ΒΕΛΓΙΟ

Ισοπαλίες για τους "μεγάλους" στο Βέλγιο

New Image
Η Σαρλερουά δυσκόλεψε αρκετά την Μπριζ και ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ μετά από το γκολ του Ακπάλα στο 52. Μετά το γκολ η Μπριζ ανέβασε την απόδοση της και η ισοφάριση ήρθε μοιραία, μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στερχέλε.
Ισοπαλία και στο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Γκενκ και Άντερλεχτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 79ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το τρίποντο της νίκης αφού ισοφαρίστηκαν στο 86' με τον Ακίν. Τις ισοπαλίες αναμένεται να εκμεταλλευθεί η πρωτοπόρος Σταντάρ Λιέγης που υποδέχεται σήμερα την Βέστερλο.

Γκέλαρε ξανά η Γάνδη

Η ομάδα του Τρόντ Σόλιντ έμεινε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη μετά το εντός έδρας 1-1 με την Ροζελάρ.

Η Ροζελάρ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να κάνει το 0-1 μόλις στο 4ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 38ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ του Ολουφάντε. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, αλλά το τελικό 1-1 αφήνει την Γάνδη χωρίς το τρίποντο της νίκης για 4η συνεχόμενη αγωνιστική.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη της Μουσκρόν επί της Λόκερεν με 2-0, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και η εκτός έδρα νίκη της Μονς επί της νεοφώτιστης Ντέντερ με 0-3. Η Γκερμινάλ δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Σέρκλ με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο.