίτο γκολ ήταν πέντε δικοί μας παίκτες στην περιοχή του Ολυμπιακού και δεχθήκαμε αντεπίθεση. Ήταν πρόβλημα, επίσης, που δεν κατάφερε ο Γκέρμπερ να μειώσει σε 3-2. Μετά ήταν πολύ δύσκολα για μας. Είναι δύσκολο να βρούμε ρυθμό. Είμαστε νέα ομάδα, έχουμε κάνει αρκετές αλλαγές και θέλουμε το χρόνο μας. Θα είναι δύσκολα τα πράγματα στη Βρέμη για τον Ολυμπιακό. Η Βέρντερ παίζει πολύ γρήγορα μπροστά, κυρίως στην αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προσέξει περισσότερο την άμυνά του".

Ο Τρεσόρ Λομάνα Λούα Λούα τις τελευταίες ώρες έζησε ένα προσωπικό δράμα, το οποίο όμως οι υπεύθυνοι της ομάδας και ο κόσμος, το έμαθαν μετά το τέλος του ματς. Το Σάββατο (22/9), έχασε τον θείο του, το κράτησε μυστικό από όλους και μετά το τέλος του παιχνιδιού μίλησε για αυτό το περιστατικό, αφιερώνοντας τα γκολ τόσο στη μνήμη του, όσο και στο τεχνικό τιμ που τον βοήθησε για να διορθώσει κάποια πράγματα στο παιχνίδι του. Ο Λούα Λούα θα αναχωρήσει τη Δευτέρα (24/9) για το Λονδίνο για να δώσει το "παρών" στην κηδεία του θείου του και θα επιστρέψει την Τετάρτη (26/9) στην Ελλάδα.

" Μία ημέρα πριν από το παιχνίδι έχασα τον θείο μου. Δεν το είπα σε κανέναν στην ομάδα. Του αφιερώνω τα γκολ, όπως και στο τεχνικό τιμ που με έχει βοηθήσει να βελτιώσω το παιχνίδι μου. Αρχίζουμε και γνωρίζουμε ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Απολαμβάνουμε το παιχνίδι. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε και τους οπαδούς μας. Η απόδοση της ομάδας ήταν πολύ καλή. Είναι ωραίο που παίξαμε μπροστά στους οπαδούς μας, κάτι που δεν είχαμε στο ματς με την Λάτσιο. Είμαι χαρούμενος που άκουσα το όνομά μου και που αγωνίστηκα μπροστά στον κόσμο μας", τόνισε χαρακτηριστικά ο Κονγκολέζος επιθετικός.

Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος αναδείχθηκε από τους εκπροσώπους του Τύπου ως ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα (Vodafone MVP), υποστήριξε κατά την παραλαβή του βραβείου του: " Κάναμε καλό παιχνίδι και το ευχαριστηθήκαμε. Πετύχαμε πολλά γκολ. Κάναμε καλό ξεκίνημα μπροστά στον κόσμο μας. Αυτό πρέπει να γίνεται πάντα, να είναι γεμάτο το γήπεδο. Το χειροκρότημα είναι το καλύτερο πράγμα στο ποδόσφαιρο".

Ο Ιεροκλής Στολτίδης υποστήριξε: " Στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 60' παίξαμε σε αρκετά μεγάλο βαθμό όπως πρέπει να παίζουμε, για αυτό και πήρε αυτή την έκταση το σκορ. Η παρουσία του κόσμου βοηθάει, σου φτιάχνει τη διάθεση και μόνο που τον κοιτάς. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Μέχρι το 60' παίξαμε πολύ καλά, υπήρχε μεγάλος ρυθμός και ήταν δύσκολο να τελειώσει έτσι το παιχνίδι. Μετά το 60' ο τρόπος που παίξαμε δεν ήταν και ο πιο σωστός. Άνοιξαν οι γραμμές και κάναμε αρκετά λάθη".

Ο σκάουτερ της Βέρντερ Βρέμης, Χούνε Φάζλιτς, ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τον Ολυμπιακό, δήλωσε: " Έπαιξε πολύ καλά ο Ολυμπιακός. Δεν μπορώ να πω πιο συγκεκριμένα πράγματα και αν μου άρεσε κάτι. Δεν μπορώ να πω αν έπαιξε καλύτερα σήμερα ή με την Λάτσιο. Δεν έχει σημασία ποιος έπρεπε να κερδίσει στον αγώνα με την Λάτσιο. Πιστεύω ότι η Ρεάλ και η Βέρντερ θα βγουν στις δύο πρώτες θέσεις, δεν με ενδιαφέρει ποιος θα βγει τρίτος".
Όλα τα λεφτά
Ο Ολυμπιακός έχει αποκτήσει παίκτες που κάνουν τη διαφορά, δεν τίθεται αμφισβήτηση. Οι πρωταθλητές έστειλαν "μήνυμα" στους αντιπάλους τους, που ορέγονται τον τίτλο, πως πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να... ρίξουν την πειραϊκή ομάδα από την κορυφή. Στην καλή του βραδιά, ο Ολυμπιακός είναι ασυναγώνιστος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τί να ξεχάσουμε; Τίποτα! Μπορεί ο ΟΦΗ να διασύρθηκε, όμως το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό. Η μπάλα ήταν κάτω-πάνω και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο απόλαυσε σπουδαίο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό. Μοναδικό μελανό σημείο ο Θεσσαλονικιός ρέφερι, που αρνήθηκε δύο κραυγαλέα πέναλτι στον πρωταθλητή Ελλάδας.
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
Ολυμπιακός (Λεμονής): Νικοπολίδης, Ντομί, Ζούλιο Σέζαρ, Στολτίδης, Γκαλέτι, Κοβάσεβιτς, Τζόρτζεβιτς, Μπράβο, Λεντέσμα, Λούα Λούα, Τοροσίδης.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
ΟΦΗ (Μάουρερ): Πίρσμαν, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Πίτσος, Πόποβιτς, Ισά, Σφακιανάκης, Πλιάγκας, Μονιάκης, Κουνενάκης, Γκέρμπερ.
1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε ο αγώνας, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν τη σέντρα.
2' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Καλή στιγμή για Ολυμπιακό. Εξαιρετική προσπάθεια του Λουτσιάνο Γκαλέτι από τα δεξιά, απέφυγε τον αντίπαλό του, όμως μετά το γύρισμα που έκανε, ο Κοβάσεβιτς έπεσε στο έδαφος πιεζόμενος και η ευκαιρία χάθηκε.
3' Σουτ ΟΦΗ
Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των Κρητικών στα αντίπαλα καρέ, με το δυνατό σουτ του Γκέρμπερ να περνάει έξω από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.
4' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά, δεν προλαβαίνει για λιγο να κάνει την προβολή ο Κοβάσεβιτς.
4' Σουτ Ολυμπιακός
Η πίεση από πλευράς "ερυθρολεύκων" συνεχίζεται. Ο ορεξάτος στο ξεκίνημα Γκαλέτι βρήκε χώρο εκτός μεγάλης περιοχής, έκανε το ευθύβολο σουτ, με τον Πίρσμαν να αποκρούει, διώχνωντας τον κίνδυνο.
6' Γκολ Ολυμπιακός
1-0 ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Σέζαρ! Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι, ο Τοροσίδης κέρδισε την εναέρια μονομαχία από τον Σφακιανάκη παίρνοντας την κεφαλιά, με τον προωθημένο Βραζιλιάνο στόπερ να κάνει την προβολή πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή κλειστή γωνία του Πίρσμαν
9' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό για το 2-0. Σέντρα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, ο Κοβάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά ψαράκι που μπλόκαρε ο Πίρσμαν.
10' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Κοβάσεβιτς πήρε τη μπάλα από το χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε κούρσα από τα αριστερά, όμως όταν έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής κλείστηκε από τους αμυντικούς του ΟΦΗ, και η μπαλιά που επιχείρησε να κάνει κόπηκε από τους Κρητικούς.
13' Γκολ ΟΦΗ
Ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 1-1! Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Σφακιανάκης έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Νικοπολίδη να μην καταφέρνει να αποτρέψει την πορεία της μπάλας από τα δίχτυα
15' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, κάτι που μαρτυρούσε το γκολ και οι χαμένες ευκαιρίες, όμως κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" το "Καραϊσκάκη", εκμεταλλευόμενοι στιγμιαία ολιγωρία της άμυνας του Ολυμπιακού.
