ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Έλαμψε" ο Χαριστέας, γκολ ο Γκέκας

Χαριστεας

Ο Χαριστέας πρωταγωνίστησε στον θρίαμβο της Νυρεμβέργης. Γκολ για τον Γκέκα (video)

Η Νυρεμβέργη με πρωταγωνιστή τον Άγγελο Χαριστέα συνέτριψε 5-1 την Φρανκφούρτη και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο διεθνής επιθετικός σημείωσε ένα γκολ και δημιούργησε άλλα δυο για την ομάδα του πριν αντικατασταθεί απο τον Κένεντι στο 55'.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο 12' με τον Τακαχάρα, μετά απο ασίστ του Αμανατίδη, όμως απο εκεί και πέρα υπήρχε ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Στο 20' ο Χαριστέας ισοφάρισε (παρθενικό γκολ στο πρωτάθλημα), ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου βοήθησε την ομάδα του να σημειώσει άλλα δυο γκολ.

Στο 50' κατέβασε πολύ ωραία με το στήθος και τροφοδότησε τον Μίνταλ που δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο "Χάρι" εκμεταλλεύθηκε αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων βγήκε απέναντι απο τον Προλ που τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Μισίμοβιτς να κάνει το 3-1. Στο επόμενο λεπτό, ο διεθνής επιθετικός έγινε αλλαγή (μπήκε ο Κένεντι), αλλά ο "χορός" των γκολ δεν σταμάτησε. Στο 64' ο Μίνταλ έκανε το 4-1 και στο 82' ο Κένεντι διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Γκολ ο Γκέκας, "γκέλα" η Λεβερκούζεν
Ο Φάνης Γκέκας μπορεί να χρίστηκε σκόρερ (4ο στην σεζόν), αλλά η Λεβερκούζεν δεν μπόρεσε να νικήσει τη Ντόρτμουντ, καθώς ο Πέτριτς ήταν σε εξαιρετική μέρα, σημείωσε δυο γκολ (έφθασε τα έξι) και βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα, οι "κιτρινόμαυροι" θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αν ο Κίσλινγκ στο 86' δεν ισοφάριζε για τους γηπεδούχους (2-2).

Η Μπάγερν Μονάχου παρέμεινε στην κορυφή και αήττητη, αν και δυσκολεύτηκε πολύ να επιβληθεί της Μπόχουμ εκτός έδρας με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Ριμπερί και πήραν τη νίκη με τέρμα του Σβαϊνστάιγκερ στο 78'.

Ντέρμπι; Ποια ντέρμπι;

Θεωρητικά τα ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν Βέρντερ-Χέρτα και Αμβούργο-Στουτγάρδη, όμως κανένα απο τα δυο δεν είχε αγωνία. Στην Βρέμη, οι "πράσινοι" του Τόμας Σάαφ κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να λύσουν τον "γρίφο" των φιλοξενούμενων και με σκόρερ τους Αλμέϊδα (57'), Ρόζενμπεργκ (62') και Αντρεάσεν (74') έφθασαν στη νίκη με 3-2, καθώς η Χέρτα είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ζιλμπέρτο (61'), ενώ στο 90' ο Οκορόνκβο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Αμβούργο τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά. Οι παίκτες του Ντολ έκαναν οτι ήθελαν την Στουτγάρδη και με πρωταγωνιστή τον Όλιτς που έκανε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο (7', 22', 35') έφθασαν σε μια άνετη νίκη με 4-1. Ο Ματάισεν στο 59' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 73' με τον Τασκί και ενώ απο το 45' είχαν μείνε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πάρντο.

Στο Ροστόκ, η Σάλκε μετά την εντός έδρας ήττα με τη Νυρεμβέργη άφησε άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς με αντίπαλο την Χάνσα. Οι "μπλε" προηγήθηαν στο 33' με τον Ασαμόα, αλλά στο 56' ο Στάιν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (1-1).

Δείτε φάσεις και γκολ απο τον αγώνα Μπόχουμ-Μπάγερν 1-2:

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα

Βέρντερ Β.-Χέρτα 3-2 (57' Αλμέϊδα, 62' Ρόζενμπεργκ, 74' Αντρέασεν - 61' Ζιλμπέρτο, 90' Οκορόνκβο)
Λεβερκούζεν-Ντόρτμουντ 2-2 (52' Γκέκας, 86' Κίσλινγκ - 41', 54' Πέτριτς)
Νυρεμβέργη-Φρανκφούρτη 5-1 (20' Χαριστέας, 50', 64' Μίνταλ, 54' πεν. Μισίμοβιτς, 82' Κένεντι - 12' Τακαχάρα)
Αμβούργο-Στουτγάρδη 4-1 (7', 22', 35' 'Ολιτς, 59' Ματάισεν - 73' Τασκί)
Μπόχουμ-Μπάγερν 1-2 (11' Γκρότε - 35' Ριμπερί, 78 Σβαϊνστάιγκερ)
Χάνσα Ρ.-Σάλκε 1-1 (56' Στάιν - 33' Ασαμόα)