17' Γκολ Ολυμπιακός
2-1 για τον Ολυμπιακό! Η κάθετη πάσα του Λεντέσμα, βρήκε τον Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, με τον αρχηγό των Πειραιωτών να σπάει την παγίδα του τεχνητού οφσάιντ, με την σέντρα του να έρχεται συστημένη στο κεφάλι του Λούα Λούα, που με κεφαλιά-δυναμίτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίρσμαν.
24' Σουτ ΟΦΗ
Εκτέλεση φάουλ από τον Ταραλίδη από πλάγια θέση, βρίσκει σε κάποιο σώμα και φεύγει κόρνερ.
25' Γκολ Ολυμπιακός
3-1 για τον Ολυμπιακό! Υποδειγματική αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, που με τρεις πάσες παραβίασε για τρίτη φορά την εστία του ΟΦΗ. Ο Στολτίδης πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Γκαλέτι, αυτός διέσχισε σχεδόν το μισό γήπεδο από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Κοβάσεβιτς, που παρότι καθυστέρησε, έκανε το ψύχραιμο πλασέ για να γράψει το 3-1.
33' Ευκαιρία ΟΦΗ
Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ για να μειώσει το σκορ! Ο Αντώνης Νικοπολίδης απέκρουσε ενστικτωδώς δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Πόποβιτς, ο Γκέμπερ πήρε το "ριμπάουντ", όμως το πλασέ του απέναντι στην κενή εστία με εξουδετερωμένο τον Νικοπολίδη, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
35' Σουτ ΟΦΗ
Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Πόποβιτς να κάνει το σουτ από θέση πλάγια αριστερά, με τη μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη, που ήλεγχε πάντως την φάση.
37' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Με ωραία ατομική ενέργεια ο Γκαλέτι μπήκε στη μεγάλη περιοχή, με τον Κουνενάκη να χρησιμοποιεί και τα χέρια του για να τον βγάλει εκτός πορείας, και τον διαιτητή Φωτιάδα να δίνει συνέχεια στο ματς, σε μία φάση που θα μπορούσε να δώσει το πέναλτι.
39' Γκολ Ολυμπιακός
Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Κοβάσεβιτς τροφοδοτεί με ωραία πάσα τον Λούα Λούα, με τον επιθετικό από το Κονγκό να βγαίνει τετ α τετ με τον Πίρσμαν και με ωραίο πλασέ με το δεξί να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 4-1.
45' Γκολ Ολυμπιακός
5-1 για τον Ολυμπιακό! Μία ακόμα εξαιρετική ενέργεια από Γκαλέτι, ο οποίος έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, με τον Κοβάσεβιτς να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πίρσμαν που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει για πέμπτη φορά στο πρώτο μέρος!
45' Λήξη ημιχρόνου
Τέλος πρώτου μέρους, που βρίσκει έναν εντυπωσιακό Ολυμπιακό να διαλύει με 5-1 τον ΟΦΗ.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του ΟΦΗ να κάνουν τη σέντρα.
48' Κεφαλιά Ολυμπιακός
Σέντρα από τα δεξιά του πάντα επικίνδυνου Γκαλέτι, ο Στολτίδης κέρδισε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
51' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Το σουτ του Λούα Λούα μέσα από την περιοχή αποκρούεται από τον Πίρσμαν, στην επαναφορά το σουτ του Τοροσίδη βρίσκει το απλωμένο χέρι του Κουνενάκη, όμως ο Φωτιάδης διατάζει να συνεχιστεί το ματς, μέσα σε διαμαρτυρίες.
52' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Συνεχίζεται η πίεση του Ολυμπιακού, με την κεφαλιά του Κοβάσεβιτς να σκάει στο έδαφος και τον Πίρσμαν να απομακρύνει με γροθιές.
54' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Αρβανίτη να παίρνει τη θέση του Μονιάκη.
55' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Πρώτη αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς να αποχωρεί δίνοντας τη θέση του στον Μιχάλη Κωνσταντίνου.
57' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Πρώτη επαφή με τη μπάλα για τον Κύπριο διεθνή φορ, με την κεφαλιά του μετά από βαθιά μπαλιά να φεύγει ψηλά άουτ.
58' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Δεύτερη καλή στιγμή για τον Κωνσταντίνου, ο οποίος μετά τη σέντρα του Τοροσίδη από τα αριστερά, έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση με το αριστερό που έφυγε άουτ.
59' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρκο Νε παίρνει τη θέση του Κριστιάν Λεντέσμα.
65' Σχόλιο
Μετά από ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, που ήταν πλούσιο σε γκολ και ευκαιρίες, έχει πέσει κάπως ο ρυθμός στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να παίζουν λίγο πιο συντηρητικά έχοντας την ασφάλεια του 5-1
67' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Λούα Λούα με εκπληκτική σέντρα από τα αριστερά με το... τακουνάκι, βρήκε τον Κωνσταντίνου, με την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να περνάει λίγο άουτ.
68' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Νέο τέτ α τετ για τον Ολυμπιακό, και μεγάλη ευκαιρία για να γίνει το 6-1. Ο Λούα Λούα πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα για τον Νε που είχε προωθηθεί, ο Ιβοριανός μέσος βρέθηκε απέναντι από τον Πίρσμαν, με το πλασέ του να αποκρούεται με τις γροθιές από τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.
70' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Μετά από σέντρα του Λούα Λούα, ο Γκαλέτι πρόλαβε τη μπάλα και την έστρωσε με προβολή για τον Κωνσταντίνου, εκείνος έκανε το τακουνάκι προς τα πίσω, όμως δεν ακολουθούσε τη φάση κάποιος συμπαίκτης του για να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή.
74' Γκολ Ολυμπιακός
Γκολ για Ολυμπιακό! Ο Γκαλέτι κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά βγάζοντας σέντρα από τα δεξιά, αυτή έφτασε μετά από κόντρα στον Κωνσταντίνου, ο οποίος σέρβιρε όμορφα στον Τζόρτζεβιτς, με τον αρχηγό των "ερυθρολεύκων" να εκτελεί με το αριστερό μέσα από την περιοχή τον Πίρσμαν.
77' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονέλ Νούνιες παίρνει τη θέση του κορυφαίου παίκτη της αναμέτρησης, Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος γνωρίζει την αποθέωση από τους φίλους του Ολυμπιακού, που έχουν σηκωθεί όλοι όρθιοι για να χειροκροτήσουν τον Αργεντινό άσο.
81' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Ρουμπάκη να παίρνει τη θέση του Ταραλίδη.
83' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Παρά το γεγονός ότι το σκορ είναι στο 6-1, ο Ολυμπιακός ψάχνει και άλλο γκολ. Μετά από γύρισμα του Λούα Λούα, ο Κωνσταντίνου δεν καταφέρνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
84' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Λούα Λούα βγαίνει τετ α τετ με τον Πίρσμαν, με το πλασέ του να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ του ΟΦΗ.
85' Ευκαιρία ΟΦΗ
Σουτ του Νουαφόρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι παίκτη του ΟΦΗ και απομακρύνεται.
86' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Σε αντεπίθεση που ξεδιπλώνει ο Ολυμπιακός, ο Λούα Λούα βγάζει πάσα την κατάλληλη στιγμή για τον Τζόρτζεβιτς, το σουτ του όμως φεύγει παράλληλα προς την εστία του Πίρσμαν.
88' Γκολ ΟΦΗ
Γκολ για τον ΟΦΗ και 6-2! Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Πόποβιτς ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή παρά την πίεση που δέχτηκε και έκανε το πλασέ, με τον Τοροσίδη στην προσπάθειά του να αποκρούσει να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
90' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Πίρσμαν λέει "όχι" σε διαδοχικά σουτ των Λούα Λούα και Νούνιες μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Κωνσταντίνου δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τοροσίδη.
90' Ευκαιρία ΟΦΗ
Σουτ του Γκέμπερ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, ο Νικοπολίδης είναι σε ετοιμότητα και απομακρύνει με γροθιές.
90' Λήξη αγώνα
Ο διαιτητής Φωτιάδης σφυρίζει τη λήξη του αγώνα, που βρίσκει τον Ολυμπιακό να επικρατεί με το εντυπωσιακό 6-2